שתף קטע נבחר

אפקט בן-לאדן: הנפט יורד, האם הדולר יתחזק?

על רקע הריגת המחבל המבוקש בעולם יורד מחיר הנפט ב-1.54%. "זה צפוי להביא להתחזקות הדולר בעיקר מול האירו", מעריך הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה שלמה מעוז. האסטרטג הראשי באיילון יניב פגוט: "אם ארה"ב לא תקטין את נוכחותה באפגניסטן, אני לא צופה זעזוע בשווקים"

החיסול הבוקר (ב') של אוסמה בן-לאדן לא השאיר את השווקים בעולם אדישים. העליות בבורסה באחד העם נמחקו ואילו מחיר הנפט בבורסת הסחורות של ניו-יורק יורד בכ-1.54% ונסחר סביב 112.18 דולר לחבית. הדולר יורד ב-0.55% ונסחר תמורת 3.376 שקלים והאירו יורד ב-0.52% ונסחר תמורת 5.0108 שקלים. בעולם האירו מתחזק ב-0.2% ונסחר תמורת 1.483 דולרים לאירו.

 

 

שלמה מעוז כלכלן ראשי אקסלנס נשואה הגיב בשיחה עם "כלכליסט" לאירועים האחרונים בעולם ואמר כי "הסיכון ירד מבחינת האמריקאים. הראש של הנחש הוכה - 10 שנים של סיוט עברו. החיסול צפוי להביא להתחזקותו של הדולר בעיקר מול היורו שאין לו כרגע סיבה מיוחדת להתחזק. אני צופה נסיגה מסויימת משוק הסחורות של המשקיעים שצאו שם חוף מבטחים בתקופה האחרונה".

 

"בגדול ניתן לראות שיש פה חדשות טובות לכל השווקים ובתוך כך אני צופה לעלייה בתשואה של איגרות החוב האמריקניות", הוסיף מעוז. יניב פגוט אסטרטג ראשי באיילון הוסיף כי "מעבר לאווירה החיובית שבשווקים, הדבר המרכזי היא האם ההתערבות האמריקנית באפגניסטן תיפסק או תימשך. אם האמריקנים יגידו שהם תפסו את הראש ועכשיו הזמן להקטין את נוכחות הצבא, השווקים יגיבו בצורה חיובית. מצד שני אם האמריקנים לא יקטינו את הנוכחות שלהם באפגניסטן אני לא צופה זעזוע כלשהו בשווקים".

 

המשמעות הכלכלית של החזרת הכוחות הצבאיים לגבולות ארה"ב היא הקטנת הוצאות משמעותית אשר עשויה להקטין את החוב הלאומי האמריקני. מעבר לזה, האווירה החיובית שתהיה עם הקטנת הכוחות הצבאים באפגניסטן תתבטא באמון וביטחון הצרכנים - אז תהיה השפעה על מדדי אמון צרכנים בארה"ב", הוסיף פגוט.

 

לדבריו, "מבחינת השוק בישראל – נמחקו כל העליות מהבוקר, וצריך לזכור כי ישראל היא רק נגזרת יחסית רחוקה של האירועים. היה פה מספר אירועים גיאופוליטיים שליליים – הבעיות האמיתיות עדיין קיימות והם ילוו אותנו בתקופה הקרובה". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו שי סלינס ומישל אודי


פורסם לראשונה 02/05/2011 12:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים