שתף קטע נבחר

אלפים במצעד החיים: "חופשיים, בראש מורם"

בפולין התקיים כמדי שנה מצעד החיים מאושוויץ לבירקנאו. השנה השתתפו בצעדה בכירים במשרד המשפטים. מנכ"ל המשרד: "מרגישים גאווה גדולה ללכת בדרך שהלכו אבותינו"

זוכרים את 6 המיליונים, במצעד שהפך לאחד הסמלים של יום השואה: אלפי יהודים, מישראל וממדינות אחרות, משתתפים בצהריים (יום ב') במצעד החיים, ממחנה ההשמדה אושוויץ בפולין למחנה הסמוך, בירקנאו. 

 

בין הצועדים גם היועץ המשפטי  לממשלה יהודה וינשטיין ומנכ"ל משרד המשפטים, ד"ר גיא רוטקופף, שעומדים בראש משלחת משרד המשפטים לפולין. יחד איתם צועד גם יו"ר מועצת "יד ושם", הרב ישראל מאיר לאו, וכן משלחת לשכת עורכי הדין של ישראל.


מצעד החיים באושוויץ (צילום: באדיבות משרד המשפטים)

 

מנכ"ל המשרד אמר ל-ynet: "אנו מרגישים גאווה גדולה מאוד ללכת כעובדי מדינה של מדינת ישראל, באותה הדרך שהלכו אבותינו למחנה ההשמדה בירקנאו, אך הפעם חופשיים ובראש מורם. טענת ההגנה של הפושעים הנאצים היתה כי פעלו על פי דין. מדינה שדיניה נוגדים את הנורמה המוסרית הבסיסית, איננה יכולה לרחוץ בניקיון כפיה".

 

"הגעתי להזדהות עם העם היהודי"

עו"ד רשאד זועבי, הממונה על מחלקת מעצרים בסנגוריה הציבורית במחוז ירושלים, השתתף גם הוא בצעדה: "הגעתי להזדהות עם העם היהודי. בביקור נחשפתי לתמונה קשה מאוד, לפשעים הנוראיים שבוצעו בתכנון מוקפד על-ידי הנאצים. הסיור הוא סוג של חוויה קשה מאוד, כיוון שאני מוצף בעצב רב שקשה להחיל. כל סיפור ששמעתי מכל אחד מחברי המשלחת טומן בחובו עצב גדול".

 

זו הפעם הראשונה שמשרד המשפטים מוציא משלחת לפולין. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלס, שמשפחתו נספתה בשואה, איתר במהלך הביקור בבית הקברות היהודי של גטו ורשה את קבר אביו של סבו וסב-סבו, שנטמנו במקום לפני כמעט מאה שנה. איש לא עלה לקברי משפחת בלס מאז מלחמת העולם השנייה. בלס, שהתרגש למצוא את קברי אבותיו, קרא קדיש על הקבר והדליק נרות נשמה.

 

מוקדם יותר היום נערך מצעד חיים גם בישראל. מאות תלמידי תיכון צעדו בשדרת המצבות של הקהילות היהודיות בבית העלמין בעיר. כל אחת מהמצבות, הפזורות בין 100 אלף הקברים, מהווה אבן זיכרון למאות נספים מהקהילות במזרח אירופה, ששמות חלק מהם חקוקים באבן. התלמידים, ביחד עם חיילי צה"ל, כיבדו את זכר הנרצחים בשואה גם בזמן הצפירה, ב-10 בבוקר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשלחת במצעד
צילום: באדיבות משרד המשפטים
הצפירה בתל-אביב
צילום: AP
משלחת משרד המשפטים בבית הקברות היהודי בוורשה
באדיבות משרד המשפטים
מומלצים