שתף קטע נבחר

בגלל הפרדה בלוויה: תובעת את חברה קדישא

תושבת נתניה שהתבקשה לעמוד בנפרד ממכריה בהלוויה של חבר קרוב, הגישה תביעה בסך 32 אלף שקלים נגד חברה קדישא: "איך ניתן להורות לי היכן לעמוד כי אני אשה? זו אפליה"

ההפרדה בין נשים וגברים בבית עלמין – אפליה? תושבת נתניה הגישה באחרונה תביעה בסך כ-32 אלף שקלים נגד חברה קדישא, לאחר שבהלוויה בה השתתפה התבקשו בני שני המינים לעמוד בנפרד. "מדובר בדרישה מפלה המנוגדת להשקפת עולמנו", טענה בתביעה.

 

 

התובעת, סוזן אייד, סיפרה כי בינואר השנה השתתפה בהלוויית חברה הקרוב שהתקיימה בבית העלמין בשכונת ותיקין בעיר. כאשר התאספו בני המשפחה וחבריו של המנוח ברחבת ההספדים, טענה, הם נדהמו לגלות כי במרכזה הונחו אדניות גדולות שחילקו את הרחבה לשניים.

 

"עם תחילת הטקס ניגש הרב שניהל אותו מטעם חברה קדישא למיקרופון ולתדהמת כולנו, ביקש מהגברים לעמוד בצד אחד של המחיצה ולנשים לעמוד בצד אחר", ציינה בכתב התביעה, "על אף התנגדותם של רבים ממשתתפי ההלוויה לדרישה, נמנענו מלהקים מהומה נוכח רגישות המעמד ומילאנו בלית ברירה אחר הוראות

הרב. אף אני נאלצתי לגשת לצד של הנשים והופרדתי ממכרים שבאתי עימם", הוסיפה אייד.

 

לדבריה, ההפרדה שנכפתה עליה עוררה בקרבה תחושות של השפלה, זעם ועלבון. "איני מבינה איך ייתכן שבמקום ציבורי כמו בית עלמין יכול מישהו להורות לי היכן לעמוד, רק מפני שאני אשה", התפלאה אייד. "איני מבינה כיצד מישהו יכול להורות לי לעמוד בנפרד ממכריי שהינם גברים, ברגע קשה זה של פרידה מידיד קרוב".

 

בעקבות כך, הגישה אייד תביעה לבית משפט לתביעות קטנות בנתניה נגד חברה קדישא הפועלת בעיר, בסיוע שירותי הייעוץ המשפטי של המרכז לפלורליזם של התנועה הרפורמית. בכתב התביעה ציינה כי אינה מסוגלת להשתחרר מהתחושה שנעשה מעשה שלא כדין אשר פגע בה קשות. לדבריה, ההפרדה בין נשים לגברים אינה פוגעת רק בנשים, אלא בכל מי שמגיע לבית העלמין ומבקש להיות עם בני ובנות משפחתו ברגע כה קשה.

 

"יש בכך אפליה של אנשים ושל השקפתם ואורח חייהם, לעומת אנשים המעוניינים בהפרדה", הוסיפה. בתביעה מסתמכת אייד על חוק איסור אפליה, שכבר שימש בסיס לתביעה נגד ההפרדה בין גברים ונשים באוטובוסים ולטענת אייד, מתאים גם במקרה זה. היא מבקשת מבית המשפט לחייב את חברה קדישא לשלם לה פיצויים בסך 31,900 שקלים. טרם הוגש כתב הגנה.

 

גורמים במרכז לפלורליזם יהודי ציינו כי מדובר בתביעה ייחודית וראשונה מסוגה בישראל נגד ההפרדה בין נשים וגברים בבתי העלמין, ורמזו כי המאבק בנושא עשוי להתרחב. "אנו קוראים לכל מי שחווה הפרדה לפנות אלינו", אמרו במרכז.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ביקש, האבלים נאלצו להיפרד (אילוסטרציה)
צילום: עידו ארז
מומלצים