שתף קטע נבחר

העובדים בכור ביפן: הבנו שנמות תוך זמן קצר

לאחר שלושה שבועות של עבודה מאומצת בניסיון להשתלט על הכור הגרעיני בפוקושימה, מודים העובדים כי השלימו עם העובדה שימותו בשל הקרינה המסוכנת אליה נחשפו. אמו של אחד העובדים סיפרה בדמעות: הם מוכנים למות למען המדינה

הולכים ומאבדים תקווה: שלושה שבועות אחרי האסון שפקד את יפן, אומרים העובדים בכור הגרעיני בפוקושימה כי הבינו שהם ימותו בשל הקרינה הגבוהה אליה נחשפו במהלך המאמצים להשתלט על הכור - כך העידה אמו של אחד העובדים במקום, במהלך ראיון שהעניקה אתמול (ה') לרשת "פוקס ניוז".

 

העובדים, שזכו לכינוי "ה-50 של פוקושימה", מנסים מאז ה-11 במרס למנוע דליפה רדיואקטיבית מהכורים, שנפגעו קשה באסון. במהלך התיקונים נחשפו העובדים לאורך זמן רב לקרינה רדיואקטיבית ברמה גבוהה ומסוכנת.

 

בראיון טלפוני סיפרה האם בדמעות כי בנה בן ה-23 וחבריו לעבודה "דיברו על זה ארוכות, והם לקחו על עצמם את המשימה למות במידת הצורך על-מנת להגן על המדינה".


הכור בפוקושימה (צילום: DIGITAL GLOBE, REUTERS)

 

האם ביקשה שלא לחשוף את פרטיה, שכן עובדי המפעל התבקשו שלא לדבר בתקשורת או לחשוף פרטים על הנעשה במקום לבני משפחה. החברה שמנהלת את הכור מנסה לעשות הכל על-מנת שלא להגביר את הדאגה בציבור.

 

"בינם לבין עצמם הם השלימו עם העובדה שמותם הוא בלתי נמנע", סיפרה האם. "הם מניחים שחלקם ימותו תוך שבועות או חודשים. הם מבינים שהמציאות מחייבת אותם להיחשף לקרינה ברמות קטלניות".

 

חיים על קרקרים ואורז, ישנים במסדרונות

לדברי החברה המפעילה את הכור, צוותים רפואיים בודקים את העובדים באופן קבוע, בחיפוש אחר סימנים המעידים על פגיעה בבריאותם בעקבות החשיפה לקרינה. לטענת החברה, מאז שלושת העובדים שטופלו בשבוע שעבר לאחר שנחשפו לנוזל רדיואקטיבי באופן ישיר, לא התגלו שום מקרים של בעיות רפואיות כתוצאה מקרינה.

 

בנרי קאידה, שר הפנים היפני שמשמש גם כסגן מנהל הכוח למניעת אסון גרעיני, סיפר כי במתחם נמצאים כעת בין 500 ל-600 בני אדם. במסיבת עיתונאים אמר השר כי במצב הנוכחי "קשה להבטיח אספקה מינימלית של מזון ושינה לעובדים".

 

קאידה סיפר כי במהלך הימים הקדחתניים במפעל נוהגים העובדים לאכול שתי ארוחות ביום שכוללות קרקרים ואורז יבש, והם ישנים בחדרי הישיבות ובמסדרונות. חלק מהעובדים אף קיבלו סדינים מעופרת שאמורים להגן עליהם מפני הקרינה בעת השינה.

 

"הבן שלי ישן על שולחן כי הוא חושב שזה בטוח יותר מאשר לשכב על הרצפה", סיפרה אמו של העובד שהתראיינה, "אבל הם אומרים שהקרינה הגבוהה נמצאת שם בכל מקום, ואני חוששת שזה לא יציל אותו".

 

בתוך כך הודיעה ממשלת יפן כי היא מתכננת לרכוש 50% ממניות חברת החשמל טוקיו, שמפעילה את תחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. גורמים בממשלה הסבירו כי השלטון לא בקנייה של יותר מחצי מהמניות, על-מנת שלא להלאים את המפעל. "הלאמה היא לא המטרה שלנו", הבהירו הגורמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העובדים קיבלו סדינים מעופרת שיגנו עליהם בשנתם. פוקושימה
צילום: AP
"הבינו שמותם בלתי נמנע". בדיקות קרינה ביפן
צילום: AP
מומלצים