שתף קטע נבחר

אפגניסטן: 1,700 לוחמי טליבאן את הניחו נשקם

לדבריו של קצין בכיר בנאט"ו, מאז הושקה התוכנית למיזוג חמושים בכוחות הביטחון האפגנים לפני כשנה, מתנהל מו"מ עם עוד 40-45 קבוצות המונות בסף הכל כ-2,000 לוחמים. אחרים מעדיפים להניח את נשקם מבלי להצטרף לתוכנית

יותר מ-1,700 לוחמי טליבאן הניחו את נשקם בשנה האחרונה והצטרפו לתוכנית שבמסגרתה יצטרפו לכוחות ממשלת אפגניסטן - כך מסר אמש (יום ו') גורם בכיר בנאט"ו. במסגרת התוכנית מוצעת חסינות ללוחמי הטליבאן שיסכימו להתנער מאלימות, להתנתק מהטליבאן ולקבל את החוקה האפגנית.

 

"עד-כה הצטרפו לתוכנית 1,740 לוחמי טליבאן לתהליך", אמר הגנרל הבריטי פיל ג'ונס, מנהל תוכנית האינטרגציה בכוח הסיוע הבינלאומי הפועל באפגניסטן, בשיחת וידאו קונפרנס עם עיתונאים מקאבול. "בנוסף לכך, המועצה העליונה (הממונה על השגת פיוס פוליטי באפגניסטן) מנהלת משא ומתן עם עוד 40-45 קבוצות חמושים ברחבי המדינה. מדובר אולי בעוד כ-2,000 לוחמים".

  

לדברי ג'ונס, עיקר קבוצות החמושות הפועלות נגד כוחות הקואליציה משתייכות לטליבאן או לרשת הטרור חקאני. במרבית מקרי העריקות מדובר בגורם בטליבאן הפועל יחד עם כמה עשרות חמושים שמחליטים יחד להניח את נשקם. לדברי הגנרל הבריטי, על-פי הערכות פועלים באפגניסטן כ-25 אלף חמושים. "מדובר בהחלטות הרות גורל עבור האנשם הללו ועדיין הן נעשות על בסיס אמון הדדי".

 

התוכנית למיזוג לוחמי טליבאן לשורות כוחות הביטחון האפגניים ממומנת מכספי הקהילה הבינלאומית ועלותה נאמדת ב-141 מיליון דולר.

 ארה"ב מממנת מתוך סכום זה 58 מיליון דולר, כחלק מתקציב עתק למלחמה באפגניסטן לשנת 2012 הנאמד ב-12.8 מיליארד דולר.

 

לדברי ג'ונס, ישנו גם מספר לא ידוע של חמושים שהניחו את נשקם ושבו לכפריהם מבלי להצטרף לתוכנית. לעומת זאת, במחוז הלמנד הנחשב לאחד האלימים ביותר באפגניסטן, זוכה התוכנית להיענות נמוכה באופן יחסי בשל הקשרים ההדוקים בין הלוחמים לטליבאן הפקיסטני. "התנאים בהלמנד הם כאלה שרבים אינם רוצים להצהיר בפומבי על רצונם להפסיק להילחם ומעדיפים לעשות זאת בשקט", אמר ג'ונס וציין כי בשלב זה לא ברור כיצד תשפיע הריגתו של אוסמה בן-לאדן על מידת ההצלחה של התוכנית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים אפגנים (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים