שתף קטע נבחר

מהומות בקלנדיה: עשרות נפגעים ועצורים

כאלף פלסטינים התעמתו מהבוקר עד הערב עם כוחות צה"ל בקלנדיה, ואלה ירו לעברם כדורי גומי. עימותים היו גם במזרח ירושלים, שם ארבעה שוטרים נפצעו קל, 36 מפגינים נעצרו

בשעה שהעיניים נישאו לרמת הגולן, נמשכו לאורך כל היום (א') מהומות באזור קלנדיה וגם באזורים נוספים במזרח ירושלים. כאלף פלסטינים שהו מאז הבוקר ברחובות קלנדיה, התפרעו ויידו אבנים. צה"ל ירה מדי פעם כדורי גומי, שמהם נפצעו לטענת הפסטינים עשרות. במקביל, פעל במקום כוח מסתערבים שעצר כמה מהמעורבים בהתפרעויות. לקראת הערב שככו המהומות שם.

 

ארבעה שוטרים ישראלים נפצעו קל מיידוי אבנים בכמה תקריות שונות במזרח ירושלים. נכון לשעה 17:00 נעצרו 36 מפירי סדר באזור ירושלים. הפלסטינים דיווחו הערב על עשרות פצועים מכדורי גומי בקלנדיה ועוד מאות נפגעים משאיפת עשן, שפונו לבתי החולים באזור. בצה"ל אישרו שנעשה שימוש בקליעים המוכרים כקליעי "רוגר".

 

בשכונת א-טור נעצר פלסטיני שיידה בקבוקי תבערה לעבר כוח משטרה ומג"ב. בוואלג'ה, דרומית מזרחית לירושלים, נעצרו שני מפגינים פלסטינים שניסו לחסום כביש. במחנה הפליטים שועפט לוחמי מג"ב עצרו תשעה פלסטינים שיידו אבנים ובעיר העתיקה נעצרו שלושה פלסטינים שאיימו על בעלי עסקים לסגור את חנויותיהם ולקיים שביתת מסחר.

  

המפגינים בקלנדיה שרפו דגלי ישראל והניפו את דגלי הרשות הפלסטינית. כוחות צה"ל והמשטרה השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות וכאמור, עצרו כמה מהם.

 

 

"הגענו כדי לציין את הנכבה", אמרה ל-ynet תושבת קלנדיה, מיאס אסי. "אנחנו רוצים לזכור ולהזכיר את כל האנשים שגורשו. אנחנו לא רוצים להילחם, אבל אין לנו ברירה. אנחנו נלחמים כדי להחזיר את אדמותינו". משתתף אחר בהפגנה טען כי "מה שקורה כאן זה צעד ראשון לקראת אינתיפאדה שלישית".

 

תושב קלנדיה אחר, שסירב להזדהות בשמו המלא, אמר ל-ynet: "האנשים שמפגינים פה כועסים וכואבים, זה לא רק יום

הנכבה, זה עם זעם על זה שלא נותנים לנו כאן במחנה הפליטים להגיע לירושלים. אין פה מספיק פרנסה, לעומתנו הישראלים חיים כמו מלכים. כאן יש עוני גדול".

 

בשעה 12:00 נשמעה בגדה המערבית צפירה בת 63 שניות, כמספר שנותיה של מדינת ישראל, ולאחריה נפתחה העצרת המרכזית בכיכר מנארה ברמאללה, בהשתתפות אלפים. הם הניפו דגלי פלסטין לצד דגלים שחורים, ושרפו דגל ישראל. "למרות שפלסטין גזולה מזה 63 שנים, אנחנו נשארים כמו הזעתר, הזית והצבר - אנחנו נשארים ודבקים בשטח", קראה אחת הנואמים בעצרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים בקלנדיה
צילום: רויטרס
סוער ביום הנכבה
צילום: רויטרס
מומלצים