שתף קטע נבחר

סופרים לאחור: החתונות הגדולות של כחולי הדם

מיהו המלך שוויתר על כיסאו למען האהבה וסלל את דרכו של ויליאם לכתר? מיהי הנסיכה היחידה שלא נשבעה לציית לבעלה? מי נאלצה להשתמש בתלושי "צנע" כדי לקנות את השמלה? ולמה האמריקנים כל כך אוהבים את בית המלוכה שעליו ויתרו? ynet מציג סקירה קצרה של האגדות בלבן, משני צדי האוקיינוס

קייט מידלטון מגהצת את השמלות, הנסיך ויליאם חג במסוק, וברחבי הממלכה ואף האמפריה לשעבר ממלאים בעלי פאבים ומארגני מסיבות את המרתפים בבירה. לקראת החתונה המלכותית ההולכת ומתקרבת, נערכה אתמול (יום ו') בכנסיית ווסטמיניסטר שבלונדון חזרה כללית. הנסיכה לעתיד ושושבינו של ויליאם, הנסיך הארי, נכחו באירוע, אך החתן המיועד עצמו נעדר בשל חובותיו הצבאיות. כדי להעריך טוב יותר את גודל האירוע הצפוי בעוד שבועיים, החלטנו לבחון כמה מן החתונות המלכותיות בעידן המודרני, וגם לבדוק מה קורה בקולוניה לשעבר, שעדיין מגלה חיבה לגינוני מלכות ומטפחת כמה "בתי מלוכה" משלה.

 

הפיתול ההיסטורי שהביא לכך שוויליאם הוא יורש העצר העתידי, הוא למעשה סיפור אהבה נוגע ללב ומעורר מחלוקת כאחד: סיפור אהבתם של המלך אדוארד השמיני ובחירת לבו יוצאת הדופן.

 

אדוארד השמיני וווליס סימפסון

3 ביוני, 1937. חודשים ספורים לאחר שהוכתר למלך, גרם אדוארד השמיני משבר חוקתי כאשר הציע נישואין לאשת החברה האמריקנית סימפסון, שהייתה באותם ימים בהליך גירושים שני. הממשלה הבריטית וממשלות נוספות ברחבי האימפריה התנגדו לנישואים, בין היתר מפני שמלך בריטניה הוא גם ראש הכנסייה האנגליקנית שאסרה על גרושים להתחתן כל עוד בני זוגם לשעבר בחיים. בנוסף, מוסריותה של אשת החברה התוססת הוטלה בספק. בסופו של דבר נאלץ אדוארד נאלץ להכריע בין אהובת לבו למעמדו המלכותי. הוא בחר לוותר על הכתר.


הדוכס והדוכסית. הכלה לבשה "כחול ווליס" שנקרא על שמה (גטי אימג'ס)

 

מטבע הדברים ולנוכח הסערה נערכה חתונתם של השניים בצניעות יחסית. הטקס נערך בטירה בצרפת, לאחר שגירושיה של סימפסון מבעלה השני נכנסו לתוקף. היא לבשה שמלה בגוון כחול חיוור שנודע כ"כחול ווליס" על שמה וחבשה כובע תואם. הם נישאו בטקס אזרחי צרפתי ואחר כך בטקס דתי. על פי ה-BBC, בהצהרה שפרסם באותו יום פנה הזוג הטרי לעיתונאים בבקשה לאפשר לו את "מידת ההתחשבות והפרטיות שמגיעה להם כעת".

 

לאחר הוויתור על כס המלכות הפך אדוארד לדוכס מווינדזור ורעייתו לדוכסית. הכתר הועבר לאחיו הצעיר אלברט, שהיה למלך ג'ורג' השישי, סבא-רבא של הנסיך ויליאם.

 

המלך ג'ורג' השישי והמלכה אליזבת

26 באפריל, 1923. אליזבת בווס-ליון, בתו של אריסטוקרט סקוטי זוטר, נעתרה לנסיך אלברט בפעם השלישית שבה ביקש את ידה. הארכיבישוף מקנטרברי אסר על שידור הטקס ברדיו, אך הציבור יכול היה לצפות בזוג מגיע לכנסיית ווסטמיניסטר ומנופף ממרפסת הארמון. אליזבת לבשה שמלה בסגנון אופייני לשנות העשרים והנסיך אלברט לבש את מדי חיל האוויר שלו, בדומה לנסיך ויליאם.


אליזבת, עוד לא מלכה. שמלה בסגנון שנות העשרים (גטי אימג'ס)

 

לאחר מכן הניחה הכלה הטרייה את הזר שהחזיקה על קבר החייל האלמוני. המחווה הפכה מאז למסורת בקרב הכלות המלכותיות. לאחר הנישואים הפכו לדוכס והדוכסית מיורק. כעבור שלוש שנים נולדה בתם הבכורה אליזבת, וארבע שנים אחר כך נולדה אחותה מרגרט.


המשפחה. בתו של אריסטוקרט זוטר שהייתה למלכה נערצת (גטי אימג'ס)

 

חייהם קיבלו תפנית מפתיעה עם ויתורו של אדוארד השמיני על המלוכה והפיכתם למלך ומלכה. השניים הצליחו לזכות באהדת הציבור, בין היתר כאשר סירבו לעזוב את הארמון בעת הפצצות מלחמת העולם השנייה. סיפורם זכה לעדנה מחודשת בסרט זוכה האוסקר "נאום המלך". ב-1952 מת המלך והוא בן 56 בלבד. רעייתו הפכה למלכה האם והאריכה ימים עד למותה בגיל 102. הכתר עבר לבתו הבכורה, המלכה אליזבת השנייה.

 

המלכה אליזבת השנייה והנסיך פיליפ

20 בנובמבר, 1947. למרבה הרומנטיקה, הנסיכה אליזבת פגשה לראשונה את בעלה לעתיד, הנסיך פיליפ, בחתונה משפחתית שכן השניים הם קרובי משפחה. לאחר פגישתם השנייה, כעבור מספר שנים, הם החלו לכתוב מכתבים זה לזו והתארסו בסתר ב-1946. האירוסין הפכו לפומביים רק כעבור שנה, כשמלאו לאליזבת 21.

 

 

כ-2,000 מוזמנים נכחו בטקס ששודר ברדיו ל-200 מיליון מאזינים. את שמלת החתונה עיצב נורמן הרטנל שקישט אותו במוטיבים של פריחה. היו אלה ימי הדחק שלאחר המלחמה, ואפילו הנסיכה נדרשה להשתמש בתלושים שהוקצבו לה כדי לקנות את הבד היקר. המוני נשים מרחבי הממלכה שלחו לה את תלושיהן, אך היא נאלצה להשיב אותם מאחר שהיה זה לא חוקי להעבירם. המעצב מצדו נאלץ להוכיח כי המשי לא יוצר ביפן, האויבת לא מכבר, אלא בסין.


בגדי החתונה. המעצב נאלץ להוכיח שהמשי לא יוצר ביפן (גטי אימג'ס)

 

הנסיך פיליפ השאיר מאחור את הקריירה הצבאית שלו בצי המלכותי והקדיש את חייו לעמידה לצד אשתו המלכה. ה-BBC מציין כי הוא נודע כאדם שלא מהסס לומר את אשר על לבו. הנסיך ויליאם אמר לפני שנים: "סבי יגיד לי דברים שאיני רוצה לשמוע ולא אכפת לו אם אתרגז. הוא יודע שזה הדבר הנכון לומר".

 

ב-2007 אליזבת הייתה למלכה הראשונה שחגגה את חתונת היהלום – 60 שנות נישואים. נראה כי מערכת היחסים ארוכת השנים הזו יכולה לשמש השראה לזוג הצעיר, בניגוד למערכת היחסים המעורערת של אביו ואמו.

 

הנסיך צ'רלס והנסיכה דיאנה

29 ביולי, 1981. הוריו של הנסיך ויליאם נישאו בטקס מפואר שזכה לכינוי "החתונה מהאגדות". כ-750 מיליון בני אדם צפו בשידור הטלוויזיוני וכמיליון הגיעו לבירה לצפות בזוג. רבים מאות בילו את הלילה שלפני בשינה ברחובות, בתקווה למצוא את נקודת התצפית הטובה ביותר. על פי ה"טלגרף", ביניהם היה גם ראש ממשלת בריטניה כיום, דיוויד קמרון, שהיה אז בן 14.

 

 

בדומה לקייט מידלטון, שהכינה מראש שלוש שמלות כלה כדי לסכל כל אפשרות לחשיפת העיצוב הסופי, גם פרטים אודות שמלת החתונה של דיאנה נשמרו בסוד עד שיצאה מהכרכרה בפתח קתדרלת סנט פול. בשמלה בעלת השרוולים התפוחים והשובל האינסופי שובצו 10,000 פיסות אם הפנינה.

 

דיאנה, שהייתה רק בת 20, נקטה עמדה פמיניסטית כשהחליטה מבעוד מועד לא "לציית" לבעלה בן ה-32. הזוג ביקש להשתמש בנוסח חדש יחסית של הנדר שלא כולל את ההתחייבות החד צדדית הזו. עדיין לא ידוע אם מידלטון תבחר ללכת בדרך זו או תדבק בנדר המסורתי.

 

צילום: gettyimages imagebank

 

לאחר הטקס שנערך בנוכחות 3,500 מוזמנים נסעו הנשואים הטריים לארמון בקינהאם בכרכרה פתוחה. זמן קצר לאחר מכן הם יצאו למרפסת הארמון והתנשקו לשמחת הקהל המריע.

 

אך האגדה הזו לא נגמרה באושר ועושר. דיאנה וצ'רלס נפרדו ב-1992 והתגרשו ב-1996. שנה לאחר מכן נהרגה הנסיכה מוויילס בתאונת דרכים בפריז, יחד עם חברה, המיליונר דודי פיאד.

 

אי אפשר בלי קמילה

לאחר מערכת יחסים שנמשכה למעלה מ-30 שנה, נשא הנסיך לאישה את קמילה פרקר-בוולס ב-2005 והפך אותך לדוכסית מקורנוול. בוולס הייתה שנואת נפשה של הנסיכה דיאנה, והיא אף ראתה בה גורם מרכזי להתפרקות נישואיה. הוריו של הנסיך יורש העצר לא נכחו בטקס הנישואין האזרחי והצנוע יחסית שקיימו השניים, אך הגיעו לטקס הברכה הדתי וערכו לזוג קבלת פנים בטירת וינדזור. המלכה אליזבת אמרה אז כי היא "גאה מאד ומאחלת להם כל טוב".


חתונה מאוחרת. המלכה "גאה ומאחלת כל טוב" (גטי אימג'ס)

 

רומן מעבר לאוקיינוס

בכל הנוגע לעניין סביב החתונה הקרבה, נראה כי אמריקה לא לגמרי התנתקה מהממלכה שנגדה התקוממה. ברחבי ארה"ב מתכננים המעריצים לכוון את שעוניהם המעוררים לשעות הבוקר המוקדמות כדי לצפות בטקס, אחרים מתכוונים לחגוג כל הלילה או לערוך מסיבת תה מוקדמת במיוחד.

 

"זה כל כך רומנטי", אמר גולריז מויני, בעל פאב בקליפורניה שמתכנן להקרין את החתונה על שבע טלוויזיות, החל משתיים בלילה. "פתאום יש עוד חתונה של נסיכה יפה שאפשר לצפות לה. זה מרגש", הסביר מויני לסוכנות הידיעות AP. פיליפה לוין, ראש התוכנית ללימודים בריטיים באוניברסיטת טקסס תולה את הסיבה להתלהבות במוצאה הבלתי מיוחס של מידלטון. "זה נוגע בדבר מה עמוק בתרבות האמריקנית – כל אחד יכול להצליח, רק צריך לנסות".

 

ואילו הזמרת דולי פרטון, בעצמה דוגמה זוהרת להתגשמות החלום האמריקני, הסבירה ל-BBC: "אני חושבת שכולם אוהבים אגדות שמתרחשות בטירות, משהו לחלום עליו". אולם גם מצדו המערבי של האטלנטי צמחו להם כמה "בתי מלוכה" בסגנון מקומי, שסיפקו חתונות אגדתיות משלהם.

 

ג'ון פ. קנדי וג'קלין לי בווייר

12 בספטמבר, 1953. משפחת קנדי היא כנראה אחת המתאימות ביותר לתואר "משפחת מלוכה אמריקנית", וג'קלין לי בווייר, שהצטרפה אליה כנראה ראויה לתואר נסיכה. היא פגשה את ג'ון פ. קנדי המבוגר ממנה ב-12 שנה דרך ידיד משותף והשניים נישאו כשקנדי היה סנאטור.

 

 

הטקס נערך בכנסייה קתולית ברוד איילנד, בנוכחות 800 מוזמנים. הכלה לבשה שמלה רבת שכבות וארוכת שובל שעוצבה על-ידי המעצבת האפרו-אמריקנית אן לואו. ההינומה הייתה שייכת לסבתה. ב-1961 נבחר קנדי לנשיא והזוג נכנס לבית הלבן, שם גר עד להירצחו ב-1963. לאחר מספר שנים נישאה קנדי לאיש העסקים היווני אריסטוטל אונסיס.

 

מרילין מונרו וג'ו דימאג'יו

14 בינואר 1954. שנתיים אחרי שהכירו בפגישה עיוורת במסעדה בהוליווד, נישאו כוכב הבייסבול האגדי ג'ו דימאג'יו וכוכבת הקולנוע וסמל המין מרילין מונרו בבית העירייה של סן פרנסיסקו. למעלה מ-100 צלמי פפראצי המתינו מחוץ לדלתות אולם בניין העירייה בציפייה לתעד את הזוג המפורסם עוזב את המקום כבעל ואישה.

 

 

את טקס החתונה ניהל השופט צ'רלס פירי ונכחו בו שישה עדים, בהם אחיו של דימאג'יו ששימש גם כשושבין. היו אלה נישואיה השניים של מונרו, שהעדיפה ללבוש שמלה צנועה בצבע חום כהה, המקושטת בזר סחלבים לבנים. ואילו דימאג'יו לבש חליפת עסקים בצבע כחול בשילוב עניבה מנוקדת אותה לבש בפגישה הראשונה של בני הזוג.

 

הנישואים לא החזיקו מעמד והשניים נפרדו אחרי תשעה חודשים בלבד. ב-29 ביוני, 1956, נישאה מונרו למחזאי ארתור מילר בטקס אזרחי חשאי בניו יורק. הם קיימו גם טקס יהודי רפורמי כעבור מספר ימים. אך גם נישואים אלה לא נמשכו זמן רב והשניים התגרשו ב-1961.


מונרו ומילר (גטי אימג'ס)

 

בניגוד למילר, שנישא שוב, דימאג'יו לעולם לא התחתן פעם נוספת. כאשר מונרו מתה, הוא נהג לשלוח זר של שושנים אדומות לקברה מדי שבוע במשך כ-20 שנה. ב-8 במרץ 1999, כשהוא בן 84, נכנע דימאג'יו לסרטן. מילותיו האחרונות היו "סוף-סוף אפגוש את מרילין".

 

אלביס פרסלי ופריסיליה בוליו

1 במאי 1967. מלך הרוקנ'רול פגש לראשונה את אשתו לעתיד, פריסיליה בוליו, כשהיתה בת 14 בלבד. השניים יצאו במהלך שנות ה-60 ואלביס הציע לחברתו נישואים ב-1966. ב-1 במאי 1967 נערכה "החתונה המלכותית" בעת שהשניים נישאו בסוויטה במלון "אלדין" בלאס וגאס, נבאדה. את טקס החתונה האזרחי ניהל שופט בית המשפט העליון של נבאדה דייויד זינוף.


אוהבים ברכות. פרסיליה והמלך (גטי אימג'ס)

 

בטקס חתונתו לבש אלביס חליפת טוקסידו שחורה ואילו פריסיליה לבשה שמלת שיפון לבנה עם כתר והינומה. הטקס ארך שמונה דקות ומספר קטן של אנשים היה נוכח. לאחר האירוע כינסו בני הזוג מסיבת עיתונאים וערכו ארוחת בוקר וקבלת פנים ל-100 אורחים.

 

עוגת החתונה היתה עשויה שש שכבות ועל פי דיווחים שונים, הזוג הנשוי הטרי רקד בקבלת הפנים לצלילי "אהבי אותי ברכות" ("Love Me Tender"). בעת נישואי השניים היה אלביס בן 32 ופריסיליה בת 21. ב-1972, לאחר בגידות הדדיות, השניים נפרדו.

 

צ'לסי קלינטון ומרק מזבינסקי

31 ביולי, 2010. זו היתה חתונת השנה ואולי העשור בארה"ב, ופרטיה נשמרו כסוד לאומי. צ'לסי קלינטון, בתם של הנשיא לשעבר ומזכירת המדינה בהווה, הילדה שכל אמריקה צפתה בה מתבגרת בבית הלבן, נישאה ב-31 ביולי לבחיר לבה מרק מזבינסקי, הרחק מעיני המצלמות בעיירה ציורית באזור ניו יורק.

 

צילום: AP

 

טקס החתונה נערך בידי שני אנשי דת, הרב ג'יימס פונט והכומר וויליאם שילאדי, מאחר שמזבינסקי, בן 32, הוא יהודי בעוד קלינטון, בת 30, היא נוצריה מתודיסטית. בשל החלטת בני הזוג לערוך חתונה בעלת סממנים של שתי הדתות, זכו האורחים הנוצרים לספוג את התרבות היהודית, לרבות חופה, הקראת שבע ברכות ושבירת הכוס על ידי החתן.

  

ביום החתונה פרסמו ביל והילרי קלינטון הודעה רשמית: "היום, צפינו בגאווה רבה ובהתרגשות גדולה בצ'לסי ומרק מתחתנים בטקס יפהפה מוקפים במשפחה וחברים קרובים. לא היינו יכולים לבקש יום מושלם יותר כדי לחגוג את תחילת חייהם המשותפים, ואנו שמחים לקבל את מרק לחיק משפחתנו. בשם הזוג הטרי, אנו רוצים להודות לתושבי ריינבק, שאירחו אותנו ולכל המברכים".

 

אורחים שהיו בחתונה סיפרו כי המחזה המפתיע והמעניין ביותר של האירוע היה הרגע שבו הורי הכלה המאושרים, מי שהיה בעבר האדם החזק בעולם והאשה שמכהנת כדילפומטית מס' 1 של ארה"ב,

נאלצו לקחת חלק במנהג יהודי - ריקוד ההורה. מנהג יהודי נוסף בו נדרשו השניים לקחת חלק היה הושבתם בכיסאות והנפתם באוויר לצד הורי החתן אד מזבינסקי ומרג'ורי מרגוליס-מזבינבסקי.

 

לאחר מכן הקריא הזוג הצעיר שיר רגשני של המשורר הבריטי ליאו מרקס, ששמו "The Life That I Have". צ'לסי ומרק הביטו זה בזה באהבה בעת שקראו את מילות השיר: "החיים שיש לי הם כל מה שיש לי, והחיים שיש לי הם שלך".

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי סמיוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'רלס ודיאנה. "נסיכה כמו שילדות קטנות מציירות"
צילום: איי פי
צ'רלס, קמילה והמלכה אליזבת. משולש אהבה-שנאה
צילום: gettyimages omagebank
המלכה אליזבת והנסיך פיליפ. למעלה מ-60 שנות אהבה
צילום: AP
המיועדים. בדרכם של מי יבחרו ללכת?
צילום: מריו טסטינו, MCT
הקנדים. הכי קרוב למלוכה
צילום: gettyimages imagebank
הפרסלים. בכל זאת מלך
צילום: gettyimages imagebank
מונרו ודימג'יו. השני משלושה
מומלצים