שתף קטע נבחר

ואנונו ביקש לבטל אזרחותו: "אין לי עוד סודות"

מגובה בחוק המתיר לשלול אזרחות ממי שהורשע בריגול ובגידה, פנה מרגל האטום במכתב לשר הפנים: "אני מרגיש עדיין בכלא, עדיין שבוי, בן ערובה של המדינה וממשלתה"

ימים ספורים לפני יום העצמאות, מבקש מרדכי ואנונו עצמאות ממדינת ישראל: "תשחרר אותי מישראל, שהרי היא אינה רוצה בי ואני לא בה" - כך כתב מרגל האטום במכתב ששלח השבוע לשר הפנים אלי ישי. "אין לי עניין באזרחות ישראלית, אינני רוצה לחיות כאן", כתב.

 

 

ואנונו, שהורשע בריגול וסיוע לאויב ונידון ל-18 שנות מאסר, שוחרר בתנאים מגבילים בשנת 2004. ב-2007 נשלח שוב לכמה חודשי מאסר לאחר שהפר את תנאי שחרורו. אחרי ששוחרר בפעם הראשונה חי שש שנים במזרח ירושלים וב-2010 עבר להתגורר בתל אביב. במהלך שנותיו בכלא הוא התנצר.

 

העתקים של המכתב לישי נשלחו גם לנשיא שמעון פרס, לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשר הביטחון אהוד ברק, לשר החוץ אביגדור ליברמן ולשר המשפטים יעקב נאמן. "שבע שנים חלפו וההגבלות מתחדשות שוב ושוב, מתוקף תקנות ההגנה, ועתה עומדים לחדשן לעוד שנה", הזכיר במכתב.

  

ואנונו מעוניין בביטול אזרחותו כבר זמן מה, אך עתה הוא מגובה בחוק חדש. "לאחרונה קיבלה

הכנסת חוק לפיו ניתן לבטל אזרחות למי שהורשע בריגול ובבגידה", כתב לשר הפנים, "25 שנה אני דורש וממתין להשבת חירותי המלאה. אני מבקש ממדינת ישראל לבטל את אזרחותי".

 

ואנונו קובל על היחס שקיבל מהמדינה ומאזרחיה. "איני יכול להרגיש כאן אזרח רצוי", כתב והוסיף כי בקלות יוכל לקבל אזרחות אחרת: "אני מרגיש עדיין בכלא, עדיין שבוי, בן ערובה של המדינה וממשלתה. אחרי 25 שנה של עונשים רבים וקשים מדי המדינה, אני מבקש סיומם ומימוש זכותי האנושית הבסיסית לחופש האדם".

 

בנוסף, ביקש ואנונו להדגיש כי את כל המידע שהיה לו מסר כבר ב-1986 לעיתון הבריטי "טיימס": "אין בידי מידע סודי. הגיעה העת לאפשר לי לעזוב את ישראל לאחר תקופת מאסר בת 25 שנה, רבע מאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מרגיש אזרח רצוי. ואנונו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים