שתף קטע נבחר

עוקלו נכסי צבי בר: "הכרטיס נבלע בכספומט"

בית המשפט המחוזי בת"א דן בצהריים בעיקול נכסיו של ראש העיר רמת-גן, בהיקף של כ-10 מיליון שקלים. בר יואשם, בכפוף לשימוע, בלקיחת שוחד בהיקף של שני מיליון שקל ובהלבנת הון בשווי חמישה מיליון שקל. עורך דינו: כרטיסי האשראי של בר נבלעו בכספומט. התובעת: ערמומיות המעשים זועקת לשמים

במקביל לכתב האישום שיוגש בכפוף לשימוע נגד ראש העיר רמת-גן, צבי בר, על קבלת שוחד והלבנת הון, עוקלו בערב חג הפסח חשבונותיהם ונכסיהם של בר ושל בני משפחתו, בהיקף של כ-10 מיליון שקלים. עורך דינו, נבות תל-צור, אמר בדיון שנערך היום (ג') בנושא בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, כי בערב הפסח נבלעו כרטיסי האשראי שלו בכספומט, וכן עוקלו פוליסות הביטוח שלו. יצוין כי נכסיו של בר עוקלו אף שטרם נערך לו שימוע.

 

 

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום שצבי בר יואשם, בכפוף לשימוע, בשוחד בהיקף של שני מיליון שקלים ובהלבנת הון של כחמישה מיליון שקלים. בהודעה נאמר כי בר חשוד בעבירות של לקיחת שוחד ובשורה ארוכה של עבירות הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, זיוף, שיבוש מהלכי משפט ועבירות מס הכנסה בשנים 2003-2008. אחר הצהריים טענה הפרקליטות כי גובה הכספים שעוקלו ושהוקפאו הוא כגובה הסכומים שבהם נחשדים המעורבים בפרשה.


ביתו של צבי בר ברמת-גן. שווה שישה מיליון שקל (צילום: ירון ברנר)

 

בר, כך נאמר בהודעת משרד המשפטים, קיבל את השוחד מחמישה יזמי נדל"ן ברמת-גן ובמחוז תל-אביב, ובמסגרת ארבע פרשיות שוחד שונות. לבר נמסר כי אם יבקש לקיים שימוע בעל פה, זה יתקיים בפני פרקליט המדינה "ובמסגרת הזמן הקצובה בחוק, שבעקבותיו תתקבל החלטה סופית". במשרד המשפטים ציינו כי ההודעה על כתב האישום הצפוי באה לאחר חקירה מקיפה של היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה, במסגרתה נחקרו עשרות רבות של עדים ומעורבים, ונתפס חומר ראיות רב בארץ ובחו"ל.

 

הפרקליטות הודיעה עוד כי החשודים הנוספים בפרשה הם: חיים גייר, מבעלי פרוייקט אנדרומדה וגבעת נפוליאון, דוד ומאיר לוי מבעלי פרוייקט "הילקראסט", ושאול לגזיאל ויזם נוסף - שעל שמו הוטל איסור פרסום, מבעלי פרוייקט בית ניר-אור ומגדלי התמרים.

 

מהדיון בבית המשפט עולה כי צו העיקול שהוציא בית המשפט בערב חג הפסח התייחס להיקף כספי של הקפאה ועיקול בשווי כולל של כעשרה מיליון שקלים, כששווי הווילה שבה מתגורר בר בשכונת שיכון צנחנים בעיר מוערך לבדו בשישה מיליון שקלים. הצו נועד למנוע מבר לבצע פעולות פיננסיות בנכסיו ובחשבונותיו, כדי שהמדינה תוכל לחלטם אם הוא יורשע בהלבנת הון.


"סביון טאוור", אחד הפרויקטים שבגינם יואשם בר (צילום: ירון ברנר)

 

עם זאת, מסתמן כי בשבוע הבא, בדיון המשך לדיון שנערך היום בצהריים ושבו ביקש בר לבטל את הצו, יצומצם היקף הקפאת החשבונות, ואומדנו ישתווה להיקף העבירות המיוחסות לבר - שני מיליון שקלים. השופט עודד מודריק הורה לצדדים לדון בינם לבין עצמם בהיקף ההקפאה, מתוך הערכה שיגיעו להסכמה על הקפאה בשווי חדש. בכל מקרה, הוא הותיר על כנו את הצו מערב חג הפסח עד להחלטה חדשה.

 

"אפשר להניח שהכספים ייעלמו אם יורשע"

בדיון בבית המשפט ציין עורך דינו של בר כי הצו התייחס גם לשני בניו ולאשתו של בר, המתגוררת עמו בווילה ברמת-גן: "כל כרטיסי האשראי של בר נבלעו, וחשבון העובר ושב שלו שותק. בבקשה של המדינה לקבל את הצו (בדיון שנערך במעמד צד אחד), יש אדישות מוחלטת לזכות יסוד. הקפיאו גם את קופות הגמל ללא בדיקות וללא שמאויות". עורך הדין אמר כי בר לא יעקור משיכון הצנחנים אחרי 30 שנים שבהן גר שם: "לא מדובר בפשיטה על אניות קזינו בים סוף, ולבקשה הדרסטית הזו אין ידיים ורגליים. זהו הליך שמתאים יותר לקרטלי סמים, ארגוני טרור או ארגוני פשיעה".

 

במהלך הדיון התבררה חומרת המעשים שמיוחסים לבר ודרכי הפעולה ששימשו אותו לכאורה כדי לקבל את כספי השוחד מהיזמים. קצינת המשטרה מהיחידה לחקירות הונאה שניהלה את החקירה, רב-פקד יעל הראל, אמרה במהלך הדיון: "נעשו כאן פעולות ערמומיות ומתוחכמות, הכסף עבר בתחנות עקלקלות ופתלתלות בעולם, כולל הלוואה שהתקבלה בחשבון הבנק של צבי בר בלונדון".

 

רב-פקד הראל הוסיפה: "שוחד לא נותנים במישרין. יש יסוד סביר להניח שהכספים ייעלמו אם הוא יורשע. אנחנו מבקשים בדרך כלל הקפאת נכסים עם יציאה לחקירה גלויה, ודווקא כאן נקטנו משנה זהירות תוך התחשבות, ולא ביצענו זאת לפני כשנתיים וחצי עם תחילת החקירה".

 

התובעת בתיק, עורכת הדין ענבל לוי, אמרה: "בהודעותיו של בר יש לנו גם הודאות מצידו. יש לנו ראיות למכביר, ובחקירה היו מעורבות מדינות רבות, ובוצעו חיקורי דין. התחכום והערמומיות שעולים ממעשי המעורבים במהלך כל הפרשיות זועקים לשמיים, וכאן המקום להזכיר שלבר מיוחסת גם עבירה של שיבוש הליכי חקירה. יש פה אינטרס ממדרגה ראשונה להילחם בעבריינות הכלכלית, והחילוט הוא מרכיב חשוב מאוד בעבריינות זו".


ההודעה של ח"כ כרמל שאמה בפייסבוק. עורך הדין של בר דורש חקירה

 

התובעת הזכירה גם כי מבחינת הפרקליטות השתדלו לא לקלקל לראש העיר רמת-גן את אווירת החג, ולכן המתינו עם ההודעה על מסירת כתבי החשדות נגדו לסיום חול המועד: "רצינו שחג הפסח יעבור עליהם בצורה שקטה יחסית".

 

בר, השוהה בימים אלה בנסיעה פרטית בחו"ל, מתכוון להיאבק על חפותו כבר בהליך השימוע הצפוי לו, ולטעון כי אין קשר

בין קבלת ההלוואות מהיזמים, ושאת חלקן הגדיר עורך דינו כחבריו הטובים זה עשרות שנים, לבין קידום פרויקטים כאלה ואחרים בעיר. בכל מקרה, לפי הערכות הוא צפוי לעשות זאת מכס ראש העיר, עליו הוא יושב כבר חמש קדנציות.

 

אגב, העובדה שנושא הצו נאסר לפרסום במהלך החג עד היום בצהריים, לא מנעה מחבר הכנסת כרמל שאמה לפרסם זאת בתחילת החג בעמוד הפייסבוק שלו. עו"ד תל-צור הגיש לשופט מודריק עותק מפרסום של שאמה, שנחשב ליריב פוליטי של בר ובעבר כיהן כחבר מועצת העיר. עורך הדין דרש מהשופט ששאמה ייחקר במשטרה על עבירה של הפרת צו איסור פרסום שניתן על-ידי בית המשפט.

 

ח"כ שאמה מסר בתגובה: "אין דנים אדם בצערו, אך תלונתו של בר הזויה ומצטרפת לשורה של תלונות שווא והשמצות בשנים האחרונות. בניגוד אליו, כל תלונה שלי קיבלה גושפנקא של רשויות החוק לרבות פרקליט ומבקר המדינה". 

 

מעיריית רמת-גן נמסר בתגובה כי הפרקליטות מנסה "לייצר סנסציה ולנסות להביא לשפיטה ולהרשעה מוקדמת של ראש העיר בתקשורת, כפי שהיא עושה לנבחרי ציבור רבים אחרים לפני שעניינם מתברר בבית המשפט. ראש העיר מברך על שיינתן לו אחת ולתמיד לעשות צדק עם 22 שנות הכפשה ושקרים שמוטחים בו על-ידי מערכת משומנת המנווטת על-ידי חבורה של אנשים רדופי שנאה ונקמה - משום שמנע מחלק מהם להשתלט על נכסים בעיר ולהתעשר על חשבון הקופה הציבורית של תושבי רמת-גן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם הבית עוקל. צבי בר
צילום: ירון ברנר
הליך שמתאים לקרטל סמים. עו"ד תל-צור
צילום: ירון ברנר
הפר צו איסור פרסום? ח"כ שאמה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים