שתף קטע נבחר

צילום: צפריר אביוב

ציידי "כיפת ברזל": הולכים לגג במקום למקלט

תופעה חדשה בדרום עם כניסתה לפעולה של מערכת יירוט הרקטות. תושבים עולים לגגות ויוצאים למרפסות לתעד את רגעי הפגיעה: "כיפת ברזל נותנת ביטחון". פיקוד העורף: עם הישמע האזעקה, יש להיכנס לממ"ד

ההסלמה בדרום הביאה איתה תופעה חדשה ובלתי מוכרת - ציידי "כיפת ברזל": האנשים שעולים לגגות לצלם את פגיעת המערכת ברקטות הנורות מעזה, במקום לרדת למקלט או להיכנס למרחבים המוגנים. "בליל שבת רצנו לחדר המדרגות", סיפר ל-ynet תושב באר שבע, "אחרי שנשמע הפיצוץ ממערכת כיפת ברזל, עלינו ישר לדירה שלנו שממוקמת בקומה השמינית. מכאן היה ניתן לראות בבירור שתושבים רבים בחרו לעלות לגגות במקום לרדת למקלטים".

 

הסלמה בדרום - הכותרות האחרונות ב-ynet:


ניר מוסקוביץ' צילם ושיתף אתכם באמצעות האימייל האדום

  

"נראה כאילו חלק גדול מהתושבים מרגיש ביטחון מלא במערכת ורוצה לראות במו עיניו את הפלא מתרחש", הוסיף אותו תושב. שי, תושב שכונת רמות בבאר שבע, סיפר: "יצאנו החוצה, אבל המקלטים באזור שלנו היו נעולים. אחר כך נרגענו, ופשוט הסתכלנו למעלה יחד עם השכנים. ראינו משהו שנראה קצת כמו פצצת תאורה ושמענו פיצוץ".


אלירן סאסי צילם ושלח באימייל האדום

 

מאור לוצטו, תושב באר שבע, סיפר שישב עם חבריו בפארק רמות, צפונית לבאר שבע, "התחלנו לשמוע אזעקה. זה אזור פתוח ולא ידענו לאן לרוץ. כל אחד רץ לכיוון שונה. אחרי זה נזכרתי שיש כיפת ברזל, אז עצרתי, הסתובבתי והסתכלתי למעלה. אמרתי לחברים שלי 'תראו'. וראינו את הטיל של כיפת ברזל יוצא, מתביית ומפוצץ את הגראד. היה לחץ ופאניקה, אבל מזל שהכל עבר בשלום. זה מחזה מדהים".


מפנה זנב לשובל של הרקטות (צילום: ניקול רוזנברג)

 

"בטוח שהתמונה השלישית תהיה טובה יותר"

ליליאן לונדון, תושבת הדרום נסעה עם אביה לטייל באזור זיקים לראות את הפריחה האדומה, "באמצע הטיול אבא שלי שמע צבע אדום. יצאנו מהאוטו ופתאום ראינו את הטילים מעלינו ואז את הטילים של כיפת ברזל מיירטים אותם ממש מעל ראשינו".  


מיכאל יוספה צילם ושלח באימייל האדום

 

כרגיל, מתברר שמתרגלים מהר לטוב. מיכאל יוספה, תושב אשקלון, ששלח ל-ynet את אחת התמונות באימייל האדום, סיפר: "אם יש אזעקה ואני לא שומע את כיפת ברזל, אז אני הולך למרחב מוגן. כיפת ברזל נותנת ביטחון". בשבת, מיד אחרי ששמע את האזעקה, שמע שיגור של "כיפת ברזל", ויצא לתעד: "הטיל עף מעל הבית ושמעתי את הפיצוץ, אז יצאתי וצילמתי. אני לא כל כך מתרגש מזה".

 

גם גיל טאוב, תושב אשקלון, תיעד את רגע הפגיעה: "כבר התחלנו להתרגל שכשיש אזעקה יש גם יירוט. אני גר באזור פתוח, אז גם שומע את שריקת הטיל. יצאתי למרפסת היום וראיתי את הפיצוץ. אתמול פספסתי את זה, אבל אני בטוח שבפעם השלישית יהיה יותר טוב. אם יהיו עוד, אמשיך לצלם".


התמונה של גיל טאוב

 

ולכל מי ששכח: הנה הנחיות פיקוד העורף

לשוהים במבנה:

יש להיכנס מיד אל הממ"ד (המרחב המוגן הדירתי) ולסגור את חלון הפלדה. במבנה ללא ממ"ד, יש להיכנס לחדר המרוחק ככל הניתן מהכיוון ממנו יש איום בירי רקטות ובעל מינימום קירות חיצוניים, חלונות ופתחים, לסגור את הדלת ואת חלונות החדר, לשבת על הרצפה (מתחת לגובה קו חלונות החדר), בצמוד לקיר פנימי ולא מול חלון. דיירי הקומה העליונה במבנה בלא ממ"ד, נדרשים לצאת לחדר מדרגות ולרדת קומה אחת. החדר המוגן יכול להיות חדר מדרגות או מסדרון.

  

למי ששוהה מחוץ למבנה:

בשטח בנוי - יש להיכנס למבנה ולפעול על על- פי ההנחיות לשוהים במבנה.

בשטח פתוח - יש לשכב ולהגן על הראש בידיים.

נוסעים ברכב - יעצרו בצד הדרך, יצאו מהרכב ויכנסו למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או מחסה בפרק הזמן הנתון, יש לצאת מהרכב, לשכב על הרצפה ולהגן על הראש בעזרת הידיים.

אם לא ניתן לבצע את שתי ההנחיות הקודמות, יש לעצור ולהמתין ברכב 10 דקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הפגיעה
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים