שתף קטע נבחר

דיווח בלבנון: 6 הרוגים במרון א-ראס מירי צה"ל

אלפי לבנונים התייצבו בטיילת בכפר מרון א-ראס כדי לציין את אירועי "האסון" ולהפגין נגד ישראל. לפי רשת "אל-מוסתקבל" הלבנונית, 6 נהרגו ו-60 נפצעו מאש צה"ל. קודם לכן צבא לבנון ירה באוויר והבריח אותם

אירועי הנכבה הגיעו גם לגבול הצפון: שישה לבנונים נהרגו וכ-60 נפצעו מירי כוחות צה"ל לעבר מפגינים בכפר הלבנוני מרון א-ראס. כך דיווחה רשת "אל-מוסתקבל" הלבנונית. אלפי לבנונים התייצבו בצהריים (יום א') בטיילת הכפר, באזור מושב אביבים, כדי להפגין נגד "האסון" שבהקמת מדינת ישראל. לפי כלי תקשורת לבנוניים, מהירי נהרגו שני בני האדם.

 

עדי ראייה מסרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי כוחות צה"ל ירו לעבר מפגינים. קודם לכן פתחו באש גם חיילי צבא לבנון, שניסו להרחיק את המפגינים מהגבול. כמה מאות מהמפגינים הלבנונים צעדו לכיוון הגבול, אך כוחות צבא לבנון ויוניפי"ל, שהתפרסו באזור, מנעו מהם מלהתקרב לגדר. צרורות כבדים של ירי באוויר נשמעו, ואחר-כך החלו ההמונים לסגת בחזרה לכיוון הטיילת של הכפר.

 

ברמאללה ובשאר ערי הגדה המערבית וכן במזרח ירושלים ממשיכים הפלסטינים לציין את אירועי "הנכבה". במקביל, לגבעת הצעקות בצדו הסורי של הגבול, סמוך לכפר מג'דל שמס, הגיעו כ-30 מפגינים שניסו לחצות את גדר המערכת. בעקבות זאת, הוזעק למקום כוח צה"ל.

 

בינתיים, בגבול הצפון נרשמת כוננות גבוהה בקרב כוחות הביטחון. החל משעות הבוקר המוקדמות התפרסו. כוחות גדולים של צה"ל, משטרה ומד"א בישובים מראש הנקרה במערב ועד מטולה במזרח. כמו כן, באמצעות כוחות יוניפי"ל העבירו בצה"ל מסרים לצבא לבנון שלא לאפשר כל פגיעה בתשתיות ישראליות ובהן גדר הגבול. .

 

אלוף פיקוד צפון, גדי אייזנקוט, הכריז "שטח צבאי סגור" על כביש הצפון, המחבר בין מושב דובב למושב אביבים וכן על השטח הצפוני של מטולה. עם זאת, השגרה בישובי האזור נמשכת כסדרה והלימודים במוסדות החינוך מתקיימים כרגיל והחקלאים הורשו לצאת ולעבד את שטחיהם.


כוחות הביטחון מתעמתים עם מפגין במזרח ירושלים (צילום: רויטרס)

 

"העלנו את הכוננות לרמה ב', ונפרסנו בישובים השונים, בהתאם להנחיות שקיבלה הנהלת הארגון. אנו צפויים להמשיך בכוננות הזו עד שעות הערב", אמר מנהל מד"א-ירדן, אלי פרץ.

 

שמעון ביטון, מזכיר מושב אביבים, סיפר לynet: "כבר יותר מארבעה עשורים שאני רואה את הלבנונים מפגינים במרון א-ראס. מעולם הם לא ירדו לגדר, גם היום הם לא יירדו לגדר. אני מציע לממשלות של מדינות ערב לעסוק בטיפול במצוקות עמיהם ולא במחשבות על איך לפגוע בנו".

 

הוא הוסיף: "אני יוצא היום בקריאה לממשלת ישראל לא להיזכר בנו רק כאשר עולה הכוננות בגבול, אלא לפעול כפי שהבטיחה למען הגליל, ולהסיר חסמים כמו אלו הקיימים במנהל קק"ל המונעים את הרחבת היישובים והחזרת בנינו

לצפון".

 

עמי דהן שמתגורר באביבים, הביע כעס על ערביי ישראל שמזדהים ומשתתפים בהפגנות אירועי "הנכבה". "ערביי ישראל זוכים לשוויון זכויות כפי שאף מדינה ערבית נותנת לאזרחיה. הייתי מצפה ביום כזה, לא לקחת חלק בפעילות נגד המדינה שיודעת להכיר בהם ולסייע להם לבניית תשתיות", אמר.

 

לדבריו, "בשנים האחרונות קיימת עלייה, חרף התנגדות המנהיגות הערבית, בהתנדבותם של צעירים ערבים לשירות לאומי. אני מקווה שהם ישכילו להבין שאל להם לקחת חלק בפעילויות מסוג אלו. מבחינתנו החיים ממשיכים בסדרם ואנו סומכים על צה"ל והמשטרה שישמרו על כך". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים