שתף קטע נבחר

צרפת: שתי נשים בניקאב נעצרו בפריז

המשטרה טוענת כי הנשים לא נעצרו בשל "חוק הרעלה" שנכנס היום לתוקפו, אלא מכיוון שהשתתפו בהפגנה לא חוקית. קודם לכן עשתה אחת העצורות את דרכה ברכבת ללא הפרעה

"מעצר ניקאב" ראשון? מספר שעות לאחר שחוק הרעלה הצרפתי נכנס לתוקף, עצרה בצהרים (יום ב') משטרת פריז שתי נשים שכיסו את פניהן בניקאב, כיסוי איסלאמי מסורתי. אחת מהן היא קנזה דרידר, אמא לארבעה מדרום צרפת ודוברת מפורסמת נגד החוק. היא נעצרה במהלך הפגנה נגד החוק החדש. מפגינים נוספים נעצרו באירוע שלטענת המשטרה היה לא חוקי. בהפגנה עצמה לקחו חלק רק כתריסר אנשים. מספר העיתונאים ואנשי הביטחון שהקיפו אותם היה גדול בהרבה.

 

 

"הנשים לא נעצרו היום בגלל הרעלה", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית האחראי על הסדר הציבורי בעיר, אלכסיס מרסן והסביר כי הפעילים נעצרו בשל השתתפותם באירוע שלא הוכרז. בצרפת יש להכריז מראש על אירועים המוניים הנערכים סמוך לדרכים ציבוריות.

 

לדברי מרסן, בנוסף לשתי הנשים בניקאב, עצרה המשטרה אישה שחבשה כיסוי ראש שלא הסתיר את פניה, ואת מארגן ההפגנה שנערכה מול קתדרלת נוטרדאם בבירה.

 

המארגן, ראשיד נקאז מארגון "אל תיגעו בחוקה שלי", אישר בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות הצרפתית כי הוא נעצר "בחברת ידידה שעטתה ניקאב". הוא ציין כי הם נעצרו ממול לארמון האליזה, במהלך הבוקר, עוד לפני ההפגנה בנוטרדאם. "רצינו להשמיע את קולנו בעד לבישת הניקאב", הסביר נקאז.

 

נקאז קרא לתומכים בעמדתו להגיע לכנסיית נוטרדאם במרכז בירת צרפת לתפילה שקטה במהלך היום. בנוסף, הוא הציע לשלם בעצמו את הקנסות שיושתו על הציבור. נקאז הצהיר כי בכוונתו למכור רהיטים בשווי שני מיליון אירו, כדי לסייע לו במסע לשלם את הקנסות. "אני קורא לכל הנשים החופשיות שרוצות להמשיך להתכסות ברעלות, להתחיל במרד אזרחי", הכריז הסוחר בסרטון שהעלה לאינטרנט.

 

ברכבת, בניקאב, ללא הפרעה

זמן קצר לפני שסערו הרוחות בנוטרדאם, עשתה דרידר את דרכה ברכבת לפריז, כשהיא מכוסה בניקאב. איש לא הפריע לה. "זו איננה פרובוקציה", אמרה דרידר, "אני פשוט מממשת את זכותי האזרחית. אני לא מבצעת אף פשע, לא גנבתי ולא הרגתי. אני אזרחית צרפתיה ואני מממשת את זכויותיי. פשוט". לדבריה, היא היתה בדרכה להשתתף בתוכנית טלוויזיה.


דרידר ברכבת בפריז. "מממשת את זכותי כאזרחית" (רויטרס)

 

"אם יבקשו ממני להראות את תעודת הזהות שלי, לא תהיה שום בעיה", הסבירה דרידר, "אני אראה להם. אני ארים את הניקאב כך שיוכלו לזהות אותי ואז אחזיר אותו למקומו. אבל לא אסיר אותו".

 

לאחר "תקופת הסתגלות" שהחלה בספטמבר, נכנס היום לתוקפו "חוק הבורקה" הצרפתי. על פי החוק, כל אישה שתיתפס כשהיא מכוסה בניקאב (כיסוי לפנים בלבד) או בבורקה

(כיסוי לכל הגוף) במקום ציבורי תיקנס ב-150 אירו. בנוסף, אדם שיכריח אישה לכסות את פניה בכוח או באיומים עלול להיקנס בסכום של עד 30 אלף אירו, ואף עשוי להישלח לשנת מאסר בפועל.

 

עם זאת, תוהים בצרפת עד כמה יש צורך בחוק הזה. אמנם חמישה מיליון מוסלמים חיים במדינה, אך על פי הערכות – פחות מ-2,000 נשים נוהגות לכסות את פניהן לחלוטין. בכל מקרה, אין מדובר באיסור על כיסוי לשיער בלבד, שידוע לעתים כ"חיג'אב". כמו כן, מוסלמים רבים הצהירו שאין הם תומכים בעטיית הרעלות, אך גם לא באיסור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המעצר. לדברי המשטרה, ההפגנה היתה לא חוקית
צילום: AFP
ברכבת. "אם ירצו לזהות אותי, ארים את הניקאב"
צילום: רויטרס
מומלצים