שתף קטע נבחר

13 מתנחלים נעצרו בתוך שכם בדרך לקבר יוסף

כוחות צה"ל ומשטרה עיכבו לחקירה את אנשי נוער הגבעות שנכנסו ללא אישור למחנה הפליטים בלאטה, בדרכם לקבר. כ-15 פעילי ימין נוספים התעמתו עם לוחמי מג"ב בכניסה לשכם. ברוך מרזל וח"כ מיכאל בן-ארי נבלמו מוקדם יותר

גם אחרי מותו של בן יוסף לבנת בשכם, נמשכים ניסיונות המתנחלים להיכנס לקבר יוסף. אמש (יום ד') נכנסו כ-40 אנשי נוער הגבעות למחנה הפליטים בלאטה בשכם דרך שטח חקלאי פלסטיני, לאחר שעקפו מחסומי צבא ומשטרה. צה"ל ירה פצצות תאורה ופתח בסריקות בסיוע כוחות משטרה. לפחות 13 מתנחלים עוכבו לחקירה בידי אנשי מג"ב.

 

 

כוח משטרה פלסטיני, המונה עשרה שוטרים חמושים, חיכה למתנחלים באזור הקבר - אך הם לא הגיעו אליו. המתנחלים שנכנסו שייכים לגרעין "הערים העבריות". עמם הגיע פעיל הימין ברוך מרזל וח"כ מיכאל בן ארי. הם נעצרו בצומת בה"ד 3, סמוך לחטמ"ר שומרון, בעוד כמה עשרות פעילי נוער הגבעות עשו את דרכם לתוך השטח הפלסטיני דרך השדות, תוך שהצבא דולק אחריהם במרדף לילי של חתול ועכבר. כל המתנחלים נעצרו או עוכבו לחקירה, לפני שהגיעו למתחם הקבר.

 

במקביל, התעמתו כ-15 פעילי ימין נוספים עם לוחמי מג"ב בכניסה לעיר שכם. לוחמי מג"ב הדפו אותם. פעילי הימין התפזרו וניסו לעצור רכבים פלסטיניים מלהיכנס לשכם. כעת הכניסה לשכם פתוחה, כוחות מג"ב וצבא במקום.


נבלמו בדרך לקבר שכם (צילום: נועם מושקוביץ) 

  

גורמים בהתיישבות האשימו את צה"ל והמנהל האזרחי כי הם שיזמו את הקמת המחסום הפלסטיני בקרבת קבר יוסף במטרה לעצור מסתננים למקום ועל כן בצה"ל נמנעים מכינוי התקרית "פיגוע". יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר כי "מפקד האוגדה ניצן אלון וראש המנהל האזרחי דאז, יואב מרדכי, הם אלה שיזמו את נוכחות השוטרים הפלסטינים שם. הם אלו שמסרו לפלסטינים את אחריות השמירה על האתר הקדוש בניגוד להסכמים. התכחשותם לאירוע הרצח והגדרתו כתקרית ירי נועדה לחפות על המחדל שלהם".  

 

בינתיים אמר מאיר ברטלר, מראשי גרעין הערים העבריות, כי "קבר יוסף הוא חלק בלתי נפרד מעם ישראל. אי אפשר לא להיות שם, אי אפשר לא להגיע לשם. אנחנו לא נישבר ולא נכנע לטרור, הכניסות לקבר יוסף והדרישה להשבת הנוכחות שם היו וימשכו, באופן מתואם ולא מתואם עד לחידוש הנוכחות הישראלית המלאה במקום".


כוחות גדולים של משטרה וצבא הוזנקו (צילום: נועם מושקוביץ) 

 

ח"כ בן ארי האשים: "צה"ל לא עומד בהסכמי אוסלו, שאומרים שיש לתת גישה חופשית לקבר יוסף. מי שאחראי למצב זה הם הגורמים המדיניים. כדי שלא יהיו כניסות כאלו, אני מציע להחזיר את היהודים ואת ישיבת 'הוד יוסף חי' למקומה הטבעי".

 

ע'סאן דגלס, האחראי על נושא ההתנחלויות בצפון הגדה מטעם הרשות, מסר כי מושל שכם, ג'יברין אל בכרי, הינחה את מנגנון התיאום והקישור הפלסטיני להיות מתואם עם כוחות צה"ל בנוגע לאירוע.

  

ב-2010 החזירה המשטרה הפלסטינית יותר מ-600 אזרחים ישראלים שהגיעו לאזורים בשליטה שלהם. שני חסידי ברסלב שהיו בתקרית בה נהרג חברם סיפרו ל-ynet כיצד פועלת השיטה: "הכניסות הלא מתואמות נמשכות כבר 6 או 7 שנים" סיפר ר'. "ישנה חסידות גדולה, כמה אלפי אנשים, שנשמעת לרב מסוים אשר מעודד את הכניסות הללו ומסביר שהם חשובות, למרות שיש תקופות בהן הוא מבקש מאיתנו לא להיכנס משיקולים כאלה ואחרים. החסידים הם מגיל 15 ועד שנות ה-30 או 40 לחייהם מבני ברק, ירושלים ויהודה ושומרון. אנו נכנסים כמעט כל לילה בכלי רכב פרטיים, לעתים ביחידים ולעתים בעשרות".


פורסם לראשונה 27/04/2011 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות בדרך לקבר יוסף, אמש
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים