שתף קטע נבחר

פישר: מחירי הדירות עלו בגלל הריביות הנמוכות

הנגיד התראיין ל"וול סטריט ג'ורנל" ואמר כי "במדינות בהן המערכת הפיננסית לא נפגעה קשות בעקבות המשבר העולמי, מחירי הדיור עלו באופן חד"

"במדינות בהן המערכת הפיננסית לא נפגעה קשות בעקבות המשבר העולמי, מחירי הדיור עלו באופן חד. הסיבה לכך היא שכאשר הריביות הופחתו באופן חד כדי להתמודד עם המשבר, הריבית על המשכנתאות ירדה גם כן - ואנשים הגיבו בלקיחת הלוואות לרכישת בתים – ובכך גרמו לעליית מחיריהם". כך אמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

  

את הדברים אמר פישר בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל", במסגרת כתבה בעניין צמיחת שוק הדיור במדינות מסוימות לעומת הנפילה במדינות אחרות כמו ארה"ב, בריטניה, צרפת ואירלנד מאז המשבר הכלכלי. לכתבה ראיין העיתון את פישר כמייצג של כלכלה שלא נפגעה במשבר ומחירי הדיור בה ממשיכים לעלות.

  

לפי "וול סטריט ג'ורנל", לריבית הנמוכה בארה"ב ובמדינות אחרות שנפגעו במשבר הכלכלי אין את אותה השפעה כמו במדינות שלא נפגעו; הבנקים במדינות האלה עדיין לא ששים או לא מוכנים לתת משכנתאות. בארה"ב לדוגמה, מדד קייס שילר למחירי הבתים ירד ב-3.1% ב-2011 בהשוואה לשנה הקודמת. במקומות אחרים, כמו קנדה, הבנקים לא הושפעו כל כך מהמשבר והריבית נשארה ברמה של 1% כדי לאפשר צמיחה כלכלית. התוצאה הייתה עלייה של 9% במחירי הבתים בפברואר לעומת השנה שעברה.

 

 

"עלייה נמשכת במחירי הדיור עשויה לאיים על היציבות, ואף ליצירת בועת נדל"ן", מסר נגיד בנק ישראל לוול סטריט ג'ורנל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים