שתף קטע נבחר

צרפת: "העלייה במספר המוסלמים - בעיה"

שר הפנים קלוד גואן עורר את זעם תנועות השמאל לאחר שאמר כי צרפת צריכה להגן על אופיה החילוני. פרנסואה הולנד, בכיר במפלגה הסוציאליסטית: "מאז שמונה לשר, כל התבטאות של גואן יוצרת סערה ציבורית. יש לו אובססיה לדבר על מוסלמים"

"העלייה במספר המוסלמים שחיים בצרפת - בעיה שצריך להתמודד אתה". כך התבטא היום (יום ב') שר הפנים הצרפתי קלוד גואן שדבריו עוררו סערה ציבורית גדולה בארצו.

 

 

"בתקופה זו חיים בצרפת קרוב ל-5-6 מיליון מוסלמים", אמר גואן, לשעבר יד ימינו של הנשיא ניקולא סרקוזי בארמון האליזה בפריז. "זה נכון שהעלייה במספר האנשים שנאמנים לדת זו, מציבה בפנינו בעיה", אמר שר הפנים בעת ביקורו בעיר נאנט במערב המדינה.  


ממשלתו מחפשת קולות בקרב מצביעי הימין הקיצוני? סרקוזי (צילום: EPA)

 

שר הפנים הצרפתי ביקש להזכיר ציין כי מאז 1905 קיים בצרפת חוק שקבע את עקרון החילוניות ואת הפרדת בין דת ומדינה ואוסר על המדינה להכיר או לתמוך בדת כלשהי.

 

"בקרוב נודיע על צעדים שיגנו על החילוניות"

גואן גם הכריז כי "ממשלת צרפת תציג לדעתי בשבוע הבא כמה החלטות שקיבלה שיאפשרו להבטיח את עקרון החילוניות במדינה". בעקבות דבריו של שר הפנים הצרפתי, סערו הרוחות בקרב ארגונים נגד גזענות ותנועות השמאל במדינה.

 

"מאז שהתמנה לשר הפנים, כל התבטאות של קלוד גואן גורמת לסערה ציבורית", אמר פרנסואה הולנד, מועמד מטעם המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות בשנת 2012. "האובססיה שלו היא לדבר על מוסלמים", אמר הולנד.

 

דבריו של גואן נאמרו דווקא על רקע בקשתו מהמשטרה הצרפתית להימנע מ"רדיפת" נשים שלובשות בורקה במקומות ציבוריים בעת שהאיסור ללבוש כיסוי הראש המוסלמי ייכנס לתוקף בשבוע הבא.

 

בפעם האחרונה שהוא עורר סערה בקרב השמאל בצרפת, באמצע חודש מרס, אמר גואן כי "לצרפתים יש לפעמים תחושה כי אינם חיים עוד בבית שלהם". ארגוני השמאל מתחו בחודשים האחרונים ביקורת נוקבת על מדיניות ממשלת סרקוזי כלפי המוסלמים במדינה. לטענתם, מפלגת מרכז-ימין בראשות הנשיא (UMP) הציבה לה כמטרה להשיג תמיכה בקרב הימין הקיצוני, ערב הבחירות לנשיאות בשנה הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"5-6 מיליון מהם חיים בצרפת". מוסלמים בצרפת
צילום: רויטרס
אובססיה למוסלמים? קלוד גואן
צילום: Getty images imagbank
צילום: איי פי
יצא מכליו. פרנסואה הולנד
צילום: איי פי
מומלצים