שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עדות האמרגן: כך סוגרים עסקה ברשות המסים
  ל-ynet הגיע תמליל עדותו של יוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ ומי שהפך לעד מדינה בפרשת "רשות המסים 2". העדות שופכת אור על פעילותו של דוד ואנונו, וחושפת איך מתנהלות הקומבינות, הסחיטות, ו"העסקים הצדדיים" של בכירי המס

  איך התנהלו העסקות האפלות לסגירת תיקים ברשות המסים, מי לקח בהן חלק, ואיך קומבינות מפוקפקות מידרדרות במהירות לשוחד ולסחיטה? ל-ynet הגיעה עדותו של יוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ ומי שהפך לעד מדינה בפרשת "רשות המסים 2".

   

  העדות, שנמסרה לחוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה ב-9 בנובמבר, שופכת אור על האופן שבו עושים גורמים בכירים ברשות המסים דין לעצמם, ומנצלים את כוחם הרב כדי לשלשל לכיסם כסף רב. במסגרת הפרשה הואשם דוד ואנונו, ראש היחידה למודיעין שטח וחקירות ברשות המסים, בגין עבירות שוחד, מרמה וקבלת דבר במרמה. בנוסף, מתנהלים הליכים משפטיים נגד כמה אנשי עסקים ומאכערים החשודים במתן שוחד לוואנונו. יצויין כי אחד החשודים בפרשה, רן הדר, הלך לעולמו לפני תום החקירה בעניינו.

   

  "לפני כשנה וחצי-שנתיים הייתה לקובי פרץ בעיה במס הכנסה ורצו לראות ספרים", סיפר יעיש בעדותו. "הגענו לאירוע ברויאל גרדן בפתח-תקווה, קובי ואני, ושם ראיתי את יואל מוגמי (איש עסקים, פעיל בקדימה ואחד העצורים בפרשה). ידעתי שהוא איש פוליטי שמקושר להרבה אנשים. סיפרתי לו שיש לקובי בעיה במס הכנסה ושאלתי אם הוא יכול לעזור. מוגמי אמר לי שיש לו מישהו בכיר מאוד במס הכנסה שיכול לפתור את כל הבעיות בצ'יק".

   

  50 אלף תמורת הנחה

  ליעיש נקבעה פגישה עם דוד ואנונו ועם מי נחשב לידי ימינו רן הדר. "במשך כל הפגישה הדלת של החדר הייתה סגורה והחלון היה פתוח כי עישנו. ואז דודו שאל אותי מה אני עושה, אמרתי לו שאני האמרגן של קובי פרץ ואם הוא יכול לעזור לי בנושא הזה. רן נתן לדודו לראות את המסמכים של קובי בנוכחותי. דודו הסתכל ואמר שהוא יכול לעזור ושיהיה בסדר. ככה הפגישה נגמרה. אחרי כמה ימים התקשר אלי הדר ואמר לי לבוא לפגישה בבית קפה ברמת-אביב".

   

  "הגעתי לפגישה ופגשתי את רן ודודו. הם אמרו לי שהם יכולים לסגור את התיק של קובי תמורת 150-180 אלף שקל. אולי פחות, הם לא רצו להבטיח. אמרתי להם שאבדוק ואחזור אליהם עם תשובה. הם אמרו שהם גם רוצים עוד 50 אלף שקל במזומן לעצמם. באותו זמן אני חושב שעוד לא ידענו מה גובה החוב שקובי יצטרך לשלם למס הכנסה. למחרת, נפגשתי עם קובי וסיפרתי לו שנפגשתי עם בכיר במס הכנסה ושזה מה שהם רוצים. קובי אמר שהוא לא רוצה לשלם כי הוא צריך לשלם הרבה פחות".


  ואנונו בבית המשפט. "חזק בתחום הפלילי" (צילום ארכיון: אבי מועלם) 

   

  לכאורה בנקודה זו היתה אמורה "ההתקשרות" בין יעיש לוואנונו להסתיים, אך מה שעד המדינה לא ידע הוא שבכיר רשות המסים לא מתכוון לעזוב אותו כל-כך מהר. "נקבעה פגישה נוספת בבית הקפה. רן אמר לי: 'תשמע, דודו בדק עליך במס הכנסה ואמר לי שיש עליך חקירה רצינית'. דודו היה לידנו ושמע הכל. רן שאל אותי אם אני רוצה שדודו יטפל לי בנושא הזה, אמרתי לו 'כן, בטח' ובזה הסתיימה הפגישה".

   

  כספת בקפריסין, בילוי בלאס וגאס

  "נסעתי לפגישה אצל יואל מוגמי והוא אמר שבשביל לסגור את התיק קומפלט עד 2008 פיקס (הכוונה לשנים 2004 עד 2008) צריך להביא לדודו ולרן בדחיפות 200 אלף שקל במזומן. אמרתי לו: 'תשמע, אין לי כרגע' והוא אמר לי שזה דחוף-דחוף. הלכתי לבנק, לקחתי 130 אלף שקל, הוספתי 70 שקל שהיו לי במזומן ונתתי את כל ליואל. אחרי שנתתי לו את הכסף, יואל אמר לי 'תראה את עצמך סגור במס הכנסה, דודו ואנונו יסדר את זה ואתה סגור עד 2008 כולל'. גם אשתי הייתה שם כשנתתי את הכסף ליואל". לדבריו של יעיש, מוגמי סיפר לו באותה פגישה כי ואנונו "טיפל לו בתיקים רציניים" ושלא צריך לדאוג. "הוא אמר לי 'אתה כסף קטן' ושהוא יוציא אותי בגרושים מהתיק הזה".

   

  כשלושה חודשים שקטים עברו על האמרגן אך אז - כך על-פי עדותו - שוב החלו מכתבים ממס הכנסה ובהם דרישה לפתוח שוב את הספרים. יעיש נלחץ וקבע שוב פגישה עם ואנונו ואז הופתע לגלות כי הטיפול בעניינו עדיין רחוק מסיום.

   "דודו אמר לי 'לא התחייבתי לטפל בך במס הכנסה אזרחי, רק בפלילי'. אמרתי לו: 'אבל שילמתי לך 200 אלף שקל שתסגור לי את התיק'. דודו התעצבן ויצא יחד עם רן מהמקום. הם דיברו בחוץ כרבע שעה. רן חזר והסביר לי מה זה פלילי ומה זה אזרחי ובמה דודו עוסק. הוא אמר לי שדודו מתעסק בפלילי, שיש לו קשרים בירושלים ושיואל הטעה אותי. הוא גם אמר שמהיום והלאה, אם אני מדבר עם דודו - לא להזכיר את הכסף, אלא רק שהוא עוזר לי. שהוא עושה טובה בלי קשר לכסף".

   

  יעיש גם כי קיים עוד מספר פגישות עם הדר. "הוא התנהג כאילו אנחנו בשב'כ, ביקש שאפרק טלפונים או אנתק ואשים בצד. ממש הרגשתי איש סודו. הוא נזהר לדבר על דודו אבל דיבר עליו לפעמים. בערך באפריל 2009 הוא סיפר לי שיש לו בכספת בקפריסין 3 מיליון ושיש להם חברה שם, כי על חברה קשה לעלות. אחרי כמה חודשים, רן התקשר כשאני שומע ברקע את דודו. הוא ביקש ממני 3,000 דולר הלוואה מיידית, כדי שמישהו יעזור לדודו בקשר לחקירה של מס הכנסה בעניין שלי. רן הדגיש שמדובר בהלוואה ושהכסף יוחזר אלי. באותו יום או יומיים אחר-כך, רן סיפר לי שדודו נסע ללאס וגאס, והבנתי שכנראה בשביל זה הוא היה צריך את הכסף. לא דיברתי על זה עם רן, זה מה ששיערתי, לא ביקשתי את הכסף חזרה".

   

  פרקליטו של ואנונו, עו"ד ליאור אפשטיין, מסר בתגובה לדברים: "מרתק תמיד לראות עד כמה דקה המראה הקסומה בין חייו של עובד ציבור שהקדיש מעצמו חיים שלמים בשרות המדינה, לבין המהירות הבלתי נסבלת שבה מנותצים חיים אלו והכל במחיר שקרים ועלילות של מי שמעיד על עצמו שהיה שותף לפשעים וקיבל טובות הנאה. כשתיפרש היריעה, ועד המדינה ייחקר בסביבה פחות תומכת משבחדרי היחידה המשטרתית, יתבררו סיבותיו, שותפיו ונסיבות העלילה הנוראה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ואנונו. "יש עליך חקירה רצינית"
  צילום: שי רוזנצוויג
  עו"ד אפשטיין. סיבותיו של יעיש עוד יתבררו
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים