שתף קטע נבחר

"המבנה שישראל הפציצה בסוריה - כור גרעיני"

הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית טוענת שהמבנה שהופצץ בסוריה ב-2007 שימש "בסבירות גבוהה" למטרות גרעיניות. מועצת הביטחון עשויה להתכנס לדיון מיוחד על סוריה עקב הדו"ח

ישראל הרשמית מעולם לא הודתה כי ביצעה תקיפה אווירית אצל שכנתה מצפון, אך לסבא"א אין ספק בכך: הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיעה היום (יום ג') כי האתר בסוריה שהופצץ לפני ארבע שנים על ידי ישראל היה "בסבירות גבוהה" כור גרעיני שבנייתו עמדה להסתיים. הודעת סבא"א נמסרה בעקבות דו"ח מיוחד שהכינה על האתר שהופצץ. 

 

 

ממצאי הדו"ח של בסבא"א עולים בקנה אחד עם ממצאיו של דו"ח מוקדם יותר שחיברו בממשל האמריקני, ובעקבותיהם עשויה מועצת הביטחון של האו"ם לנקוט פעולה ממשית נגד המשטר הסורי.  


סוריה אסרה על פקחי הגרעין לסייר באתר. אזור הכור שהופצץ (צילום: AP)

 

מאז שנת 2007 טענה דמשק שלאתר שהופצץ בטרם הסתיימה בנייתו לא היה כל שימוש גרעיני. כמו כן, משטר אסד דחה שוב ושוב את בקשות סבא"א לבצע בדיקות של האתר, לאחר שב-2008 הותר לפקחי הסוכנות לבקר במקום - ביקור בו נמצאה הוכחה לפעילויות גרעיניות אפשריות.

 

דיפלומטים באו"ם אמרו לסוכנות הידיעות AP כי א סבא"א תקבע באופן החלטי שהסורים ניסו לבנות כור גרעיני באופן חשאי, עשויה להוביל להפעלת לחץ מערבי להעלות את הנושא במועצת הביטחון של האו"ם.

 

"בהתבסס על המידע שעמד לרשות הסוכנות (סבא"א) ועל פי הערכה של מידע זה, הסוכנות קובעת שסביר מאוד שהמבנה שנהרס בדיר אלזור היה כור גרעיני שהיינו אמורים לקבל עליו דיווח", נכתב בדו"ח שהגישה סבא"א.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סבירות גבוהה שהאתר שהופצץ בסוריה היה כור גרעיני"
צילום: AFP
בנה כור גרעיני מתחת לאף של סבא"א. אסד
צילום: EPA
מומלצים