שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא

המסתננים חזרו לסוריה: "עוד נשוב לפה"

שעות אחרי שפרצו את גדר הגבול ונכנסו למג'דל שמס, שבו המפגינים הסורים לארצם בליווי נכבדים דרוזים. בדרכם החוצה מישראל קראו "הנה אנחנו על אדמתנו", לקול תשואות האלפים שחיכו להם בצד הסורי. 4 סורים נהרגו, 13 ישראלים נפצעו קל

עשרות המסתננים הסורים שפרצו את גדר הגבול עם ישראל ונכנסו למג'דל שמס, שבו אחר הצהריים (יום א') לסוריה, בעקבות תיווך שניהלו צה"ל והמשטרה עם נכבדי העדה הדרוזית. כוחות הביטחון, עם נוכחות ערה מאוד, נמנעו מלהתערב בשעה שהצעירים הסורים צעדו חזרה לארצם בקריאות "עוד נחזור לפה", ובליווי מחיאות כפיים של הדרוזים שצפו בהם. בישראל נמצאים כעת רק עוד כמה מסתננים, שנעצרו לצורך חקירה.

 

מוקדם יותר נורו למוות ארבעה מסתננים סורים ועשרות אחרים נפגעו מאש צה"ל ואמצעים לפיזור הפגנות, אחרי שפרצו את הגדר מול גבעת הצעקות, הרסו אותה לחלוטין - והמשיכו לתוך מג'דל שמס. במהלך העימותים נפצעו קל 13 ישראלים, בהם עשרה חיילים. שבעה מהפצועים פונו לבית החולים רבקה זיו בצפת.

 

בדרכם חזרה לסוריה, עמדו כמאה מסתננים סורים ליד הגדר, בצדה הישראלי, כשנכבדי העדה הדרוזית מלווים אותם. המסתננים נופפו לאלפי המפגינים שהמתינו להם מצדה הסורי של הגדר, וצעקו לאותם אלפים: "הנה אנחנו על אדמתנו, הנה אנחנו על אדמתנו". האלפים מעבר לגדר מחאו להם כפיים.

 

המסתננים הסורים עשו את דרכם חזרה לארצם עם ציוד, שכלל בקבוקי שתייה, מזון, צמחי מרפא, שרשראות ותמונות. הם צעקו: "אנחנו לא חמושים, באנו בחזרה למדינה שלנו". מאות חיילי צה"ל עמדו ליד הגדר העמוסה בגבעת הצעקות, ובמקביל המשיכה המשטרה לסרוק את מג'דל שמס.

 

בלבנון טוענים: 6 הרוגים ו-60 פצועים מאש צה"ל

כוחות גדולים מאוד של צה"ל והמשטרה, ובראשם אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, הגיעו לאזור מג'דל שמס ברמת הגולן, כשנכון לשעה 17:50 אלפי סורים היו עדיין על הגדר. במקביל דווח כי הזירה השנייה, במרון א-ראס שבלבנון, הולכת ונרגעת, והמפגינים שהתגודדו ליד הגדר שם חזרו לכפר. רשת "אל-מוסתקבל" הלבנונית דיווחה כי שישה מפגינים לבנונים נהרגו בצהריים ועוד 60 נפצעו מאש צה"ל, כאשר התקרבו לגדר.

 

בין הישראלים שנפצעו קל מאבנים בגבול סוריה גם מח"ט גולן, אלוף משנה אשכול שוקרון, שטופל במקום והמשיך לפקד על האירוע. צה"ל הכריז על האזור שטח צבאי סגור, ובמקביל ניסתה המשטרה ללכוד את המסתננים. סוכנות הידיעות הסורית

הרשמית, שופרו של משטר בשאר אסד, דיווחה כי לא פחות מ-100 מפגינים נפגעו בעימותים עם צה"ל במהלך הפגנות לרגל יום הנכבה באזור קונטרה ובמג'דל שמס.

 

הסוכנות הסורית לא טרחה לציין כי המפגינים פרצו את הגבול לישראל. מנהל בית החולים בקונטרה, עלי כנעאן, דיווח תחילה על 60 פצועים שהגיעו לבית החולים. הוא אמר כי יותר מ-20 פצועים נפגעו מירי צה"ל, וטען כי מצבם בינוני עד קשה. לטענתו, 40 האחרים נפגעו מרימוני גז מדמיע שבהם השתמש צה"ל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד וחנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלפים על הגדר, עשרות פרצו
צילום: אביהו שפירא
הגדר נהרסה לחלוטין
צילום: אביהו שפירא
מנסים להחזיר את המסתננים
צילום: אביהו שפירא
מומלצים