שתף קטע נבחר

"נזק מדליפת נפט יהיה גדול מבמפרץ מקסיקו"

האם ישראל חשופה לאסון אקולוגי בקנה מדינה עולמי. פרופ' צבי בן אברהם, גיאופיזיקאי בכיר, מתריע כי "אם אכן נמצא נפט בקידוחי הגז הטבעי, כפי שמעריכים, הנזק הסביבתי האפשרי יהיה הרבה יותר גדול ממה שקרה מול חופי ארצות הברית" לדבריו, " הסיכון קיים, אבל אין כוח אדם שיחקור אותו"

"אם אכן נמצא נפט בקידוחי הגז הטבעי, כפי שמעריכים, הנזק הסביבתי הפוטנציאלי יהיה הרבה יותר גדול ממה שקרה במפרץ מקסיקו, שכן אנו ממוקמים בתוך אגן טבעי ואין יציאת מים עמוקים החוצה", כך מתריע היום (ה') הגיאופיזיקאי פרופ' צבי בן אברהם, מנהל בית הספר למדעי הים ע"ש ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה.

 

 

בן אברהם אמר את הדברים במהלך כנס שבוחן את ההשלכות של קידוחי הגז הטבעי על הסביבה הימית, שמתקיים באוניברסיטת חיפה. בן אברהם, שבעבר עמד בראש ועדה שהוקמה על ידי האקדמיה הלאומית ובחנה את הנושא של קידוחי הנפג והגז, התריע עוד כי גם מבחינה אקדמית ישראל איננה ערוכה כלל להתמודדות עם הנושא.

 

"אין כיום בישראל אפילו חוקר אחד שמתמחה במשפט ימי", אמר. "תגליות הגז האחרונות תפסו את האקדמיה בישראל בלתי מוכנה ויש לקידוחים הללו השלכות רבות על הסביבה".

 

בן אברהם ציין כי "בישראל בוצעו כבר מחקרים גיאולוגיים רבים שמצאו כי ישנן בעיות של שברים אקטיביים בעומק הים, ישנן שמורות טבע ימיות וישנה גם פעילות ססמית שמציבה סיכון לרעידות אדמה. הסיכון קיים, אבל אין כוח אדם שיחקור אותו".

 

הוא העריך כי "במדינת ישראל חסר כוח אדם בהיקף של 100 משרות, גם באקדמיה וגם במשרדי הממשלה - כדי להתמודד עם התופעה החדשה של קידוחי הגז".


דליפת הנפט במפרץ מקסיקו. 

 

האקדמיה הלאומית למדעים הקימה לאחרונה צוות חירום להתמודדות עם הנושא ולאחרונה סיימה לגבש את המלצותיה. "המודל הנורווגי שאליו אנו שואפים להידמות - דומה מאוד לשלנו", ציין בן אברהם. "גם בנורווגיה כל שטח הקידוח הימי הוא שטח ממשלתי והמדינה מקבלת עליו רווחים. הנורווגים הצליחו כי חלק מסוים מרווחי הגז מיועד אצלם לטובת המחקר והאקדמיה וכיום, תוך כמה שנים, הם הפכו למעצמת מחקר בנושא ונחשבים למובילים בעולם".

 

בן אברהם העריך עוד כי פוטנציאל הפקת הגז הטבעי והנפט בישראל, על פי הערכות הוועדה, גדול יותר ממה שהתעשייה מדווחת בינתיים. אחת הבעיות הן שאין מי שיפקח על נתוני התעשייה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסדת הקידוח לוויתן. פצצת זמן?
צילום: אלבטרוס צילומי אוויר
צילום: ערוץ 8
פרופ' צבי בן אברהם
צילום: ערוץ 8
מומלצים