שתף קטע נבחר

ספר בן 500 שנה מראשית הדפוס התגלה ביוטה

עותק של "כרוניקת נירנברג", מהספרים המאוירים הראשונים שהולידה מהפכת הדפוס באירופה, התגלה לפתע בצד השני של האוקיינוס לא רחוק מסולט לייק סיטי. וכמה הוא שווה? את חובבי הספרים הנלהבים זה ממש לא מעניין. אחרי הכול, איך אפשר בכלל לנקוב במחיר לחתיכה מן ההיסטוריה האנושית?

קן סנדרס הוא סוחר ספרים שכבר זכה להרבה אכזבות בחייו. במסגרת תפקידו, הוא מעריך את ערכם של ספרים ישנים שנמצאו בעליות גג ובמרתפים ולא פעם נקרא במיוחד לאמוד את ערכם של ספרים "נדירים" שמתגלים כנפוצים.

 

ואולם, בשבת האחרונה, הזדמנה לו הפתעת חייו בשעה שהתנדב במוזיאון מקומי ביוטה. "בשעות אחר הצהריים המאוחרות, התיישב מולי גבר והחל להוציא ספר מתוך שקית פלסטיק גדולה, כשהוא מודיע לי שמדובר בספר ישן מאוד-מאוד, שאולי שווה מעט כסף. חשבתי לעצמי, 'אוי לא, כבר שמעתי על זה בעבר', כשלפתע הוא שלף עותק בלוי בן 500 שנה של 'כרוניקת נירנברג'".

 

המהדורה הגרמנית של כרוניקת נירנברג הודפסה בשנת 1493 על ידי אנטון קוברגר והיא מתעדת את ההיסטוריה העולמית כבר מתקופת התנ"ך. הספר נחשב לאחד מן הספרים המודפסים המוקדמים ביותר ששילבו בהצלחה איורים עשירים וטקסט.


כפולת עמודים מתוך "כרוניקת נירנברג" כפי שנמצאה ביוטה (צילום: AP)

 

"הייתי המום לחלוטין", סיפר סנדרס, "באזור זה אנחנו יכולים למצוא הרבה ספרים מורמוניים נדירים ואוצרות אחרים, אך אינך מצפה לראות ספר בן חמש מאות שנה. אתה לא מצפה לראות את אחד הספרים המודפסים העתיקים ביותר בעולם צץ פתאום בסנדי, יוטה".

 

בעליו של הספר סירב להזדהות, אך סנדרס, שמשוכנע כי הספר אינו מזויף, אמר כי האיש ירש אותו מדודו לאחר שבמשך עשרות שנים צבר אבק בעליית הגג. בשל העובדה שהספר הודפס על גבי נייר כותנה ולא על גבי נייר עשוי עץ כמקובל היום, דפיו השתמרו היטב, אולם הוא מתפרק בתפרים. "אם לא יקרה שום אסון, הספר יחזיק מעמד עוד 500 שנה נוספים", אמר סנדרס. 

 

כמה שווה הספר? ככל הנראה לא הרבה. קיימים כמה מאות עותקים של הספר ברחבי העולם, מה שהופך אותו למציאה לא נדירה במיוחד, מה גם ששני שליש מעמודיו חסרים.

 

ובכל זאת, סנדרס אומר כי התלהבותו מן הספר לא נובעת מן הערך הכספי שלו, אלא "מן ההזדמנות לעסוק במשהו שמגיע מראשית המילה המודפסת. זה אירוני: במאה העשרים ואחת ישנם דיבורים על מותו של הספר, והנה יש לנו כאן ספר ששרד יותר מ-חמש מאות שנה...זה פשוט מרגש. השווי הכספי של חפץ כזה הוא החלק הכי פחות מעניין בכל הסיפור".

 

סוחר הספרים ג'ון וינדל מסן-פרנסיסקו העריך כי העתק של "כרוניקת נירנברג" במצב טוב שווה מיליון דולרים, ומספר כי ספר במצב דומה נמכר בשנה שעברה בלונדון תמורת שמונה מאות וחמישים אלף דולרים, אולם לא בשל נדירותו.

 

"נדירותו של ספר אין לה דבר וחצי דבר עם השווי שלו", אומר וינדל. "אם אתה אוסף מונומנטים נדירים מן ההיסטוריה המודפסת, מן ההיסטוריה האנושית, אם אתה אוסף הישגים של הרוח האנושית באמצעות המילה הכתובה, אז זהו אחד מספרי היסוד...כל אספן ספרים רוצה עותק של הספר הזה או לפחות כמה עמודים ממנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים