שתף קטע נבחר

איקאה נשרפה בגלל קצר בחיבורי השלט

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קיבל לידיו את ממצאי שתי ועדות הבדיקה, שקבעו כי המערכות לבטיחות אש כשלו וגם "הקופסה השחורה" של משאבות הכיבוי נעלמה

שתי ועדות בדיקה שהקים השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קבעו כי השריפה באיקאה בנתניה נגרמה מכשל חשמלי בקופסת החיבורים של תאורת השילוט החיצוני. עוד קבעו הוועדות כי שרשרת של כשלים בתפקוד המערכות לבטיחות אש במבנה הביאו לכך שמערכות בטיחות האש לא מנעו שריפה כוללת.

 

 

הוועדה הראשונה התבקשה לגלות את גורם השריפה והשנייה לבדוק את תפקוד מערכות בטיחות האש בסניף איקאה. ממצאי הדו"חות וההמלצות הוגשו היום לשר אהרונוביץ', למנכ"ל משרדו, יעקב גנות, לנציב כבאות ההצלה היוצא, שמעון רומח, ולנציב הנכנס, שחר איילון. בדו"חות נקבע כי לאחר חידוש אישור הכבאות שניתן למבנה בתחילת 2010 בוצעו במקום עבודות תחזוקה, לרבות איטום וזיפות הגג, שתרמו להתפשטות מהירה של האש.  

 

במהלך הבדיקה התברר כי "רכזת הזיכרון" של המשאבות (מעין "קופסה שחורה", המתעדת את פעולות המשאבות ואת התחזוקה במשך 10 שנים) נעלמה במהלך כיבוי האש, בלא שניתן לכך הסבר מניח על הדעת. השר לביטחון פנים מבקש לתקן תקנות לשמירת זירת אירועים של שריפות, כדי למנוע כניסת סקרנים, כפי שנהוג בזירות שבהן בוצעו עבירות פליליות.

 

כמו כן תיבחן אפשרות שמכבי האש ומכון התקנים ידרשו מעתה תקני עמידות נוספים מפני אש למבנים מסחריים שאליהם מגיע קהל גדול. השר לביטחון פנים הורה ללמד את ממצאי הבדיקה במסגרת חטיבת החקירות החדשה שמוקמת בימים אלה בנציבות הכבאות וההצלה. במשרדו מקווים כי הממצאים וההמלצות של ועדות הבדיקה יסייעו למנוע שריפות מסוג זה בעתיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איקאה אחרי השריפה
צילום: ג'ורג גינסברג
מומלצים