שתף קטע נבחר

פלסטיני: כרתו לי 150 עצים; מתנחלים: שטח שלנו

תושב הכפר פרעתא שבשומרון טוען כי תושבי חוות גלעד פגעו בעציו והציבו קרוואן בין הגזעים המנוסרים. במינהל האזרחי אישרו את הפרטים, אך מייסד המאחז אומר: אני גידלתי ועיבדתי את העצים, ויום אחד הגיע הפלסטיני וטען לבעלות

החקלאים הפלסטינים בכפר פרעתא שבצפון השומרון מורשים להגיע לשדות עצי הזית שלהם רק כמה פעמים בשנה. לאיברהים סלאח, אחד החקלאים בכפר, ציפתה אתמול קבלת פנים עגומה כשבא בליווי כוחות ביטחון לעבד את מטע עצי הזית שלו. "הגעתי לחלקה אתמול בבוקר, ולא האמנתי למראה עיניי", סיפר היום (ד') בשיחה עם ynet. "מצאנו כ-150 עצי זית בני עשרות שנים חתוכים עד לגזע".

 

 

סלאח סיפר כי כעת נותרו לו רק 60 עצים בחלקה, אולם מרביתם צעירים מדי כדי למסוק כמות מסחרית של זיתים: "עכשיו אני לא יודע מה לעשות. אין לי כלום חוץ מהשדה הזה". לדבריו, בין הגזעים המנוסרים הוצב קרוואן, שלטענתו שייך למאחז חוות גלעד הנמצא בסמוך לחלקה.


אחד העצים הכרותים בפרעתא (צילום: איברהים סלאח)

 

"כשהגענו ראינו מרחוק את המתנחלים עומדים על הגבעה ומשקיפים לעברנו. כשהשוטרים ראו אותם, הם החליטו שלא נוכל לחרוש את האדמה, בטענה שלא הגיעו מספיק כוחות כדי לאבטח אותנו", סיפר סלאח. לדבריו, העימותים עם אנשי חוות גלעד הם דבר שבשגרה, ובכל שנה, בעיקר בתקופת המסיק, יש עימותים הדדיים. "בשבוע הבא אני מתכוון להגיש תלונה במשטרה על מה שעשו לי, אבל אין לי ציפיות גבוהות, משום שבכל הפעמים הקודמות שהתלוננתי על התנכלויות - לא נעשה דבר", אמר סלאח.


המטע שבמחלוקת. "יש שם אולי 30 עצים, לא 150" (צילום: איברהים סלאח)

 

במינהל האזרחי אישרו את הפרטים, ומסרו כי אנשיהם הגיעו לשטח החקלאי, צילמו את העצים הגדועים, ועדכנו את

החקלאי על זכותו להתלונן במשטרה. איתי זר, ממייסדי חוות גלעד, אמר כי מדובר בשטח מריבה שתושבי המאחז הגישו עליו תצהיר מתאים לצבא.

 

"מדובר בעצים שאנחנו מעבדים בעשר השנים האחרונות, ורק לאחרונה פלסטיני שאינו מוכן לומר לנו את שמו טוען כי השטח שייך לו", אמר זר. "במטע מצויים כ-20-30 עצים, בטח שלא 150. חוץ מזה, העצים נגזמו ולא נעקרו, אנחנו לא עשינו את זה. יש חוק במדינה, ולא ייתכן שפתאום יגיע פלסטיני עלום שם ויטען ששטח שאני מעבד שנים ועצים שאני גידלתי, שייכים לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ כרות במטע ליד פרעתא
צילום: איברהים סלאח
מומלצים