שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עיריית רהט נגד צה"ל: לא לתצוגת העצמאות

  בצבא קיבלו השנה אישור להקים חניון ליום העצמאות בכניסה לרהט, אך ראש העיר טוען שלא והנחה לפרק את התצוגה. "מעדיף שיהיה כאן יום הנכבה", אמר גורם ביטחוני שגר בעיר

  התנועה האסלאמית ועיריית רהט נגד צה"ל - מלחמת החניונים: כמדי שנה ביום העצמאות, מקים צה"ל ברשויות המקומיות חניונים לרווחת האזרחים, שבהם יוכלו ליהנות מתצוגת טנקים וכלי לחימה ונשק שונים. השנה החליטו בצבא להקים את אחד החניונים בכניסה לרהט, סמוך לאוהל שלום. מדובר באדמת מדינה וצה"ל קיבל אישור מהמינהל להקים שם את התצוגה. כמו כן, הצבא קיבל חוות דעת מהמשטרה שהמקום עומד בכל תנאי הבטיחות.

   

  ואולם, הבוקר (יום ב') הגיע לחניון שנמצא בתהליכי הקמה מנהל מחלקת רישוי עסקים בעירייה, סמי אבו-סהיבן, וטען בפני נציגי הצבא שאין להם את האישורים נדרשים להפעלת החניון ובכוונת העירייה להוציא צו פינוי. "אתם לא מכבדים את הרשות שבה אתם פועלים", הטיח בהם, "אין לכם בכלל אישורים. נראה אתכם עושים פעילות כזו בתל-אביב או נתניה בלי אישורים".


  התצוגה ברהט. "רוצה לעשות פרובוקציה" (צילום: הרצל יוסף)

   

  למרות שנציגי צה"ל הציגו את האישורים המתאימים, התפתח ויכוח ולמקום הגיעו גם כוחות משטרה לצורך הרגעת הרוחות. גם נציג הרשות להסדרת התיישבות הבדואים ורכז נפת רהט, מוטי אסיף, נכח שם והדגיש בפני מנהל מחלקת רישוי עסקים שמדובר באדמת מדינה ובידי הצבא כל האישורים הנדרשים לשם הפעלת החניון.

   

  "הם חייבים להתנהג ככה"

  רבים מהחיילים, שחלקם בדואים, חשו אי נעימות מהסיטואציה שהתפתחה והאשימו את העירייה. "רוצה לעשות פרובוקציה". אחד החיילים אמר: "העירייה ידעה שהחניון הזה אמור לקום כבר חודשים, ואתמול הגענו עם הציוד, אז למה רק היום הם עושים את זה?".

   

  גורם במשרד הביטחון שמתגורר בעיר, הוסיף: "העירייה הייתה מעדיפה שיהיה כאן יום הנכבה במקום יום העצמאות. הם רוצים להראות לתושבים שהם כביכול מתנגדים להקמת החניון".

   

  חלק מנציגי הצבא הסבירו שמדובר בהוראה של ראש עיריית רהט, פאיז אבו-סהיבן, המשמש כנציגה של התנועה האסלאמית בעיר. "הם חייבים להתנהג ככה",

  אמרו.

   

  ראש העיר לא הכחיש שהנחה לאסור על הקמת החניון ובתגובה לדברים אמר: "הצבא הקים את החניון ללא אישורים. בשנים עברו החניון הוקם מחוץ לשטח השיפוט של העירייה ולא היו בעיות, אבל היום המצב הזה גורם לתושבים אי נעימות".

   

  לדבריו, "גם כשהצבא עושה ניווטים בלילה הם לא מעדכנים את הקב"ט של העירייה. זו לא התנהגות. הם מביאים טנקים לפה. בשביל מה? אנחנו רואים טנקים גם בטלוויזיה. שיביאו לפה את כיפת ברזל".

   

  גורמים בצה"ל ציינו בתגובה כי הקמת החניון תואמה מראש ותפעל גם מחר.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים