שתף קטע נבחר

שוב שיפוצים ופקקים בת"א: "חוסם עורקים גדול"

אבן גבירול, הדור הבא: בעוד חודשיים יחלו עבודות שיפוץ נרחבות שישנו את כיכר רבין וסביבתה. מלבד עומסי תנועה, חניות פרטיות של התושבים ייחסמו, והעירייה תשלח אותם לחנות בחניונים באזור על חשבונם. התושבים באזור זועמים: "שוכחים שלא מדובר בשכונה בפאתי בומביי. זה לעג לרש"

היכונו לפקק הגדול בתל אביב: אחרי שנים של עבודות שיפוץ ברחוב אבן גבירול במרכז העיר, שהותירו לא מעט תושבים, נהגים ובעלי עסקים חסרי מנוחה - בעיר ללא הפסקה נערכים למה שמסתמן כ"פקק ללא הפסקה". בחודש יוני יחל שיפוץ מסיבי של כיכר רבין וסביבתה שיימשכו לפחות כשנה. פרט לביטול מקומות חנייה, בעת העבודות ייחסמו חניות פרטיות של בניינים במרכז העיר, דבר שיוביל לעומסי תנועה חריגים. תושבי האזור זועמים על הפתרונות שמציעה העירייה.

 

העבודות יחלו ברחוב בלוך המוביל לכיכר, ויימשכו משעות הבוקר עד לתשע בערב. בשעות הבוקר העבודות יתבצעו במקביל לתנועת כלי הרכב, ואילו בשעות הלילה ייחסמו צמתים באזור לסירוגין. פרט להחלפת קווי הביוב והמים, התקנת מערכת תאורה חדשה, הנחת תשתית חשמל משודרגת והרחבת נתיבי הנסיעה הציבוריים, ייסללו גם שבילי אופניים - מה שיוביל לביטול 60 מקומות חנייה ברחוב, שגם כך סובל ממצוקת החנייה הכללית במרכז העיר.


"לא שכונה בפאתי בומביי", העבודות באבן גבירול (צילום ארכיון: ארצי חלפון)

 

מלבד זאת, במסגרת הפרויקט ייערכו עבודות גם ברחוב שלמה המלך המקביל לכיכר, תוך הפיכת אי התנועה הגדול שבשדרות בן גוריון לשדרת שבילי אופניים שתחבר את שדרות בן גוריון לכיכר רבין ומשם לשדרות ח"ן. כמו כן יבוטל נתיב הנסיעה ברחוב המלך ג'ורג' מכיכר מסריק הסמוכה לכיכר ועד לרחוב אלנבי, לטובת נתיב תחבורה ציבורית.

 

במקביל לכל זאת, צפויות השנה בכיכר רבין עבודות מים, קידוח אופקי של תשתיות כבלים, החלפת אבני שפה, שיפוץ המזרקה הצפונית. ברחוב מלכי ישראל שמדרום לכיכר מתוכננות עבודות של העתקת עצים, החלפת אבני שפה, החלפת קווי ביוב והנחתת קווי חשמל, קרצוף וריבוד.

 

בעת העבודות ייחסמו כניסות לחניונים פרטיים של בניינים, תחילה ברחוב בלוך ולאחר מכן ברחובות נוספים, דבר שרק יגביר את העומסים הכבדים הצפויים באזור. כדי לתת מענה, העירייה קוראת לתושבים לחנות, על חשבונם, בחניוני גן העיר ובית החולים איכילוב. מי שיחנה בלילה בגן העיר ייאלץ לשלם לכל הפחות 270 למנוי חודשי, או 75 שקלים לילה, ואילו באיכילוב 160 שקלים בחודש, או 7 שקל לחנייה חד פעמית.

 

"יש גבול למידת ההקרבה של התושבים"

עו"ד אורלי גינזבורג מרחוב בלוך פנתה לעירייה כבר לפני חודשיים, אולם לטענתה לא קיבלה אפילו תשובה שמאשרת שמכתבה התקבל. "הרחוב שלנו הוא אחד המבוקשים באזור מבחינת חניה, ויחד עם כל המגדלים המתוכננים, הפרויקט הזה יהפוך את מרכז תל אביב לחוסם עורקים אחד גדול. וביטול מקומות החנייה לטובת שבילי אופניים לצרכי ראווה רק יחמיר את המצב".

 

טליה מורצקי, המתגוררת באותו רחוב, פנתה אף היא לעירייה בתקווה לנסות לשנות את רוע הגזירה. "אתם נוהגים כגנבים בלילה, מבלי לשתף או להתייעץ עם התושבים, מזלזלים בנו ושוכחים שלא מדובר בשכונה בפאתי בומביי", כתבה לעירייה, "מדוע לא ניתן פיתרון חלופי על-ידי הכשרת מגרש חנייה אזורי שיספיק ל-150-200 רכבים לפחות. הפתרונות לחניוני הלילה החלופיים הם לעג לרש". תושבת נוספת מהאזור הוסיפה כי "יש גבול למידת ההקרבה שהתושבים צריכים להקריב על מנת לחיות בעיר תל אביב".

 

כחלק מלקחי שיפוץ רחוב אבן גבירול, העירייה חילקה לאחרונה לתושבים מנשרים צבעוניים המכילים הסבר על הפרויקט, ובהם מובעת "התנצלות מראש על חוסר הנוחות שתיגרם".

 

בתגובה אמר ל-ynet ראש רשות החנייה והתחבורה בעירייה, ד"ר משה טיומקין, כי "רחוב בלוך יוגבל לתנועה חד-סטרית לטובת הפרויקט לתקופה של כשנה. במקביל, נחבר את שדרת שבילי האופניים ממערב למזרח בשדרות בן גוריון לכיכר רבין ומשם לשדרות ח"ן. רחוב שלמה המלך ישופץ גם הוא, במקביל לסיום הפרויקט בבלוך. חיבור הנת"צ במלך ג'ורג' יהווה חלק מהרה-ארגון ב-51 קווי התחבורה הציבורית. לתושבים יהיו מדרכות משופצות ורחוב חדש לחלוטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התושבים זועמים. "לעג לרש"
צילום: ניב קלדרון
מומלצים