שתף קטע נבחר

"בגין חימש את ארגנטינה - בגלל שנאה לבריטים"

רה"מ לשעבר רצה לנקום בבריטניה על הוצאתו להורג של חברו, איש האצ"ל דב גרונר, ולכן סייע לארגנטינה במהלך מלחמת פוקלנד ב-1982 - כך טוען עיתונאי ארגנטינאי בספר חדש. מרכז מורשת בגין: סילוף ועיוות ההיסטוריה

ישראל סיפקה לארגנטינה באופן חשאי אמצעי לחימה וציוד במהלך מלחמת פוקלנד נגד בריטניה, כך עולה מספר חדש שחיבר עיתונאי ארגנטינאי. הסיבה לשיתוף הפעולה הסודי - השנאה שרחש לבריטים ראש הממשלה הישראלי דאז, מנחם בגין, עוד מימי המנדט.

 

 

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח כי לפי הספר "מבצע ישראל: חימוש ארגנטינה במהלך הדיקטטורה (1976/1983)", במהלך המלחמה בשנת 1982, שלחה ישראל לפרו טילי אוויר-אוויר, מערכות רדאר, מכלי דלק ומסכות גז. מפרו הועבר הציוד לארגנטינה.

 

ראיונות שערך מחבר הספר, הרנן דוברי, העלו כי מבחינתו של בגין, העסקה הייתה נקמה על הוצאתו להורג של חברו דב גרונר בשנת 1947. גרונר, איש האצ"ל, נתלה בעקבות תקיפה בתחנת משטרה ברמת גן.

 

צבא ארגנטינה פלש לאיי פוקלנד שבאוקיינוס האטלנטי בשנת 1982, בניסיון לכבוש אותם מידי הבריטים שהחזיקו בהם במשך יותר ממאה שנה. מהספר עולה כי חיל האוויר הארגנטינאי פנה לחברה הישראלית "ישראקס", בבקשה לסיוע ישראלי.

 

"דב יהיה שמח"

בעקבות הפנייה, נטען, נפגשו נציגי החברה עם ראש הממשלה, שמהר מאוד החליט לשתף פעולה נגד ה"אויב" המשותף: "הגעתם כדי להגיד דברים רעים על הבריטים. האם זה הולך לשמש כדי להרוג את האנגלים? קדימה. דב שם למעלה יהיה שמח מההחלטה. ברור שהכל צריך להיעשות בצורה מושלמת".

 

ישראל לוטרשטיין, שהיה אז נציג "ישראקס" בארגנטינה, הסביר: "הוא שנא את האנגלים מעל הכל. כולם שכחו את הכיבוש הבריטי, אבל לא הוא". עמיתו, ג'יימי וינשטיין, מסכים עם הטענה. לדבריו, ראש הממשלה לשעבר "עשה ככל שביכולתו כדי לסייע לארגנטינה".

 

לפי המתואר, מימוש העסקה לא היה פשוט. ישראל הייתה זקוקה לצד שלישי בעסקה, כדי שהבריטים לא יידעו

שהיא מסייעת לארגנטינה. כאן פרו נכנסה לתמונה. הספר חושף כי נשיא פרו דאז, פרננדו בלאונדה טרי, אישר לישראל להעביר את הציוד לבירה לימה ולנמל קלאו. משם הוא הוטס באופן חשאי לבואנוס איירס. "המשימה הייתה לתמוך בהם בכל דבר שיכולנו", אמר קצין פרואני בכיר.

 

אבל מסתבר שהבריטים ידעו מה קורה מאחורי גבם. לפי הספר, שירותי הביון של הממלכה עקבו אחרי המטוסים שנחתו בפרו ואף צילמו אותם. "הם היו מודעים לכל המבצע", אמר לוטרשטיין. לדבריו, שגריר בריטניה בישראל אף הציג בפגישה עם בגין את אחד הצילומים המפלילים.

 

מכלי הדלק ששלחה ישראל לארגנטינה היו חיוניים, מכיוון שאיפשרו לטייסים להמריא לאיי פוקלנד ולשוב לארגנטינה מבלי לעצור לתדלק בדרך. אולם, זה לא היה מספיק. אחרי כ-70 ימי לחימה, בריטניה ניצחה במלחמה, ועד היום היא שולטת באיי המחלוקת.

 

ראש מרכז מורשת בגין, הרצי מקוב, כינה את הפרטים שפורסמו ב"טלגרף" "סילוף ועיוות המציאות ההיסטורית" ואמר: "מנחם בגין כראש ממשלה המשיך את היחסים האסטרטגיים שהיו לישראל עם ארגנטינה עוד לפניו, ונמשכו גם אחריו. יחסיו עם ראשי ממשלת בריטניה, ג'יימס קלאהן ומרגרט תאצ'ר היו מצוינים וחמים. את ראש המשלה בגין הנחו תמיד האינטרסים של מדינת ישראל ועקרונותיו המדיניים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בגין. "לא שכח את הכיבוש הבריטי"
צילום: לע"מ
איי פוקלנד
מומלצים