שתף קטע נבחר

הבונדס: מה מצפים, שנתניהו יישן במלון עלוב?

נשיא הארגון שנקשר בפרשת "ביביטורס" אמר כי התנאים שקיבל נתניהו אינם חורגים מהמקובל: "אי אפשר בלי הסוויטות. שם הם פוגשים אנשי ממשל ומגייסים תרומות לישראל". פרס: להסדיר נושא טיסות הבכירים, ולהימנע מרצח אופי לרה"מ ומשפחתו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל הבוקר (יום א') חיזוק מנשיא הבונדס על רקע פרשת "ביביטורס" שאותה בודק כעת מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. על רקע בדיקת הטענות לפיהן תורמים מימנו באופן לא חוקי נסיעות של נתניהו, הדגיש יהושע מצא, כי כל הופעותיו של נתניהו באירועים שאליהם הוזמן על-ידי הבונדס היו ברמת אירוח המקובלת בארגון: "נהנתנות היא עניין לגאוגרפיה. האם מצפים שיתגוררו באיזה מלון עלוב? מה שבארץ נחשב לנהנתנות, בארה"ב לא נראה כך".

 

 

בראיון לתוכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל בקול ישראל, ציין מצא כי הבכירים הישראלים שמוזמנים על-ידי הבונדס עורכים פגישות בסוויטות שלהם עם חברי קונגרס ואנשי ממשל, שבאמצעותם הם מגייסים תורמים למען ישראל: "אלה תנאים שאי אפשר בלעדיהם". נשיא הבונדס הביא להגנת נתניהו מקרה שבו השתכן ראש הממשלה במלון יקר מאוד בריביירה הצרפתית, ולכן שילם מחצית ההוצאות לפי דרישתו של מצא. "הבונדס לא מימן מעולם לבניו של נתניהו חופשות באירופה או בארה"ב", הדגיש מצא. 

הוא הביע חשש מהנזק שייגרם לארגון הבונדס, וקרא לנתניהו "לפתוח את הפה" ולהסביר: "אם יתחילו להופיע הכותרות האלה גם באנגלית, הארגון עשוי להיות מוכרז כסוכן זר, משום שממשלת ישראל אומרת לו מה לעשות. להיות סוכן זר, פירושו לעוף מארה"ב... אני מתפלא שהוא לא מגן על עצמו".

 

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, קרא להיזהר בביקורת על נתניהו: "במדינת ישראל יש להחיל נוהל אחיד, שיסדיר את הנושא של טיסות בכירי המדינה לחו"ל. יש לקבוע סטנדרט מחייב לכולם, ואין לנהוג באיפה ואיפה כלפי ראש הממשלה. גם בביקורת צריך להיזהר, ולהימנע מרצח אופי - לא רק כלפי ראש הממשלה, אלא גם ובעיקר כלפי בני משפחתו, אשתו וילדיו".

 

בגין: היום זה לא כמו לפני 30 שנה

הבוקר התייצבו גם שרי הליכוד לימינו של נתניהו. השר בני בגין אמר כי אם אלה אמות המידה שלפיהן בוחנים נבחר ציבור - יש צורך לבדוק את כל הכנסת: "כנסת-טורס", הוא הגדיר זאת. בגין, הידוע באורח חייו הצנוע, השווה את פעולותיו ופעולות אביו, ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין, לאלה של נתניהו: "בכנסת כולם רוצים לצלם את הבית של אבי ברוזנבאום 1. היום גם אני גר בדירה מאווררת ומרווחת. מה שנהוג היום זה לא מה שהיה לפני 30 שנה.


 

רה"מ נתניהו. "מוזר שחסון חושש מבדיקה רוחבית" (צילום: AP) 

 

"גם אני לא לובש חאקי, ואני נוסע לחו"ל אפילו מטעם הבונדס לפעמים, וישן במלונות", אמר בגין. "הטיסו אותי לפני 15 שנים בהליקופטר פרטי, חשבתי שזה חוסך כסף, וזה ממחיש כמה צריך לראות את התמונה המלאה. אני אומר: אם זה כנסת-טורס - שיבדקו את כל הכנסת".

 

בגין ושר החינוך, גדעון סער, אמרו כי ראוי ונכון שבדיקת המבקר תהיה בדיקה רחבה, ותעסוק בנסיעות של בכירים לאורך העשור האחרון כולו. השר סער אמר כי "צריך לזכור שקדימה היא מפלגה שניהלה בקדנציה הקודמת קמפיין למוטט את כל מוסדות שלטון החוק במדינה, כולל מבקר המדינה".

 

נתניהו רמז: אולי יואל חסון חטא בעצמו

ראש הממשלה נתניהו רמז בישיבה כי ייתכן שיו"ר סיעת קדימה, יואל חסון, העומד בראש הוועדה לביקורת המדינה שקידמה את המהלך נגדו בשבוע שעבר, מפריז בעצמו בנסיעותיו: "מוזר שמי שמכהן כיושב ראש ועדה, ושבקדנציה הנוכחית היה קרוב לחצי שנה בחו"ל, חושש מבדיקה רוחבית ולא רוצה להעלות את הנושא".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר בישיבה כי התנהלות הוועדה לביקורת המדינה היא "בושה", וכי ח"כ חסון "עושה הצגות". בשבוע שעבר העניקה הוועדה לעוזרו של המבקר סמכויות מיוחדות לבדיקת הפרשה, אולם היא עשתה זאת הרבה הודות לעובדה שההודעה לחברי הוועדה על כינוס הישיבה נמסרה בהתראה קצרה במיוחד, ורובם לא הגיע כלל. בכך נמנעה מהם

האפשרות לסכל את הצעד.

 

גם שר המשפטים, יעקב נאמן, שאינו חבר ליכוד, הגיע לישיבה והביע תמיכה בראש הממשלה. "הסיפור עם הנסיעות, יש לו

מטרה אחת - שהממשלה לא תכהן יותר, ואני אומר את זה לא כפוליטיקאי", קבל נאמן.

 

הגיבוי שקיבל היום ראש הממשלה נתניהו משרי הליכוד מגיע אחרי שבשבוע שעבר הביע לראשונה שר במפלגתו תמיכה בבדיקת המבקר. לקראת ההצבעה בוועדה לביקורת המדינה על הרחבת סמכויות מבקר המדינה במסגרת חקירת פרשת הנסיעות, אמר השר מיכאל איתן ל-ynet כי הוא תומך בהפעלת סמכויות המבקר על פי חוק: "הוא אובייקטיבי, ואני בעד כל הליך שיוציא את האמת לאור", הבהיר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר בגין. "לראות את התמונה המלאה"
צילום: טל שחר
ח"כ חסון. "קדימה ניסתה למוטט שלטון החוק"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים