שתף קטע נבחר

מהיום בצרפת: אסור לנשים לכסות פניהן ברעלה

אישה שתיתפס עם הלבוש המוסלמי המסורתי המכסה את כל הפנים תיקנס ב-150 אירו. רבים מפקפקים בנחיצות האיסור, משום שיש פחות מ-2,000 נשים כאלה בצרפת

צרפת נגד האיסלאם: מהיום (יום ב') אסור עוד לנשים מוסלמיות בצרפת לכסות את פניהן ברעלות במקומות ציבוריים. כל אישה שתיתפס כשהיא מכוסה בניקאב (כיסוי לפנים בלבד) או בבורקה (כיסוי לכל הגוף) תיקנס ב-150 אירו. האיסור אושר בספטמבר האחרון, אך נכנס היום לתוקף בתום "תקופת הסתגלות", שננקבה בחוק.

 

בנוסף, אדם שיכריח אישה לכסות את פניה בכוח או באיומים עלול להיקנס בסכום של עד 30 אלף אירו, ואף עשוי להישלח לשנת מאסר בפועל.

 

עם זאת, תוהים בצרפת עד כמה יש צורך בחוק הזה. אמנם חמישה מיליון מוסלמים חיים במדינה, אך על פי הערכות – פחות מ-2,000 נשים נוהגות לכסות את פניהן לחלוטין. בכל מקרה, אין מדובר באיסור על כיסוי לשיער בלבד, שידוע לעתים כ"חיג'אב". כמו כן, מוסלמים רבים הצהירו שאין הם תומכים בעטיית הרעלות, אך גם לא באיסור.

 

רשיד נקאז, סוחר רהיטים מוסלמי המתגורר בפריז ותומך בזכות הנשים לכסות את פניהן אם הן רוצות, קרא לתומכים בעמדתו להגיע לכנסיית "נוטרה דאם" במרכז בירת צרפת לתפילה שקטה במהלך היום. בנוסף, הוא הציע לציבור לשלם את הקנסות שיושטו עליהם בשל החוק שנכנס לתוקפו.


נשים עטויות בורקה באפגניסטן (צילום: AP) 

 

נקאז הצהיר כי בכוונתו למכור רהיטים בשווי שני מיליון אירו, כדי לסייע לו במסע המחאה וההסברה. "אני קורא לכל הנשים החופשיות שרוצות להמשיך להתכסות ברעלות, להתחיל במרד אזרחי", הכריז הסוחר בסרטון שהעלה לאינטרנט.

 

ברקע האיסור עומדת קריאת מפלגת השלטון של הנשיא סרקוזי, UMP, לדיון ציבורי סביב מקום האיסלאם בצרפת. צעד שזכה לביקורת בעיקר מחוגי השמאל, שטענו כי הדבר עלול ליצור דעות קדומות כלפי המוסלמים בחברה הצרפתית.

 

כחלק מההיערכות לכניסת החוק החדש לתוקף, קיבלו השוטרים ברחבי צרפת הדרכה כיצד ליישמו. בין השאר, נאמר להם שלא להסיר את פריטי הלבוש האסורים בכוח. כמו כן, הוסבר להם שהאיסור אינו תקף בתוך מכוניות פרטיות, אך הובהר כי אפשר לטפל במקרים הללו תחת תקנות הבטיחות בדרכים.

 

במקביל הודיעה המשטרה כי עצרה שלשום 59 בני אדם בהפגנה בלתי-חוקית נגד איסור ההתכסות ברעלות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בורקה, כיסוי מלא - אסור
צילום: AP
ניקאב, כיסוי לפנים - אסור
צילום: AFP
מישל אובמה בחיג'אב - מותר
צילום: רויטרס
מומלצים