שתף קטע נבחר

תירוש נגד וינשטיין: שראש ממשלה מכהן לא ייחקר

למרות התנגדות חריפה מצד משרד המשפטים אישרה ועדת השרים הצעת חוק של רונית תירוש, לפיה ראש ממשלה מכהן לא ייחקר על עבירות שביצע לפני שנבחר. כעת תובא ההצעה להצבעה טרומית. גורם משפטי בכיר: "הצעת חוק שערורייתית"

הקץ לחקירות נגד ראשי ממשלה בישראל? ועדת השרים לעניינה חקיקה אישרה אתמול (יום א') פה אחד את הצעת החוק של חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה), לפיה ראש ממשלה מכהן לא ייחקר בזמן כהונתו על עבירות שביצע לכאורה בטרם נבחר.

 

החוק יובא לקריאה טרומית בכנסת למרות התנגדות תקיפה של משרד המשפטים. גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתנגד. גורמים בכירים טענו כי מדובר בהצעה "שערורייתית" שמערערת את המערכת הדמוקרטית.

 

 

הצעת החוק מתייחסת לקדנציה הבאה של ראש הממשלה, ואינה כוללת עבירות כגון רצח או אונס. בדברי ההסבר להצעה נכתב כי מצב בו ראש הממשלה שבוי בידי רשויות החקירה הוא בלתי נסבל, והדבר "מאלץ אותו לחלק את זמנו היקר בין ניהול ענייני המדינה לבין ניהול המערכה להוכחת חפותו".

 

עוד נאמר בהצעת החוק כי "ראש הממשלה עלול לקבל החלטות גורליות באופן בלתי מבוקר, ולו רק בשל העובדה כי החקירות הרבות גוזלות את זמנו ואת תשומת לבו מניהול ענייני המדינה". לדברי תירוש, אסור שחקירה תהפוך להיות כלי פוליטי בידי שום גורם, ואם יימצא ראש הממשלה אשם במשפטו לאחר תקופת כהונתו, הוא ייתן את הדין על כך וישלם את חובו לחברה.

 

משרד המשפטים מתנגד: "הצעה שערורייתית"

המתנגדים להצעה טוענים בתקיפות כי מדובר במהלך לא דמוקרטי. "החלטת ועדת השרים היא החלטה אומללה, הפוגעת ביסודות השוויון בפני החוק", טענה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (העבודה). "ההחלטה נותנת אור ירוק לפוליטיקאים לבצע מעשי שחיתות ולהיות מוגנים מחקירה".

 

לטענתה, "טוהר המידות של נבחר ציבור הוא תנאי בסיסי לכהונתו. לא רק שאין הוא חסין מפני החוק, אלא עליו להוות דוגמה לשמירה על החוק. ההחלטה היום מערערת יסוד חשוב זה בדמוקרטיה".

 

ההחלטה עברה בוועדת השרים למרות התנגדותו המפורשת של משרד המשפטים. הגורמים המקצועיים במשרד טענו כי הם לא רואים צורך בחוק זה. בשל התנגדות הגורמים המקצועיים הוחלט כי החוק יעבור קודם לקריאה טרומית

בכנסת, ורק לאחר מכן יתואם עם משרד המשפטים. בכיר במשרד המשפטים אמר הערב ל-ynet כי למעשה, אם משרד המשפטים לא יקבל את המתווה של ההצעה, החוק לא יקודם. 

 

גורם משפטי בכירים אמרו הערב ל-ynet כי "מדובר במחטף". גורם אחר הדגיש כי "מדובר בהצעת חוק שערורייתית. לא ייתכן שראש ממשלה החשוד בעבירות כאלה ואחרות לא ייחקר, והעניין יתמסמס. ראש ממשלה צריך להיות נקי מכל רבב, גם אם פירוש הדבר שהוא ייחקר באמצע כהונתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"החקירות גוזלות את זמנו של ראש הממשלה". נתניהו
צילום: רויטרס
הצעה לא דמוקרטית? תירוש
צילום: גיל יוחנן
"טוהר מידות הוא תנאי בסיסי". יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים