שתף קטע נבחר

אלפים עלו לקבר יהושע, הפלסטינים מכרו נרגילות

שלא כמו ההסתננויות לקבר יוסף, החגיגה המסורתית בכפר חארס תואמה עם צה"ל והפלסטינים. המקומיים פתחו באסטות, מי שקנה מהם ספג צעקות. "גם יוסף היה אומר לנו להיזהר בקברו", אמר הרב הראשי מצגר, שביקש לתאם תפילות

חמישה ימים אחרי מותו של בן יוסף לבנת מירי שוטרים פלסטינים בשכם - הגיעו לפנות בוקר (יום ו') אלפי מתפללים ישראלים לקבר יהושע בן נון בכפר הפלסטיני חארס, הסמוך לאריאל. העלייה המסודרת, לרגל יום השנה לפטירתו, אורגנה על ידי המועצה האזורית שומרון ונערכה בתיאום עם צה"ל, בניגוד להסתננות בתחילת השבוע לקבר יוסף, שנגמרה במוות.

 

לקראת חצות התקבצו המתפללים ליד קבר יהושע בן נון לתפילה המונית "עלינו לשבח", אותה על פי המסורת חיבר בן נון בכיבוש הארץ. את המתחם אבטחו כוחות צבא גדולים, ולפלסטינים תושבי הכפר הותר להלך חופשי בין המתפללים. מקצתם אף פתחו חנויות והציעו את מרכולתם למבקרים הישראלים.


"ושמרתם לנפשותיכם". הרב מצגר וח"כ דנון (צילום: אוהד צויגנברג)

 

מרבית המתפללים, שפקדו גם את קברו הסמוך של כלב בן יפונה, היו חרדים. היתר ציונים דתיים, יהודים מסורתיים ואף קומץ חילונים. בין הנוכחים בלטו הרב הראשי לישראל יונה מצגר, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, ח"כ דני דנון (ליכוד), ושלושת חברי הכנסת מהאיחוד הלאומי: אורי אריאל, אריה אלדד ומיכאל בן ארי.

 

חרדי שרכש באחת החנויות הפלסטיניות נרגילה גרר אחריו תגובות זועמות מצד חלק מהמתפללים, שזעקו לעברו "לא לקנות מחנויות של ערבים". פתחי בוזיב, לשעבר ראש הכפר, סיפר ל-ynet כי הוא מקבל בברכה את המתפללים: "לכל אדם יש זכות להתפלל ואנו מכבדים את האורחים. יחד עם זאת, חבל שיש גם כמה שהגיעו לעשות בלגן. אני שמח שהצבא הרחיק אותם מהר מהמקום".

 

השר אדלשטיין: "להגביר אחיזתנו במקומות הקדושים"

הרב הראשי מצגר התייחס באירוע לתקרית הדמים האחרונה בקבר יוסף וסיפר כי הוא מתנגד לעלייה לקבר ללא תיאום עם צה"ל. "זכותו של כל יהודי לבוא ולפקוד את קברו של יוסף הצדיק אבל יש צורך לתאם את הביקורים עם כוחות הביטחון. היזהרו ושמרתם מאוד לנפשותיכם. אם היינו יכולים לשאול את יוסף גם הוא היה אומר לנו לא לפקוד את קברו תוך סיכון נפשות. פיקוח נפש דוחה קברי צדיקים ואפילו יוסף הצדיק. יחד עם זאת, אני פונה לחברי הממשלה לאפשר ליותר אנשים להיכנס לקבר ולא רק פעם בחודש, בייחוד שהדבר מעוגן בכל ההסכמים".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, קרא בעצרת למנהיגי ישראל ללמוד מיהושע בן נון בהתייחסו להריגתו של לבנת בתחילת השבוע: "כל המרים יד על יהודי יש לגדוע את ידו.

 אני מקווה שהאור של יהושע בן נון יחזור למנהיגי ישראל ויסייע להם להגיע לדרך הנכונה. ועל מנהיגינו ללמוד מעוצמתו ודרכו ההחלטית של יהושע".

 

השר יולי אדלשטיין אמר לקהל: "היום אנו מממשים את דרכו וצוואתו של יהושע בן נון ללכת ולכבוש את הארץ לאורכה ולרוחבה ללא חשש ופחד. מהם אנו למדים את הדבקות והעמידה בתוקף על זכותנו על ארץ ישראל. יש להגביר את אחיזתנו במקומות הקדושים – בקבר יוסף ובקבר יהושע בן נון". ח"כ מיכאל בן ארי קרא לנהוג בימינו בדרך של יורשו של משה. "את ארץ ישראל כובשים במעשים ולא בדיבורים כמו שעשה יהושע בן נון. עלינו לדרוך בכל מקום בארץ ישראל כפי שדרך יהושע".

 

חבר הכנסת מיכאל בן ארי הוסיף במקום ש"עלינו לדרוך בכל מקום בארץ ישראל כפי שדרך יהושע. 'כיפת הברזל' שלנו זה הליכה בארץ ישראל ברגליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתפללים בקבר
צילום: אוהד צויגנברג
אמרו תפילת "עלינו לשבח" שחיבר יהושע בן נון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים