שתף קטע נבחר

נגד הצל"שים: משפחות הסוהרים יערכו טקס זיכרון

"ביניש אמרה שאנחנו מלבים את האש, זה פגע יותר מהעיטורים", אמרה ל-ynet עינב, אלמנתו של ירון ברמי שנספה בכרמל. היום יוענקו האותות שהובילו למחלוקת בין המשפחות. הכאב יישאר

הפצעים מאסון הכרמל נפתחים מחדש בכל אירוע: קצת לפני שבבנייני האומה בירושלים יוענקו הערב (ד') אותות הוקרה לשוטרים שפעלו בשריפה הגדולה, וחלקם שילמו בחייהם, משפחות של נספי אוטובוס הסוהרים יערכו טקס משלהם, טקס התייחדות בבית אורן. אתמול, לאחר שבג"ץ דחה את העתירה נגד הענקת העיטורים, אמרו במשפחות ש"השופטת ביניש הייתה חסרת רגישות".

 

 

לפני ההודעה על דחיית העתירה, נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש אמרה לפרקליט העותרים: "אנחנו יכולים להבין את רצונם לדעת מי כשל ומי אחראי, אבל יש לי רושם שאתם מכוונים למקום לא נכון, לא זה יביא מענה למשפחות הסובלות. יכול להיות שהייתה טעות בכל האירוע, אבל איש לא חושב שהיה פה זדון, בוודאי לא מצד האנשים שרצו לכיוון האש. הדרך היא לא המלחמות הללו, זו לא הדרך".


נציגי משפחות הסוהרים שנספו בבית המשפט העליון (צילום: גיל יוחנן)

 

נציג העותרים ענה: "התחושה של משפחות העותרים קשה", וביניש השיבה: "חבל, אתם מלבים את האש עוד יותר בכך. אין לי ספק שכל המשפחות כואבות. צריך להרגיע ולא להדליק מדורה, המדורה כבר הייתה כאן".

 

עינב, אלמנתו של ירון ברמי, אמרה ל-ynet כי "הזדעזעה" לשמוע את תגובתה של ביניש. "לא מספיק שבעלי נשרף באש, היא מוסיפה ביטויים שלא במקום ואומרת שאנחנו מלבים את האש. הביטויים של השופטת פגעו יותר מאשר ההחלטה להעניק את הצל"שים".

 

ברמי וקרוביה לא יגיעו מחר לטקס הצל"שים לשוטרים, ומעדיפים שלא להתבטא בנושא במעמד הטקס. "אני תוהה מה יהיה אם יתברר שאחד מהם כשל. למה היה צריך למהר להעניק את האותות. זה פוגע במשפחות השכולות. זה יכול לפגוע בתוצאות החקירה של מבקר המדינה".

 

המפכ"ל: הם פעלו כמצופה

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, הביע אתמול תמיכה בהחלטת בג"ץ שסמכה את ידיה על קביעותיו בנושא. "אהובה תומר, ליאור בוקר ואיציק מולינה פעלו כפי שמצופה משוטר לפעול, ועל כך הוחלט להעניק להם העיטור", אמר כהן.

 

אחד ממגישי העתירה, נתן צדקי, חמיו של ירון ברמי, התאכזב גם הוא מביניש. "אני לא חושב שנגיע לטקס. אנחנו רוצים גם לכבד את האנשים שם. ניתן להם את הכבוד המגיע להם. השופטת ביניש העניקה להם את אות המופת במו ידיה, למרות שבמשטרה המפכ"ל לקח אחריות ומבלי לבדוק את הנושא עם הוועדה האחראית על נושא הענקת האותות החליט בעצמו".

 

לטענת צדקי, המפכ"ל כהן היה צריך לחכות לתום בדיקת מבקר המדינה. "השופטות לא מבינות דבר אחד - זה לא הכאב. אנחנו רוצים שהדברים יתנהלו כמו שצריך. לא ייתכן שהמבקר חוקר והם מעניקים אותות.

 מה יקרה אם ימתח ביקורת על תפקודה של אהובה תומר או על אחד השוטרים האחרים? היה צריך להמתין".

 

דני רוזן, בן-זוגה של אהובה תומר, כינה אתמול בבית המשפט את העתירה "הזויה" וטען שהיא "מלאה בניסיונות להטיל דופי בשלושת הקצינים. הדברים נכתבו בצורה בוטה, שחצנית ומטעה. מה שחורה לסוהרים הוא העובדה שהכבאים והשוטרים קיבלו צל"ש והם נשארו בלי כלום. הטענות מופנות כלפי יקירינו, שאין ספק שעד הרגע האחרון שמו נפשם בכפם כדי להציל את הסוהרים".


פורסם לראשונה 05/04/2011 23:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עינב ברמי. מזועזעת
צילום: רועי עידן
ביניש. "המדורה כבר הייתה כאן"
צילום: עופר עמרם
מומלצים