שתף קטע נבחר

הקשישים שנדרסו נטמנו: 'אסיה הזהירה מהרמזור'

הנהג שדרס למוות את סמיון ואסיה סוסנובסקי ליד מרכז הקליטה שלהם בראשון לציון, שוחרר למעצר בית. חברתה של אסיה נזכרה איך נהגה להתריע מפני הזמן הקצר מדי שמוקצה לאור הירוק במעבר החציה שבו נהרגה

עשרות קרובי משפחה ושכנים קשישים ממרכז הקליטה בראשון-לציון שבו התגוררו סמיון ואסיה סוסנובסקי ליוו אותם למנוחות בבית העלמין בעיר. בני הזוג סוסנובסקי נהרגו ביום שישי מפגיעת מכונית, כשחצו את הכביש בסמוך למרכז הקליטה ברחוב פיירמן.

 

הלוויה הצנועה והשקטה הייתה אופיינית לאורח חייהם הפשוט של בני הזוג סוסנובסקי, שב-58 שנות נישואיהם לא נפרדו לרגע. בבית משפט השלום בעיר שחררה השופטת שירלי דקל נווה את הנהג שדרס אותם, דן לוי, למעצר בית, למרות דרישת המשטרה להאריך את מעצרו בשבעה ימים.


פרחים על קבריהם של בני הזוג סוסנובסקי, בצהריים (צילום: אבי מועלם)

 

במשטרת התנועה של מרחב השפלה, בפיקודו של רב-פקד שי מזרחי, ממשיכים בחקירת המקרה ובאיסוף העדויות, כשעד כה לא נמסר על התקדמות בחקירה, במסגרתה בודקים אם לוי נהג ברשלנות. המשטרה עדיין מייחסת לו עבירות של גרימת מוות ברשלנות, נהיגה תחת השפעת סמים ואי-האטה לפני מעבר חצייה, ולדבריה רק חלק קטן מהעדויות לתאונה נאספו בשלב זה.

 

בנוסף, במשטרה עדיין מייחסים ללוי עבירה של תקיפת שוטרים, משום שהתנגד בכוח למעצר בזירת התאונה. יחד עם זאת, לאחר ששמעה את טענות עורך דינו, אבי אודיז, לפיהן לוי היה זה שהותקף על-ידי השוטרים, היא הורתה למשטרה להעביר את תיק החקירה למחלקה לחקירות שוטרים.

 

תמיד עזרו לסחוב, ובחיוך

את דירתם הקטנה של בני הזוג במרכז הקליטה מילאו היום (ב') מכרי המשפחה, ורבים ממאות השכנים הקשישים. "ביקשו מאתנו שנרד לזהות את אסיה, שגופתה הייתה מוטלת על הכביש, אבל מעוצמת הפגיעה בראשה לא הצלחנו לזהות אותה", סיפרה ל-ynet בעצב חברתה הטובה ושכנתה, ויירה פישצ'יקוב. "הייתי בשוק ברגע שאמרו לי את השם שלה בהקשר של התאונה. כולנו בהלם, כי שניהם תמיד רצו לעזור לנו בחיוך ובהומור, לסחוב שקיות וחפצים, תמיד נרתמו".


קשישים חוצים היום את מעבר החציה שבו נהרג הזוג (צילום: דודו אזולאי)

 

חבריהם של בני הזוג התלוננו כבר ביום שישי כי במעבר החצייה המרומזר שבו נהרגו שני הקשישים האור הירוק דולק לזמן קצר מדי, ולזקנים אין די זמן לחצות את הכביש. "הם היו זהירים מאוד, ואסיה תמיד אמרה לי: תיזהרי מהצומת הזה, אל תחצי לעולם באדום, גם אם באופק את לא רואה מכונית מתקרבת כי הן תמיד נוסעות במהירות", נזכרה היום פישצ'יקוב. "רק יום לפני התאונה ישבנו, התבדחנו וצחקנו, לא היה שום סימן לבאות".

 

בתה של אסיה, גלינה, הוסיפה: "אמא שלי הייתה חולת סוכרת וסבלה בעברה מאנמיה, ותמיד נעזרה באבא שלי בשביל ללכת. אם היא הייתה חוצה באור אדום, אז מזמן היא הייתה נהרגת שם. כל הקשישים פה מספרים לנו עד כמה הצומת מסוכן".


סמיון ואסיה סוסנובסקי. "לפחות שנהגים ייזהרו בעתיד" (צילום: דודו אזולאי)

 

נכדם של אסיה וסמיון, אריאל יוסט, אמר ל-ynet כי למשפחה אין ספק שלוי לא התכוון לדרוס את השניים או להרוג אותם: "אף אחד לא קם בבוקר במחשבה לעשות דבר כזה נורא, אבל אני מקווה שהוא כן ייענש בהתאם לתוצאות החקירה של המשטרה, כי אין מצב שהוא לא ראה אותם. זה לא יחזיר לחיים את סבא ואת סבתא שלי, אבל לפחות יגרום לו ולאחרים להיזהר יותר על הכביש".

 

הדורס: חסמו לי את שדה הראייה

קשיש המתגורר בקומה שבה התגוררו בני הזוג ציין: "כל עוד לא יוסיפו זמן ברמזור הירוק להולכי הרגל, אנחנו נמשיך להיפגע ולהסתכן מדי יום בכביש הזה. עוברות שם מכוניות במהירות, ולנו זו הדרך היחידה להגיע לסידורים, לקניות ולקופות החולים".

 

קרוביו של לוי, מצדם, מספרים שהוא נמצא מאז המקרה במצב נפשי קשה, ומצטער מאוד על תוצאות התאונה. עורך דינו

אודיז הדגיש שוב כי מכונית שעמדה בנתיב השמאלי וביקשה לפנות שמאלה, הסתירה למרשו את שדה הראייה, שדרכו עברו בני הזוג, כשלוי נסע באור ירוק לדבריו. "מדובר בשערורייה ציבורית של ממש. אזרח נורמטיבי, שלוקח את בנו הקטן מהגן ומעורב בתאונה בלתי נמנעת שאינה באשמתו, נהפך על-ידי המשטרה ל'סכנת נפשות'", אמר.

 

לדבריו, "המשטרה גרמה לו ללינץ' תקשורתי, תוך שהיא מתארת אותו כאילו יש לו קשר לסמים, מה שלא היה ולא נברא. הסרטון שפורסם ב-ynet מראה שלוי היה זה שנפל קורבן לביריונות ולפרובקציה של השוטרים. בידי המשטרה יש ראיות חד משמעיות שהולכי הרגל עברו שם באור אדום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני הזוג סוסנובסקי. הנהג היה תחת השפעת סמים?
צילום: דודו אזולאי
"שניהם רצו תמיד לעזור". אסיה וסמיון
צילום: דודו אזולאי
עו"ד אבי אודיז
צילום: ירון ברנר
מומלצים