שתף קטע נבחר

הכסף נגמר, המלאכים של דימונה יסגרו את הסניף

כבר 11 שנה נותנת עמותת "ידיד" סיוע וייעוץ משפטי לתושבים מעוטי יכולת בדימונה והסביבה. עכשיו, כשהתורמים נעלמו, היא נאלצת לסגור את הסניף בעיר: "אנחנו הכתובת האחרונה עבור רבים, הם ייפלו בין הכיסאות"

אחרי שנים של פעילות, עמותת "ידיד" בדימונה סוגרת את שעריה מחוסר תקציב. "מעכשיו, אנשים מעוטי יכולת שצריכים הדרכה כיצד לפתור בעיות הוצאה לפועל או הדרכה איך לקבל זכויות במוסדות ממשלתיים, לא יוכלו לקבל את השירות הזה", סיפר אחד ממתנדבי העמותה, דן בונבידה.

 

הסניף בדימונה פעל במשך 11 שנים, והגיש סיוע פרטני לתושבים כדי לעזור להם להתמודד עם המצוקות. חלק ניכר מהתורמים של העמותה הם מארצות הברית, והמשבר הכלכלי שם, שאותותיו עדיין ניכרים, פגע בהיקף התרומות מצדם. זהבית מור-יוסף, מנהלת העמותה בדימונה, סיפרה כי "העמותה שירתה את הקהילה קשת היום בעיר. מדוברים באנשים שמתקשים להתמודד עם הביורוקרטיה, אנשים שהיום מפונים מהדירות שלהם. אנחנו הכתובת האחרונה בעבור רבים".

 

זהבית אומרת שעצוב לה: "באתי כדי לעזור לאנשים, כדי שיידעו שיש להם מקום לפנות אליו אם הם זקוקים לעזרה. עצוב שבגלל חוסר תקציב אנשים ייפלו עכשיו בין הכיסאות. נהגנו לסייע לפונים אלינו בנושא ניהול תקציב, וגם אנשים מערד ומצפה רמון היו מגיעים אליי. אבל פשוט אין תקציב". מור-יוסף ציינה כי אם ירצו, אותם מבקשי סיוע יוכלו לפנות לסניפים מרוחקים יותר, "לא נעזוב אותם סתם כך".

 

אבל המתנדב בונבידה מזהיר מההשלכות: "זו מכת מוות לכל האזור. רבים מהפונים הולכים ליפול בין הכיסאות. רבים לא מכירים את הזכויות שלהם כחייבים, והעמותה ומתנדביה סייעו להם".

 

חסרים עשרות אלפי דולרים

"הם עזרו לי בנושא ייעוץ משפטי והדריכו אותי איך לפתור את הבעיות. הם סייעו לי בפסק דין הצהרתי, שאצל עורך דין עולה אלפי שקלים", סיפר תושב דימונה יניב סיבוני. "הם ממלאים איתך טפסים ונותנים לך שקט, בלי כסף. אנשים חלשים שאין להם יכולת לשכור את שירותיו של עורך דין הולכים אליהם. מי שחלש בסופו של דבר תמיד סופג את הכל, והרבה אנשים ייפגעו מזה".

 

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", סיפר: "אנחנו אכן סוגרים את שערינו. לצערנו, אחרי תקופה ארוכה ושנים רבות שבהן עבדנו, נגמר התקציב הייעודי של דימונה. בסוף חודש יוני נסגור את הסניף, אך נמשיך לשרת את תושבי דימונה באמצעות

המרכזים האחרים שנמצאים באזור. אם תימצא תרומה מתאימה כדי להמשיך את פעילות הסניף, נשמח להשאיר אותו פתוח".

 

מלמד ציין כי חסרים עשרות אלפי דולרים כדי להבטיח את המשך הפעילות השוטפת של הסניף, ולכן הוחלט בלית ברירה לסגור אותו. עמותת "ידיד" מפעילה בנוסף מרכזים ברהט, אופקים, קרית גת, אשקלון וקריית-מלאכי. יש לציין כי מלבד כ-1,500 מתושבי העיר עצמה, הסניף בדימונה שירת גם את תושבי ירוחם, ערד ומצפה רמון. המרכז בדימונה התמחה בשנים האחרונות בסיוע בנושא הוצאה לפועל, והעניק לתושבי העיר סיוע וייעוץ משפטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן מלמד. "אם תימצא תרומה, נשאיר את הסניף פתוח"
מומלצים