שתף קטע נבחר

קנדה: ניצחון מוחץ בבחירות לרה"מ השמרן

ראש ממשלת קנדה בחמש השנים האחרונות, סטיבן הרפר, זכה לראשונה לרוב גם בבחירות לפרלמנט. ראש המפלגה הליברלית, שאיבדה יותר ממחצית מכוחה בבחירות, התפטר

קצת יותר מחודש לאחר שממשלתו הופלה על-רקע טענות לעבירות אתיות וכוונתה לחתום על עסקת ענק לרכישת מטוסי F-35, נבחר ראש ממשלת קנדה השמרן, סטיבן הרפר, שוב לתפקיד, אך בניגוד לפעמים הקודמות יהיה לו רוב בפרלמנט.

 

המפלגה השמרנית של הרפר זכתה ב-167 מושבים, מתוך ה-308 בפרלמנט הקנדי. המפלגה השנייה היא המפלגה הליברלית החדשה שקיבלה 102 מושבים.

 

ראש ממשלת קנדה החדש-ישן, ידיד גדול של ישראל, זכה לראשונה לרוב בפרלמנט. בפעמים הקודמות הוא כיהן כראש ממשלת מיעוט והתקשה להעביר חוקים בפרלמנט. הרפר אמר כי כעת הוא מתכוון להעביר חוקים חדשים, אותם רצה להעביר בעבר אך לא הצליח.

 

הרפר, שחגג בסוף השבוע את יום הולדתו ה-52, מכהן כראש ממשלה מזה חמש שנים ובמהלך תקופתו הוביל את קנדה לעמדות שמרניות מובהקות והידק עוד יותר את הברית הצבאית עם ארה"ב, בעיקר בכל הנוגע למלחמה באפגניסטן. הוא הגדיל את הוצאות הצבא, העמיד את מאבק הריבונות בקוטב הצפוני בראש סדר העדיפויות, והגדיר את קנדה כ"מעצמת על בהתהוות" בתחום האנרגיה.

 

הוא התבטא לא פעם בעד ישראל. בנאום ביום השואה לפני ארבע

 שנים הוא גינה את הגורמים המעוניינים בהשמדתה של ישראל ואמר כי "הדרך היחידה לכבד את זכר הנרצחים בשואה, היא לדאוג שטרגדיה דומה לא תחזור שנית".

 

לאחר הבחירות הודיע יושב ראש המפלגה הליברלית בקנדה, מייקל איגנטיף, על התפטרותו בעקבות הבחירות, בהן קיבלה מפלגתו את כמות הקולות הנמוכה ביותר בתולדותיה. המפלגה צנחה מ-77 מושבים ל-34 בלבד בבחירות. איגנטיף ידוע כמבקר בוטה של ישראל. המפלגה הבדלנית הקוויבקית זכתה בארבעה מושבים ומפלגה עצמאית זכתה במושב אחד בבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפר. ממשיך בראש
צילום: רויטרס
איגנטיף. התפטר
צילום: AP
מומלצים