שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

הפיקוד בלוב הועבר לנאט"ו, קדאפי מכין מוקשים

מבצע "שחר האודיסאה" תם ובמקומו נערך מבצע "מגן מאוחד", בפיקודה הבלעדי של נאט"ו שמטרתו להגן על אזרחים ולאכוף את הסגר והאמברגו. על הקרקע מנסים המורדים להחזיר לידיהם את השליטה באדג'ביה, למרות המוקשים . נציג הוותיקן בטריפולי תוקף: עשרות אזרחים נהרגו בהפצצות "ההומניטריות"

עכשיו זה רשמי. העברת הפיקוד על המבצע הצבאי הבינלאומי בלוב הושלמה הבוקר (יום ה') ונאט"ו היא כעת המפקדת הבלעדית שלו. מזכ"ל הברית, אנדרס פוג רסמוסן, הודיע כי החל מהבוקר, נאט"ו מחזיקה באחריות לכל הפעולות האוויריות והימיות באזור. במקביל דיווח העיתון א-שרק אל-אווסט כי נציגו של בנו של שליט לוב מועמר קדאפי נמצא בלונדון כדי לקדם הצעה שלפיה קדאפי יהפוך לשליט סמלי, בדומה למלכת בריטניה.

 

 

מבצע נאט"ו נקרא "מגן מאוחד" ומטרתו הרשמית היא לאכוף את הסגר האווירי ואמברגו הנשק ולהגן על אזרחים, על פי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. "בהתאם למנדט שניתן לה, נאט"ו מתמקדת בהגנה על אזרחים והאזורים שבהם הם גרים מפני איום בהתקפה", אמר רסמוסן בהצהרה.

 

מפקד המבצע הוא הגנרל הקנדי צ'ארלס בושאר ממרכז המבצעים של נאט"ו בנאפולי, איטליה. לא פורסם כמה כלי טיס ואנשי צוות ישתתפו במבצע, אך על פי גורמים רשמיים, עשרות לוחמים, מפציצים, מטוסי ביון ומסוקי חילוץ יידרשו לפעולה. הם יוצבו בשורה של בסיסי נאט"ו בים התיכון, בצרפת, איטליה, יוון וטורקיה.  


עשרות מוקשים נגד בני אדם ונגד טנקים הוטמנו בחולות (צילום רויטרס)

 

"כל מה שהוצע לנו הועבר לידינו", אמרה דוברת הברית, אואנה לונגסקו. רק לפני יומיים אמר רסמוסן לכתבים כי "הפתרון הצבאי אינו יכול להיות הפתרון היחיד" לנעשה במדינה. בתום פסגת מדינות הקואליציה, קרא מזכ"ל נאט"ו לכל הצדדים לחפש פתרון מדיני מהר ככל האפשר.

 

בינתיים על הקרקע בלוב ממשיכים קרבות השליטה בין המורדים לאנשיו של השליט מועמר קדאפי. על פי ארגוני זכויות אדם ומומחים למוקשים, כוחות הצבא הטמינו מוקשים מסביב לעיר אדג'ביה. המכשול הקטלני החדש כולל מוקשים נגד בני אדם מתוצרת ברזיל, ומוקשים נגד טנקים מתוצרת מצרים.

 

שדות המוקשים התגלו לאחר שהמורדים נסוגו בסוף השבוע מאדג'ביה, הנמצאת כ-90 קילומטרים מדרום לבירת המורדים בנגזי. בימים האחרונים הצליחו המורדים לתקוף מחדש והם ניצבים היום בפתח העיר. שתי משאיות נפגעו ממוקשים השבוע, אך לא היו נפגעים בנפש. באזור נמצאו גם מחסני תחמושת של אנשי קדאפי, ובהם עשרות אלפי מוקשים.

 

במקביל, מגיעה היום תמיכה לטענותיו של קדאפי כי אזרחים נהרגו בהפצצות הקואליציה. נציג הוותיקן בטריפולי, ג'ובאני אינוצ'נזו, אמר לסוכנות חדשות קתולית כי לפחות 40 אזרחים נהרגו בהתקפות האוויריות. "ההתקפות ההומניטריות כביכול הרגו עשרות בשכונות בטריםולי", אמר אינוצ'נזו והוסיף כי אסף עדויות מ"אנשים מהימנים".

 

גורם בנאט"ו אמר כי הברית חוקרת דיווחים שונים על פגיעה באזרחים, אך לעת עתה אין בידה כל מידע שמאשש את הטענות. "אנחנו בודקים את שרשרת הפיקוד כדי לראות אם יש ממש בדיווחים, אבל אין לנו מידע שמוכיח אותם. נעשה כל שביכולתנו לקבוע אם אכן אירע דבר מסוג זה", אמר הגורם.

 

קדאפי יזכה למעמד כמו "מלכת בריטניה"?

העיתון א-שרק אל-אווסט פרסם כי מוחמד אסמאעיל, אחד מעוזריו הבכירים של סייף אל-איסלאם, בנו של מועמר קדאפי, נמצא בביקור חשאי בלונדון. לעיתון נודע כי המגעים בין מקורביו של קדאפי למערב עוסקים בהישארותו של קדאפי בשלטון במתכונת הדומה לתפקידה הסמלי של מלכת בריטניה. על פי ההצעה, אחד מבניו ימלא את תפקיד הנשיא בפועל ויאפשר לחלק מהאופוזיציונרים לקחת חלק בממשלה לאומית.

 

מקורות שהוגדרו "יודעי דבר ומעורים במגעים" בין שליחיו של קדאפי לממשלות המערב מסרו לעיתון כי קדאפי מציע את מינוי בנו מעתצם, היועץ לביטחון לאומי בלוב, לתפקיד הנשיא. המקורות טענו עוד כי קדאפי משך את הצעתו הקודמת שלפיה בנו סיף אל-איסלאם יתמנה לאותו תפקיד, וזאת בשל ההתנגדות המורדים לכך. לפי המקורות, מתנהלים דיונים בהצעה במספר ערי בירה במערב ובקרב בכירים בבית הלבן, אך טרם התקבלה החלטה סופית בנוגע אליה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רסמוסן. "מתמקדים בהגנה על אזרחים"
צילום: AP
המורדים משקיפים לעבר אדג'ביה
צילום: רויטרס
חיילי קדאפי ממתינים
צילום: רויטרס
קדאפי. מעמד סמלי?
צילום: רויטרס
מומלצים