שתף קטע נבחר

לקה במכת חום במרתון תל-אביב - ומת

אחד משלושת הרצים שאושפזו במצב קשה במהלך המרתון בתל-אביב, גבר בן 42, מת בבית החולים איכילוב בתל-אביב. מנהל המחלקה לטיפול נמרץ: "הכבד שלו נפגע, עד כדי הרס מוחלט. השתלה היתה יכולה להציל את חייו"

במשך ארבעה ימים נאבקו הרופאים בבית החולים איכילוב על חייו של אחד מרצי המרתון, שנערך ביום שישי בתל-אביב, אך הבוקר (יום ב') הם נאלצו לקבוע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו של הרץ, בן ה-42, שאושפז לאחר שלקה במכת חום.

 

 

15 רצים לא סיימו את הריצה ביום שישי ונזקקו לטיפול רפואי. מצבם של שלושה הוגדר קשה - שניים סבלו ממכת חום ואילו השלישי לקה בהתקף לב. מצבם של 12 הרצים הנוספים, שנזקקו לטיפול רפואי, הוגדר קל.

 

פרופ' פטריק סורקין, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ במרכז הרפואי תל-אביב, אמר ל-ynet כי מכת חום יכולה להסתיים בצורה קלה ויכולה להיות בעלת השלכות קשות. "מכת חום לא קשורה לטמפרטורה החיצונית, אלא למאמץ של אותו אדם. צריכת אנרגיה גבוהה של השרירים מעלה את חום הגוף. לא ברור למה דווקא אצל אותו אדם החום עלה בצורה קיצונית".

 

הוא הסביר כי עליית טמפרטורת הגוף עלולה לפגוע בתפקוד המוח, הכבד או הכליות. "במקרה הנוכחי הכבד נפגע עד כדי הרס מוחלט. אם היה ניתן לבצע השתלה מיידית של כבד, ניתן היה אולי להציל את חייו. אך זה לא קיים במציאות הישראלית, בשל מחסור באיברים להשתלה".

 

פרופ' סורקין אמר, כי לא ניתן לדעת מי מועד לסבול ממכת חום, אך העריך שלכושר הגופני ולמוכנות לריצת המרתון יש קשר לכך. "לא כל אחד יכול לרוץ מרתון. עבור אדם שלא רץ מרתון בחייו - זה עלול להיות קשה וקטלני". בבית החולים אמרו, כי בני משפחתו של הרץ סיפרו, כי הוא התאמן שלוש פעמים שבוע לפני המירוץ.

 

במרכז הלאומי להשתלות אמרו בתגובה כי הם אינם מכירים את המקרה: "איש מבית החולים איכילוב לא פנה אלינו בבקשה לתרומת כבד. החולה לא מופיע אצלנו ברשימת הממתינים".

  

המרתון, שנערך בתל-אביב זו השנה השלישית ברציפות, כלל במתכונת הנוכחית

 שבעה מקצים: מרתון מלא (42.195 ק"מ), חצי מרתון (21.1 ק"מ), 10 ק"מ ו-4.2 ק"מ (מקצה עממי ללא מדידת זמנים). בנוסף, נערך מקצה אופני היד המסורתי (30 ק"מ), מקצה הילדים ומקצה רולרבלייס (30 ק"מ), שנערך השנה לראשונה.

 

19 אלף רצים השתתפו במקצים השונים, כשהמנצח במרתון המלא הוא הקנייתי ג'וסף קיפקמבוי, שחצה את קו הסיום לאחר 2:19:03 ש'.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קו הסיום במרתון, ביום שישי
צילום: יועד כהן
מומלצים