שתף קטע נבחר

לפני הבחינות: המרצים במכינה בבן-גוריון שובתים

הסטודנטים שמבקשים להשלים בגרויות קיבלו מכה אנושה, כשסגל המרצים פתח לפני כשבועיים בשביתה במחאה על תנאי העסקתם. בצר להם, מי שיכולים שוכרים מורים פרטיים, אבל זה לא מספיק. היום קיים הסגל הזוטר שביתת הזדהות

הסטודנטים שילמו כ-13 אלף שקלים בעבור המכינה הקדם-אקדמית, אבל ההשקעה שלהם עלולה לרדת לטמיון רגע לפני הבחינות. המרצים פתחו בשביתה, והסטודנטים נאלצים ללמוד לבדם. במכינה הקדם-אקדמית באוניברסיטת בן-גוריון לומדים כ-400 סטודנטים, שכל רצונם היה להשלים בגרויות ולהתקבל ללימודים באקדמיה בשנה הבאה. גם בחלומות הכי שחורים שלהם הם לא תיארו לעצמם שלאחר שנת לימודים מפרכת, ורגע לפני הבחינות הסופיות, הם ייאלצו לשכור מורים פרטיים ולהשלים לבדם את החומר לבחינה.

 

זה כשבועיים שסגל המרצים במכינה שובת, וכתוצאה מכך אין לימודים וההכנה לבחינות הופסקה לחלוטין. בשבוע שעבר

התקיימה הבחינה במתמטיקה, ובקרוב צפויות להתקיים בחינות נוספות בפיזיקה, אנגלית, היסטוריה, לשון ועוד. במכתב לנשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, כתבו נציגי הסטודנטים: "השביתה של המרצים, ללא ספק פגעה בנו הסטודנטים באופן ישיר. הפסדנו שעות לימוד רבות שקוצצו ולא הוחזרו, וזה גרם לפגיעה קשה בביטחון האישי של הסטודנטים ובהכנה המסכמת שלהם לקראת הבגרויות".

 

"המרצים מנהלים מאבק נגד הנהלת האוניברסיטה, ואנחנו נמצאים במלכוד ומרגישים חסרי אונים", אמר נמרוד פלד, נציג תלמידי המכינות. "אחרי השקעה אדירה של שנה שלמה יש לנו חשש כבד שהכל יירד לטמיון.  ההכנה שלנו לבחינות השתבשה לחלוטין, יש חומרים שלא הספקנו לעבור עליהם, ובלית ברירה אנחנו מתכנסים לבדנו בכיתות ומנסים לפתור תרגילים כשאין לנו מושג אם הפתרון נכון. ברור לנו שכישלון בבחינות פירושו דחיית הקבלה לאוניברסיטה בשנה נוספת, ולכן רבים מהסטודנטים החליטו לקחת מורים פרטיים בעלות של מאות שקלים, ולצערי במקום שהראש שלנו יהיה פנוי רק ללימודים אנחנו מתעסקים עם דברים אחרים שאינם תלויים בנו".

 

בארגון הסגל הזוטר מסבירים כי הרקע לשביתה הוא היעדר תנאים סוציאליים. לטענתם, מורי המכינות, רובם בעלי תואר שני וחלקם בעלי תואר דוקטור, מועסקים מדי שנה למשך שמונה חודשים ומפוטרים לתקופה של ארבעת החודשים הנותרים, ללא צבירת ותק, ללא אפשרויות קידום וללא העלאת שכר בכל שנות העסקתם. בנוסף מאשימים חברי הסגל הזוטר את הנהלת האוניברסיטה בניהול משא ומתן בחוסר תום לב, משום שלטענתם היא הקפיאה את המשא ומתן ומסרבת לתאם פגישה בין הצדדים.

 

"רוצים שהזמן יעבור, וממילא נפוטר"

לאות הזדהות עם המאבק קיימו היום (ד') חברי הסגל הזוטר באוניברסיטת בן-גוריון שביתת הזדהות בת שעתיים, בה לקחו חלק כל חברי הסגל - כ-1,800 מרצים. ארז יפרח, נציג ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת בן-גוריון, אמר ל-ynet: "אפשר לקרוא לזה הקפאת המשא ומתן או גרירת רגליים. מה שבטוח הוא שהנהלת האוניברסיטה עושה הכל, גם על חשבון פגיעה אנושה בסטודנטים, כדי להמשיך ולנצל את מרצי המכינות הקדם אקדמיות בתנאים בזויים. לפי התנהלותה התמוהה, נראה שההנהלה רוצה להעביר את שלושת השבועות הנותרים ואז ממילא כולנו מפוטרים".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים, אורי קידר, אמר כי "אגודת הסטודנטים מצרה על הפערים שנתגלו בין האוניברסיטה לסגל הזוטר, ודואגת בעיקר לעתידם האקדמי של תלמידי המכינות, שהם הנפגעים העיקריים מהשביתה. האגודה מעמידה את שירותיה האקדמיים לשימוש תלמידי המכינות, ופועלת בכל האמצעים שברשותה אל מול האוניברסיטה על מנת להביא לסיום מהיר של השביתה, להפסקת הפגיעה בלימודים ולשמירה על אחוזי הקבלה לאוניברסיטה בקרב יוצאי המכינות".

 

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "אנו מצרים על כוונת ועד סגל אקדמי זוטר לשבש את ההוראה על רקע המשא ומתן עם מורי המכינות. טוב יעשה יו"ר הארגון אם יתעל מאמציו לפתרון הבעיה, במקום לחפש דרכים להחריפה. לדרישות

השכר של מורי המכינות אין אח ורע באף אחת מהאוניברסיטאות בישראל. הצעת האוניברסיטה למורים נתקלה בסירוב מוחלט, והם פתחו בשביתה.

 

"השביתה לא תקדם כהוא זה את המשא ומתן בין הצדדים, ואנו שבים וקוראים למורי המכינות להפסיק את הפגיעה הבלתי מידתית בתלמידי המכינה ולחזור לשולחן המשא ומתן, תוך הבנת מגבלות האוניברסיטה בכל הקשור בהסכמי עבודה ומסגרת תקציבית. כמו כן, הנהלת האוניברסיטה קוראת למורים השובתים להפסיק לשבש את ההוראה שמתקיימת על ידי מי שאינו חבר בארגונם ואינו שובת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוניברסיטת בן גוריון. "פגיעה בלתי מידתית בתלמידים"
צילום: הרצל יוסף
מומלצים