שתף קטע נבחר

טורקיה הוזמנה, ישראל הורידה דרג המשלחת

במשרד החוץ לא אהבו את השתתפות טורקיה כמשקיפה בוועידת המדינות התורמות, שבה נידון הסיוע לפלסטינים. לאחר שבקשת ישראל לבטל את בוא הטורקים לוועידה נדחתה, הוחלט לשלוח נציגות "פקידותית" במקום את סגן שר החוץ אילון

בעוד נמשכים המאמצים למנוע את יציאת המשט הגדול מטורקיה לעזה בחודש הבא, גובר המתח בין ירושלים לאנקרה. ל-ynet נודע כי לקראת ועידת המדינות התורמות, שנערכת כעת בבריסל שבבלגיה ושאמונה על הסיוע לרשות הפלסטינית, ביקשה ישראל למנוע את הגעתה של המשלחת הטורקית לוועידה.

 

 

כשגילו בישראל כי נציגי טורקיה נענו להזמנה להשתתף בוועידה כמשקיפים, הביעו בכירים במשרד החוץ "אי נחת" בפני נותנת החסות, נורבגיה, המכהנת באופן מסורתי כיו"ר הוועידה. לאחר שנכשלו המאמצים לטרפד את הגעת הטורקים, הוחלט במשרד החוץ להוריד את דרג המשלחת הישראלית שמגיעה לוועידה.

 

ועידת התורמות הוקמה אחרי הסכמי אוסלו, והיא מתכנסת פעם או פעמיים בשנה על-מנת לדון בפרויקטים כלכליים בתחום התשתיות ובניית יכולות הממשלה הפלסטינית. טורקיה אינה חברה קבועה בוועידה, אך היא הוזמנה כמשקיפה לוועידה הקודמת שהתקיימה לפני חצי שנה בניו-יורק, וכעת היא הוזמנה בפעם השנייה.

 

"העדפנו שהטורקים לא יהיו חלק בסיפור"

משהוזמנה טורקיה בשנית להשתתף כמשקיפה בוועידה, הביעו במשרד החוץ מורת רוח מהמהלך, בין היתר בגלל המתיחות המדינית המתמשכת בין ישראל לבין ממשלת טורקיה.

 

גורמים במשרד החוץ אישרו, כי "במציאות הנוכחית, העדפנו שהטורקים לא יהיו חלק מהסיפור". בנוסף אושר כי בתגובה לסירוב הנורבגים לבטל את השתתפות טורקיה, הוחלט במשרד החוץ לשלוח נציגות "פקידותית" במקום "מדינית".

 

במקום הגעתו המתוכננת של סגן שר החוץ, דני אילון, אשר ייצג את

ישראל בוועידה האחרונה, הוחלט לשלוח את ראש אגף הכלכלה במשרד החוץ, אירית בן-אבא, אשר ייצגה את ישראל בוועידה מספר פעמים בעבר. למשלחת הישראלית יצטרף גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט.

 

גורמים במשרד החוץ הבהירו כי ישראל משתתפת בוועידה כאחת מהמדינות התורמות, ולא משיקולים מדיניים, וכי גם הנורבגים מגדירים את הוועידה "מפגש טכני" ולא "מיניסטריאלי". עם זאת, את הפלסטינים מייצג בוועידה ראש הממשלה, סלאם פיאד, שצפוי לבקש מנציגי המדינות המערביות להשקיע כמעט חמישה מיליארד דולר בפרויקט בניית המדינה הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסיעתו בוטלה. סגן שר החוץ, דני אילון
צילום: נועם מושקוביץ
מתיחות גוברת. האונייה "מרמרה" מהמשט אשתקד
צילום: AFP
מומלצים