שתף קטע נבחר

תושבי מג'דל שמס: צה"ל הפתיע לטובה

בתום העימותים האלימים בגבול סוריה אומרים תושבי הכפר כי האיפוק שצה"ל הפגין מנע הידרדרות מסוכנת: "זה יכול היה להיגמר אחרת לגמרי". חלקם טענו: "המפגינים שחצו את הגבול הסתובבו בכפר שעות עד שצה"ל התארגן"

שעות אחרי העימותים האלימים שפרצו אתמול, (יום א') סמוך לגבול עם סוריה, תושבי מג'דל שמס עדיין מתקשים לחזור לשגרה. חלקם טוענים כי הצבא הישראלי נתפס לא מוכן, אולם אחרים אמרו שצה"ל הפתיע לטובה והצליח לשמור על איפוק.

 

 

"אני הופתעתי לטובה מצה"ל. למרות שהחיילים ספגו אבנים משני כיוונים בו זמנית, ולמרות שהיו כבר כמה פצועים ביניהם, שמעתי את המפקד בקשר מורה להם להימנע מירי על מפגינים בכל מחיר", סיפר ל-ynet תושב הכפר, עלי.


"לא האמנתי למראה עיניי. לא היה אכפת להם למות" (צילום: רויטרס)

 

לדבריו, החיילים ירו זמן ארוך באוויר, ורק בשלב מאוחר יחסית, כאשר המפגינים התקרבו אליהם מאוד מכל הצדדים, החלו לירות לעבר הרגליים. "האיפוק שצה"ל הפגין היום הביא את השקט הערב. זה היה יכול להיגמר אחרת לגמרי".

 

"השייחים חצצו בין המפגינים לבין החיילים"

סולימן, בעל חנות ממתקים בכיכר המרכזית של הכפר, טוען גם הוא שצה"ל התנהל בחוכמה באירוע. "הצבא היה חכם מאוד בכך שלא החמיר את המצב והיה סובלני", טען. לדבריו, הוא היה עד להתקהלות. "הלקוחות אמרו לי - 'בוא תראה מה קורה על הגבול'. היו קולות ירי אז סגרתי את העסק. ראיתי שם רק עשרה חיילים ואלפי מפגינים".

 

סולימן סיפר כי ראה את מאה המפגינים שחצו את הגבול התיישבו בכיכר והחלו לשיר שהם רוצים לחזור לפלסטין. "הם ישבו שם שעה וחצי והסתובבו בכל הכפר. הם אמרו לישראלים שהם עדיין קיימים והם לא שכחו את האדמה ואת הבתים שלהם".


"הייתי רוצה שיישארו אצלנו, כאן הם בטוחים" (צילום: אביהו שפירא)

 

סולימן סיפר כי בסופו של דבר התערבו אנשי הכפר בתקרית. "השייחים אמרו להם לעבור בחזרה את הגבול, וחצצו בין החיילים לבין המפגינים עד שאלו חזרו לצד הסורי. לא האמנתי למראה עיניי. ראיתי פלסטינים סורים שחצו את כל הגבול, המוקשים, הגדרות, הכל. זה מראה כמה אומץ לב ואמונה יש לאנשים האלה. לא היה אכפת להם למות".

 

"אנחנו כמו פצצה מתקתקת"

אבל יש גם מי שחושב שצה"ל לא עמד במשימתו. "ביטחון ישראל? זה חרטא ברטא", קבע תושב הכפר, מלי סאלים, בשיחה עם ynet. "כנראה שכולם הופתעו, כולל הצבא. הם הגיעו עד אמצע הכפר וישבו שעות בכיכר עד שהצבא התארגן".

  

לטענתו, "המפגינים הצליחו במה שאף מדינת ערב לא הצליחה: לפרוץ גבול. זה היה מראה של אנשים עם תקווה לחזור לבתי אבותיהם. כמובן שהיתה התקהלות סביבם, ובני הכפר שמרו שהמפגינים לא יעשו כלום והשקט יישמר".

 

עאמר מרעי, אף הוא תושב הכפר, אמר בשיחה עם ynet כי האלימות בגבול לא צריכה להפתיע אף אחד. "הכל היה צפוי", טען. "לעם הסורי נמאס מהמלחמה שמתפשטת אצלם, והצעירים שחצו את הגבול הגיעו למצב שאין שום דבר שמפחיד אותם".

 

תושב אחר ממג'דל שמס סיפר ל-ynet: "חלק מהסורים שנפצעו אמרו לי שהם מעדיפים להישאר אצלנו בשל ההפגנות וההרג הבלתי-נסבל בסוריה. הם אמרו לי שהם מרגישים שהם חיים כמו חיות. הייתי רוצה שהם יישארו אצלנו כדי שיהיו בטוחים".


פורסם לראשונה 16/05/2011 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אלפי מפגינים ורק עשרות חיילים"
צילום: רויטרס
"המפגינים הסתובבו בכפר שעות עד שצה"ל הגיע"
צילום: רויטרס
"לסורים נמאס מהמלחמה שלהם אז הם חצו את הגבול"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים