שתף קטע נבחר

האם נמצא ההומו הראשון?

חוקרים טוענים כי גילו בצ'כיה את גופתו של גבר קדום שנקבר עם מאפיינים נשיים, מה שמצביע לטענתם כי מדובר בהומוסקסואל או טרנסג'נדר שגם במותו הופלה בשל חריגותו

האם מצאו ארכיאולוגים את ה"הומו" הראשון בעולם? מחקר חדש טוען כי גבר שנקבר לפני 5,000 שנה, הוא ככל הנראה האדם הראשון שנודה בשל חריגותו המינית. כך מדווח ה"דיילי-מייל" הבריטי.

 

השלד "הגאה" התגלה בחפירות בצ'כיה והוא מתוארך בין שנת 2900 לשנת 2500 לפנה"ס. באותה התקופה נהוג היה לקבור גברים כשגופם פונה באופן מסורתי לימין וראשם מצביע למערב, בעוד שנשים נקברו לצד שמאל כשראשם מצביע למזרח. מאפיין נוסף של הקבורה בעת ההיא הוא שגברים נקברו יחד עם כלי נשק, כמו פטישים או סכיני צור, בעוד שנשים צוידו בתכשיטים וכדים.

 

במקרה המיוחד של השלד הזה, גילו החוקרים גבר שנקבר לשמאל כשראשו פונה למערב, ללא כלי נשק אך עם "כלי בית" כמו כדים. להערכת החוקרים, לא מדובר בטעות בקבורה או בצירוף מקרים וזאת בשל החשיבות הגבוהה שיוחסה לטכס הקבורה ותשומת הלב הרבה שהושקעה בו.

 

"סביר בהרבה שמדובר בגבר עם העדפה מינית שונה, הומוסקסואל או טרנסג'נדר", אומרת החוקרת קמילה רמיסובה וניסובה שעמדה בראש קבוצת המחקר.

 

חוקרת אחרת, קתרינה סמרדובה, תומכת בפרשנות זו ומציינת ממצא נוסף שהתגלה בעבר: לוחמת אישה מתקופת האבן התיכונה שנקברה כגבר. היא הוסיפה כי שמאנים סיביריים או רופאי אליל נקברו בצורה דומה אך עם פריטים רבים יותר שנועדו להדגיש את הסטטוס החברתי הגבוה שלהם.

 

לא כל החוקרים מסכימים עם הפרשנות שהעניקו הארכיאולוכים למעשה הקבורה החריג. המונח "הומוסקסואל" נטבע רק במאה ה-19, וחוקרים שונים מתנגדים לשימוש בו ביחס לבני אדם שחיו לפני אלפי שנים בטענה שמדובר באנכרוניזם. פרופסור רוזמרי ג'ויס מאוניברסיטת ברקלי טוענת כי המחקר הוא "סטריאוטיפיזציה מינית מהסוג הגרוע ביותר", שכן כל שגילו החוקרים הוא "חוסר התאמה בין המין הביולוגי של האדם והטובין שנקברו יחד איתו".

 

פרופ' בטינה ארנולד מהמחלקה לאנתרופולוגיה באוניברסיטת ויסקונסין מילווקי, אמרה ל"ABC News" כי ניכר שאותו אדם "הופלה באופן ברור. ישנה הצהרה בהחלטה לקבור אותו ללא הסממנים הגבריים. אולם מדוע התייחסו לאינדוידואל הזה באופן שונה? מה הייתה האוריינטציה המינית שלו? התשובה לשאלה הזאת סבוכה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלת השונה
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים