שתף קטע נבחר

נתניהו הכין את פרס לקראת פגישתו עם אובמה

נשיא המדינה ייצא מחר לארה"ב כדי לדון עם עמיתו האמריקני במצב המדיני. בסבב פגישות שערך עמו נתניהו, ביקש ממנו ראש הממשלה להבהיר בוושינגטון כי בכוונתו לחדש את השיחות. אולם, הערכת נתניהו היא שספק אם יחודש המו"מ

מרתון פגישות לקראת נסיעתו של פרס לארצות-הברית: נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגשו בשלושת הימים האחרונים שלוש פעמים על-מנת להתכונן לביקורו של פרס מחר (יום ג') בוושינגטון. הנשיא צפוי להיפגש עם צמרת הממשל האמריקני, כולל עם עמיתו, ברק אובמה. השניים ידונו במצב במזרח-התיכון ובדרכים האפשריות לחלץ את המו"מ עם הפלסטינים מן ה"בוץ" שנקלע אליו.

 

פרס הבהיר כי בכוונתו לפעול כדי לסייע בחידוש התהליך המדיני. מצדו, הביע נתניהו בשבועות האחרונים, ספקנות רבה לגבי האפשרות להגיע להסכם עם הפלסטינים בעתיד הקרוב. ראש הממשלה נפגש עם הנשיא פעמיים במהלך סוף השבוע, ואמש פעם נוספת - על מנת לתאם עמו את המסרים שברצונו להעביר לאובמה.

 

 

בחודשים האחרונים הידרדר מעמדו של נתניהו בוושינגטון, והוא נהפך לאישיות לא אהודה במיוחד, שכן בממשל מטילים עליו אחריות רבה למצב התהליך המדיני. ראש הממשלה ביקש מפרס להבהיר לנשיא האמריקני כי הוא מעוניין בחידוש שיחות השלום, וכי בדומה לעבר, הוא מוכן לנקוט צעדים משמעותיים כדי לסיים את הקיפאון ביחסים עם הרשות הפלסטינית.


ארה"ב רוצה לשמוע כוונות ברורות. פרס ואובמה, ארכיון (צילום: יונה ברטל)

 

"אובמה רוצה לדון בגבולות 67'"

לא ברור עדיין אם נתניהו הציג בפני פרס תכנית מגובשת, אולם גורמים שונים העריכו כי ראש הממשלה ביקש להעביר לאובמה את המסר לפיו הוא מוכן "לצעדים בוני אמון", שיוכיחו את רצינות כוונותיו להתקדם בתהליך המדיני. לאחרונה אמר נתניהו בשיחות סגורות כי הוא אינו מאמין שאפשר להתקדם במו"מ. אולם, לנוכח מצבה הקשה של ישראל בדעת הקהל העולמית, מעוניין נתניהו להפגין נכונות להתקדם במסלול המדיני, כדי להפשיר את יחסיו עם ממשל אובמה.

 

גורמים הבקיאים ביחסי ישראל-ארה"ב אמרו ל-ynet: "בוושינגטון רוצים לשמוע מנתניהו דברים ברורים. הם רוצים לדעת שהוא מתכוון לחדש את המשא ומתן ולכוון את נושא הגבולות לקווי הגבול של 67". אלא שנתניהו לא ממהר להתחייב בנושא זה, ובנאום האחרון שנשא במליאת הכנסת בדיון שזימנה האופוזיציה , תקף בחריפות את קדימה ורמז שאין בכוונתו לוותר בנושאי ביטחון וגבולות.

 

בתוך כך, במקרה או שלא, נאומו מ-23 במרס, שכלל כאמור מסרים מדיניים נוקשים, לא הועלה לאתר

האינטרנט של לשכת ראש הממשלה בשפה האנגלית. מה שכן מופיע הוא נאומו בדיון דומה במליאה, שלושה שבועות קודם לכן.

 

"הנאום הימני לא הועלה בשפה האנגלית, ואנשים מחו"ל שרצו לקרוא את מה שאמר ראש הממשלה בסוף מרס, פשוט לא מצאו אותו. ייתכן שבלשכת ראש הממשלה פשוט נמנעו מלהעלות לאוויר נאום עם מסרים כה ימניים, על מנת שלא להרגיז את הקהילה הבינלאומית", רמזו במערכת הפוליטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נהפך לאישיות לא אהודה. נתניהו
צילום: AP
מעוניין לפעול לחידוש המו"מ. פרס
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים