שתף קטע נבחר

הדיפלומט ששוחח עם הרצוג: "לא אמר מרוקאי"

בכיר מחלקת המדינה לשעבר, רוברט דנין, הכחיש בשיחה עם ynet כי ח"כ הרצוג הגדיר באוזניו את עמיר פרץ "אגרסיבי ומרוקאי", כפי שנטען בוויקיליקס. "הרצוג היה מאוד חיובי בקשר לפרץ. הכותרות בישראל לא משקפות שום דבר"

מרוקאי או לא? מספר 2 בדסק המזרח התיכון של מחלקת המדינה, ד"ר רוברט דנין, הכחיש אמש (יום ד') בשיחה עם ynet כי ח"כ יצחק הרצוג הגדיר באוזניו את עמיר פרץ "אגרסיבי ומרוקאי", כפי שצוטט במסמכי ויקיליקס. "כנציג אמריקני נפגשתי כמה פעמים עם הרצוג, והוא מעולם לא אמר שום דבר גזעני נגד מרוקאים או השמיע דברי ביקורת נגד עמיר פרץ", אמר דנין.

 

התבטאותו של הרצוג, שפורסמה אתמול במסמכי ויקיליקס, מתייחסת לפגישה שקיימו דנין והרצוג כמה שבועות לפני הבחירות לכנסת ב-2006. הכחשתו הגורפת של הרצוג לא מנעה מהרוחות במפלגת העבודה להתלהט, וח"כ איתן כבל - הנמנה על מחנהו של פרץ - אף קרא לפרישתו של הרצוג מהמירוץ לראשות המפלגה. 

 

 

במשך שנים רבות שירת דנין בתפקידים בכירים בדסק המזרח התיכון של מחלקת המדינה האמריקנית, ואף שימש כעוזרו של שליח הקוורטט, טוני בלייר. בפגישה שקיים עם הרצוג דנו השניים על הירידה בתמיכה הציבור בעבודה, והרצוג, כך על פי מסמכי ויקיליקס, אמר שהסיבה לכך היא "התפישה הציבורית של פרץ כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי".

 

דנין, הפועל כיום במסגרת מכון המחקר לקשרי חוץ בוושינגטון, טוען בתוקף כי ההיפך הוא הנכון. "הרצוג היה מאוד חיובי בכל הקשור לעמיר פרץ, שגם איתו נפגשתי. הכותרות בישראל לא משקפות שום דבר הדומה למה שהיה בשיחות שלי עם הרצוג". גם שגריר ארה"ב בישראל, ג'יימס קנינגהאם, נדרש לפרשה ובהתבטאות חריגה אמר כי "הדברים שפורסמו לא מסתדרים עם סגנונו של הרצוג".

 

פרץ מצדו הודיע אתמול כי הזמין את הרצוג לשיחת הבהרה, וזו אמורה להתקיים היום. "אין זה ראוי להבהיר נושא כזה בשיחת טלפון", הסבירו במטהו של פרץ. מוקדם יותר השבוע הכריז פרץ כי החליט להתמודד שוב על תפקיד יו"ר העבודה, והודיע כי הוא יציב את הנושא החברתי בראש סדר העדיפויות. במסיבת עיתונאים שכינס הסביר כי הוא יוזם תוכנית להקמת "כיפת ברזל חברתית" שתתמקד בהגנה על החברה, הדמוקרטיה והשלום.

 

לאחר הודעתו של פרץ על התמודדותו, הביע הרצוג חשש שהעבודה תהפוך למפלגת נישה, אם פרץ ישוב לעמוד בראשה. "מפלגת העבודה תהיה כמו שהייתה מפלגת 'עם אחד' - עם שניים-שלושה מנדטים. רק אני יכול להפוך את המפלגה לגדולה וחזקה", אמר הרצוג, שנחשב לפי הסקרים למועמד המוביל לראשות העבודה, בפורום סגור.

 

בהכנת הכתבה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכחשה גורפת. הרצוג
צילום: גיל יוחנן
פרץ. יתמודד מול הרצוג
צילום: ירון ברנר
מומלצים