שתף קטע נבחר

אמנון שואל: איך שומרים על האנדרואיד מגנבים?

סובלים מרוגלות, נוזקות, סוסים טרויאנים וצבים שאוכלים פירה? אנחנו כאן בשבילכם - מדריך אמנון שואל עונה לשאלות אבטחה למחשב האישי, לסמארטפון ואפילו למק

<< בוויקיפדיה, הכל נגמר בפילוסופיה

 

בשבוע שעבר ביקשו מאמנונים לשלוח לנו שאלות בנושא אבטחה. אבטחה מחשב היא אחד הנושאים החשובים ביותר באחזקת מחשב, סמארטפון, טאבלט או ברשת. לא משנה באיזה מכשיר אתם משתמשים (טוב, חוץ ממק), אף פעם אי אפשר להיות בטוח מדי. בשבוע הבא נמשיך לעסוק בשאלות אבטחה: רוצים לדעת איך מנקים את המחשב מתוכנות לא רצויות? איך מעיפים את הסוסים הטרויאנים מהנייד? שלחו לנו את השאלות בטופס הזה .

 

*המדור מנוסח בלשון אמנון אך מיועד לכל השמות כאחד.

 

בפרקים הקודמים של אמנון שואל:

אמנון שואל: העכבר שלי לא זז, מה עושים?

אמנון שואל: המסך כחול, מה עושים?

אמנון שואל: איך מחליפים טפט בחלונות 7?

אמנון שואל: הסוללה, היא ערה?

חדש: בקרו בעמוד מדריכי אמנון: כל כתבות אמנון במקום אחד>>

 

אמנון שואל: מהו הקובץ sysedit.exe? האם זו רוגלה שהשתילו לי במחשב? אך אפשר לדעת האם מישהו חדר/עוקב אחרי הג'ימייל שלי מרחוק?

אם אתה מוצא את הקובץ sysedit.exe במערכת שלך, אכן מצאת רוגלה (כלומר, בגרסאות עדכניות של חלונות). כדי להפטר ממנו, התקן תוכנת סריקת אבטחה שתבדוק היכן הוא נמצא ויסיר אותו מהמחשב שלך.

 

במידה וקיבלת את הווירוס במייל או שאתה חושש שלמישהו יש גישה לתיבה שלך מרחוק: שירות ג'ימייל, למשל, מאפשר לראות בדיוק בכמה מחשבים התיבה שלך פתוחה ברגע נתון:

 

1. בתחתית התיבה מופיע מידע החשבון שלך, כולל כתובת ה-IP של המחשב. אם התיבה פתוחה ביותר ממקום אחד, המידע יופיע כך:

 


 

2. לחץ על הלינק Details או פרטים נוספים שבצד המידע. תפתח חלונית שתציג מידע נוסף על כל המיקומים בהם הג'ימייל שלך היה בשימוש 

3. לחץ על Sign out of all other sessions כדי לסיים את הכניסה ממחשבים אחרים

 


 

4. החלף את הסיסמה לתיבה שלך. גם לחלק העליון של המסך ובחר בתפריט שבו מופיעה כתובת המייל, בחר באפשרות הגדרות חשבון –> שנה סיסמה.

 


 

5. שנה את הסיסמה.

 

אמנון שואל: הרבה פעמים סמן העכבר שלי זז תזוזות קטנות כשאני לא נוגע בו, כאילו שמישהו אחר על המחשב. זה אומר שמישהו פרץ למחשב שלי? שזה סוס טרויאני?

הי אמנון. תנועות קטנות של העכבר יכולות להעיד על מספר דברים – אבל זה בדרך כלל לא קשור לסוס טרויאני או לפריצה למחשב. ייתכן שהדרייבר של משטח העכבר או העכבר אינם מעודכנים או התוקנו באופן לא שלם. תוכל למצוא אותם באתר החברה. חפש באתר את שם דגם העכבר/מחשב נייד והתקן אותה מחדש.

 

ייתכן שמוגדר לדרייבר בעכבר אפשרות ה"Snap To", כלומר הצמדות לאובייקטים כמו תיקיות וקבצים. תוכל לבטל את האפשרות במידה וזאת מטרידה אותך בתפריט התחל -> לוח הבקרה -> עכבר -> ביטול אפשרות ה"Snap To".

 


החלון יוצג באופן מעט שונה במערכת הפעלה אחרת

 

אם אתה משתמש במחשב נייד, ייתכן שבזמן ההקלדה אתה עובר על משטח העכבר או נוגע מבלי לשים לב בכפתור ה-TrackPoint. תוכל לבטל את פעולתו בתפריט העכבר כפי שהוסבר בפיסקה הקודמת.

  

הסיבות האחרונה והפשוטה ביותר היא שאתה משתמש בעכבר אופטי בלי משטח עכבר, או בעכבר כדורי שדורש ניקוי (צפו במישל דור מצחצח עכברים באמנון של שבוע שעבר).

 

 

אמנון שואל: כיצד שומרים על תיבת הג'ימייל מפני גנבי מכשיר אנדרואיד 

אמנון מוסיף ומסביר: כאשר אני מתחבר לתיבת הג'ימייל שלי דרך מכשיר האנדרואיד, אני לא זקוק לסיסמא כי המכשיר כבר משוייך ומסונכרן. מצד שני, גם מי שימצא או יגנוב את המכשיר יכול אף הוא לשוטט במיילים שלי חופשי. עד כמה שבדקתי לא ניתן למנוע זאת ברגע שהחשבון כבר מסונכרן. על מנת למחוק את הקישור אני צריך להחזיר את המכשיר למצבו הבסיסי (הגדרות יצרן ובכך למחוק את כל הנתונים) האם יש פתרון טוב יותר לעניין זה?

 

למרות שאפשר להתנתק מתיבת ג'ימייל מרחוק במידה ומישהו התחבר לחשבון שלך במחשב אחר (ראו תשובה לשאלה הראשונה), גוגל עדיין לא פתרה את העניין בסמראטפונים מבוססי אנדרואיד. תוכלו לראות שגלשתם מהנייד, אך לא לנתק אותו מרחוק דרך אפשרות ה"Sign out all other session" שבתיבה.

 

תוכל למנוע את הבעיה בשלושה צעדים פשוטים:

1. השתמש באפשרות נעילת המכשיר. שימוש בנעילת המסך האוטומטית יעזור לכם לשמור על הפרטים האישיים שלכם. להפעלת נעילת המסך:

 

  • לחץ על הכפתור האמצעי, גלול עד לאייקון ה-Settings וגע בו
  • גע באייקון ה-G, שהוא אייקון ה-Location and Security
  • בחר בהגדרת Change Screen Lock
  • בחרו באחת מאופציות הנעילה הבאות: Pattern, Pin, Password
  • אשרו את הבחירה (ייתכן שתתבקשו לאשר פעמיים)

 

2. התקן אפליקציית נעילה מרחוק. המומלצות בשוק - AVG, שהיא חינמית והיא מבית טוב ומוכר, ו-Lookout Mobile Security הפופולרית - ושתיהן בחינם. AVG תעניק לך בנוסף הגנה מווירוסים, שהם אחד הנושאים המדאיגים ביותר כרגע בסמארטפונים, כיוון שרוב המשתמשים לא מודעים לקיומם במכשירים.

 

3. החלפת סיסמה. כמובן, אם המכשיר נגנב, החלף את סיסמת הג'ימייל שלך מהר ככל האפשר.

 

אמנון אפל שואל: אני משתמש במקבוק ישן בן חמש וסובל מהאטה משמעותית בביצועי המערכת. על אילו תוכנות אתם ממליצים בכדי לחפש ולמגר וירוסים ונוזקות על המק?

למרות הדעה הרווחת, וירוסים, נוזקות וסוסים טרויאנים תוקפים גם את מחשבי המק. נכון, קיימים פחות מהם, בעיקר בגלל שמחשבי המק פחות נפוצים. לא בטוח שההאטה במחשב שלך נובעת מוירוסים – אחרי הכל, מדובר במחשב בן חמש – אבל האנטיוירוסים Clamxav או Virus Barrier מומלצים למדי ברשת.

 

משתמשים באנטי וירוס אחר למק? המליצו עליו בטוקבקים 

 


 

סבל של אסיר סיני בשביל חרב של אורק >>

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמנון תוהה: איך מגינים על המק?
מומלצים