שתף קטע נבחר

אוזניות: מדריך הרכישה המלא

אוזניות כפתור, אוזניות קשת, מנטרלות רעש, מוסיפות רעש, לספורט או לישיבה על הספה - אלו אוזניות יתיאמו בדיוק לצרכים שלכם

<< עוד ב-dtown: מיוזיקל פידליטי M3CD – נגן עם חרך למוזיקה

 

פעם עולם האוזניות היה מורכב מזן יחיד – אוזניות קשת חיצוניות לאוזן. בשנים האחרונות המגוון בשוק האוזניות הלך וגדל בצורה מהותית והיום ישנה כבר חלוקה לכמה קטגוריות ושימושים, יש אוזניות לשימוש ביתי וגם לשימוש מחוץ לבית, עבור מערכות סטריאו אודיופיליות ויקרות או עבור נגני MP3 זולים, עבור ריצה או רביצה ללא נוע על הספה. המדריך הזה לא בא להמליץ על דגם כזה או אחר אלא לפרוש את תמונת עולם האוזניות המודרני ולהציג את המגוון, הדגמים וההתאמה לצרכים השונים שלכם.

 

  

בגדול, ניתן לחלק את עולם האוזניות לשני תחומים: אוזניות כפתור - אלה שנכנסות לאוזן ואוזניות קשת חיצוניות שמקיפות את הראש ומכסות את האוזניים. אוזניות הכפתור הינן קטנות וכך אינן תופסות מקום רב בתיק. בחלק מהדגמים ניתן לקבל מתאמי סיליקון אשר תפקידם הוא לבצע התאמה לגודל וצורת האוזן וכך להבטיח איטום טוב יותר מול רעשי חוץ. אוזניות עם סיליקון הן בדרך כלל נוחות ורכות לאוזן בהשוואה לאוזניות כפתור רגילות.

 


 

 


  

לרוץ עם אוזניות

השילוב של ספורט ואוזניות הפך לשכיח מאוד, אוזניות הכפתור פיליפס SHQ4000 למשל, מגיעות עם קשת אחיזה מאחורי האוזן ומאפשרות לרוץ ולעסוק בספורט מבלי שהאוזניות יפלו. הן עמידות לנתזי מים כמו גשם (לא לצלילה) וניתן לשטוף אותן במי ברז וכך למחות את אגלי הזיעה.

 


 

אוזניות חיצוניות אופנתיות

בשנים האחרונות, ניתן לראות מגמה חדשה של אוזניות "חצי גודל", הן חיצוניות, מאפשרות לסנן רעשי חוץ והכי חשוב: הן אופנתיות, צבעוניות, בחלקן מאפשרות לשנות עיצוב לפי מצב הרוח ויש להן אמירה חברתית ברורה, במיוחד כאשר המשתמש בהן הינו נער או נערה שמבלים זמן רב בתחבורה הציבורית בדרך לבית הספר או לבילוי. האמירה העיצובית הפכה לדומיננטית מאוד כיום, SHM7110 של פיליפס הן אוזניות עם כיסוי פד מתחלף כאביזר אופנתי, ניתן גם לגזור וליצור פדים בצבעים שונים, מה שמזכיר ברעיון את הטלפונים לצעירים אותם השיקה נוקיה עם פאנלים מתחלפים.

 

חלק מהאוזניות יגיעו גם עם תקע קטן עבור מיקרופון עבור חיבור לטלפונים סלולריים, כך שאם נכנסת שיחה תוך כדי האזנה למוזיקה, המשתמש יוכל להמשיך ולשוחח עם הצד השני, מבלי להסיר את האוזניות.

 

לילדים

עבור הילדים הומצאו אוזניות קלות, הן דומות מאוד לאוזניות הקשת של פעם (אוזניות "ווקמן"), הן אינן מכבידות במשקלן על האוזן וגם בעלות הגיינה משופרת בזכות העבודה שאין הן מחייבות תחיבה שלהן אל תוך האוזן. בהקשר הזה, חשוב לחנך את הדור הצעיר שלא להפריז בעוצמת הקול – מה שעלול לגרום נזק בלתי הפיך לחוש השמיעה.

 


 

 

מנגנון ביטול רעשים

אחת החברות ששמה דגש רב על נטרול רעשי רקע טרדניים זו הינה Bose האמריקאית, אזניות הדגל שלה Bose QC15 הן עגלגלות למראה, באיכות גימור גבוהה, הצליל שלהן הינו נעים, מפורט ובעל בס עגול ונמוך, הצליל קצבי ודינמי.

 

האוזניות אטומות לסביבה באופן פאסיבי עם כרית שעוטפת את האוזן ומבודדת אותה. בנוסף, הן מגיעות עם מנגנון אקטיבי של סינון רעשים שפועל על סוללת אצבע יחידה. הוא משדר תדרים נגדיים לתדרי הרעש הסביבתי וכך למעשה מנטרל אותם, ברגע שמפעילים אותו פתאום נהיה שקט תהומי באוזן. זה מתאים במיוחד לשימוש בסביבה רועשת כגון תחבורה ציבורית או מטוסים. חבל שמחירן הגבוה מרחיק אותן מהישג ידם של בני נוער והופך אותן למתאימות בעיקר לאנשי עסקים.

 


 

אוזניות אלחוטיות – BT

אוזניות שמבוססות על בלוטות' מאפשרות להפטר מהכבלים המטרידים לעיתים ולהנות מטווח חיבור אלחוטי של עד 10 מטרים מנגן המוזיקה. יש לוודא כי המכשיר וגם האוזניה תומכים בתקן סטריאו A2DP או מתקדמים ממנו. חלק מהאוזניות מאפשרות גם לשלוט על השמעת השירים מתוך לוח בקרה קטן מצורף.

 

Jabra Street מגיעות בעיצוב צה"לי עם דיסקית תואמת, האוזניות מחוברות אליה בכבל דק ולוח השליטה משנה את עוצמת הקול וגם משמש כשלט רחוק עבור נגנים ניידים שתומכים ב- BT.


 

ומה לגבי טלוויזיה?

כיום, ניתן לרכוש אוזניות אלחוטיות המיועדות לצפיה בטלוויזיה. אלו יגיעו בדרך בטכנולוגיית אלחוט של אינפרה אדום (IR), הן מאפשרות לצפות בתכני טלוויזיה מבלי להפריע לשאר בני הבית, אבל פחות מתאימות להאזנה למוזיקה. מגבלות טכנולוגיית ה- IR מחייבות לשמור על קו ראיה פתוח עם המשדר שצמוד למסך הטלוויזיה. פתרונות יקרים יותר יהיו מבוססים על אלחוט RF שהינו גם חוצה קירות.

 

אוזניות HIFI

זה פלח שוק שהינו מצומצם כיום יחסית ופונה בעיקר בעיקר לחובבי אודיו "כבדים" יותר, שמות כמו סנהייזר, AKG, Grado מציגים דגמים במחירים שיכולים להגיע לאלפי שקלים. הדגמים האיכותיים, דורשים גם מגברי אוזניות יעודיים, אך התוצאה הסונית תהיה גם בהתאם.

 

מה חשוב לבדוק?

למרבא הפלא, למחיר יש משמעות בקשר לאיכות המוצר. לפעמים תוספת של עשרות בודדות של שקלים תביא לתוצאה טובה יותר. בתחום הזה למותגים ותיקים בתחום יש פעמים רבות יתרון מול שמות בלתי ידועים, משום שכיום ניתן ליצר אוזניות בעלויות זעומות עם רכיבי OEM מסין למשל ולנפח את המחיר בעזרת אריזה יפה וצבעונית.

במפרט הטכני של כל אוזניה תמצאו מספר פרמטרים שאותם כדאי להכיר:

 

עכבה: היא נמדדת באוהמים, ככל שהיא נמוכה יותר, כך המגבר המחובר נדרש לספק פחות זרם, עכבה של 16-32 אוהם תהיה ידידותית לנגנים ניידים למשל ואילו עכבות של 250-600ohm ידרשו מגברי אוזניות יעודיים.

 

רגישות: נמדדת בדציבלים, נעה בד"כ סביב 100dB לאוזניות ממוצעות, ככל שהיא גבוהה יותר, כך נדרש ערך נמוך יותר בחוגת הווליום בכדי להשמיע את אותה עוצמת קול.

 

טווח תדרים: טווח השמיעה של אדם נמצא בין 20Hz – 20KHz, אם אחד מהקצוות הינו נמוך יותר, אז זה אומר חיתוך של התדרים הגבוהים או הנמוכים בהתאמה. מדוע לחלק מהאוזניות יש טווח רחב שחורג מגבולות הסקאלה? בחלק מהמקרים אוזניה תציג עיוותים בשני קצוות הסקאלה. במקרה הזה יש להניח שהעיוותים בכל יהיו בערך קיצוני יותר – שאינו שמיע למשתמש.

 

המבחן הטוב ביותר לאיכות האוזניה יהיה תמיד בהאזנה ישירה לה, אך אך לצערנו הדבר אינו קיים כמעט בישראל. בחלק מרשתות האלקטרוניקה הגדולות, שוקלים כיום להכניס מעמדי אוזניות עם אפשרות לבדיקה במקום. בכל מקרה, כדאי לזכור כי אפשרות האזנה קיימת רק באוזניות קשת חיצוניות ולא באוזניות כפתור בשל בעיית היגיינה.

 

ומה לגבי אחריות? זהו נושא לא כל כך ממוסד והסטנדרט משתנה ממותג למותג, רוב המוצרים מגיעים עם אחריות של כשנה ולפי דברי היבואנים, רוב התקלות קשורות לנזקים כמו משיכה וקריעת כבל או איבוד של ספוגים.

 

עוד ב-dtown: ביקורת: קסיו EX-S200 - מצלמת כיס קטנה ופשוטה >>

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עם רעש; בלי רעש
צילום: רותם פלדנר
מומלצים