שתף קטע נבחר

מש' הבריאות: זינוק חד במספר לידות הבית בארץ

הן מוותרות על האפידורל ועל מענק הלידה ובוחרות ללדת בבית. הרופאים מזהירים מסיבוכים, אבל יותר ויותר יולדות מעדיפות את המיטה הפרטית או האמבטיה, כך מדווח "ידיעות אחרונות

תמיד אמרו לנו ש"הריון זה לא מחלה‭,"‬ ואכן יותר ויותר נשים מחליטות בשנים האחרונות שלא לערב בעניין את בתי החולים: נתוני משרד הבריאות מצביעים על זינוק במספר הנשים הבוחרות ללדת בבית, על המיטה או באמבטיה.

 

 

כמעט 500 נשים יהודיות ילדו בבית בשנת ‭,2009‬ ומספר דומה ב‭.2008-‬ זאת לעומת 160 בלבד ב‭2001-‬ ו‭252-‬ ב‭2002-‬. רוב לידות הבית בוצעו בירושלים.

 

בצד העלייה הדרמטית בלידות הבית בקרב נשים יהודיות, בקרב נשים מוסלמיות דווקא נרשמה ירידה: אם ב‭2001-‬ עמד מספר לידות הבית במגזר הערבי על ‭,499‬ הרי שבשנת 2009 הוא עמד על 11 בלבד.

 

הסיכון: כשהלידה מסתבכת

"לידת בית בתנאים אופטימליים היא לא דבר רע‭,"‬ אומר פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון. "‬תאורטית, רובן המכריע של הלידות היו יכולות להתנהל בבית, ורק ‭30%–20%‬ מצדיקות את הטיפול בבית החולים. הבעיה היא שקשה מאוד לחזות מראש איזו יולדת משתייכת לאיזו קבוצה. גם לידה שהתחילה באופן לגמרי תקין יכולה פתאום להשתבש, ואז צריך את התשתית, המיומנות והציוד הרפואי כדי למנוע אסון.

 

"אחת הבעיות העיקריות במקרה של לידת בית שהסתבכה היא הדרך לבית החולים, שעלולה להיות רצופה פקקים. בעיה אחרת מתעוררת כשבמהלך הלידה בבית מתעורר צורך בעוד זוג ידיים מקצועיות, ואין כאלה בסביבה. כל מי ששוקלת לידה ביתית צריכה לקחת בחשבון את כל הסיכונים הללו. גם בהולנד, ממלכת לידות הבית, שיעור הלידות האלה ירד בשנים האחרונות מ‭60%-‬ ל‭."30%- ‬

 

מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות הראו כי לידות בית בטוחות עשויות להיות בטוחות יותר מלידות בבתי חולים, בתנאי שהנשים שעוברות אותן חוו הריון ללא סיבוכים. כך, למשל, מחקר שפורסם ב‭2005-‬ גילה כי בלידות בית שנעשו בפיקוח מיילדת מוסמכת נרשמו שיעורים נמוכים יותר של התערבויות רפואיות (כמו לידות ואקום, חיתוכי חיץ וניתוחים קיסריים) מאשר בלידות שנעשו בבית החולים.

 

לפני שלוש שנים פירסם משרד הבריאות הנחיות הקובעות באילו תנאים מותר ליילד אישה בבית, ומהי ההכשרה הנדרשת ממיילדת שמעוניינת לעסוק בלידות כאלה. בין השאר קובעות ההנחיות כי מותר ליילד בבית רק נשים בריאות, שלהן עובר בודד שנמצא במצג ראש, ושההריון שלהן היה תקין.

 

על פי ההנחיות, בכל מקרה מומלץ ליולדת שילדה בבית להגיע למחרת הלידה לבית החולים עם התינוק לבדיקה.

 


לידות בית בישראל - בקרב נשים יהודיות

לידות בית בישראל - בקרב נשים יהודיות
השנה מס' לידות בית
2001 160
2002 252
2003 202
2004 331
2005 304
2006 388
2007 371
2008 491
2009 476
   

 

יולדת: "בבית חולים אין פרטיות"

"בבית החולים לא נותנים לאישה מספיק פרטיות ואינטימיות. מה שחשוב להם זה רק שהלידה תעבור בלי תקלות‭."‬ כך מסבירה אסתר לחמן ‭(28)‬ את החלטתה ללדת בבית.

 

לחמן, שעד לאחרונה התגוררה בגוש עציון וכיום מתגוררת במושב שובה שליד אשקלון, ילדה בבית את שלושת ילדיה: שיוויתי-אברהם ‭,(3.5)‬ עטרת-פז ‭(2)‬ וכתרי-אליעזר ‭4)‬ חודשים‭.(‬

 

"ליוויתי חברות בלידות בבתי חולים, והבטחתי לעצמי שלעולם לא אחזור לשם מרצוני‭,"‬ היא אומרת. "ראיתי איך אנשי הצוות נכנסים ומתשאלים את היולדת תוך כדי הלידה - דברים שנוגדים את כללי ההגיון. לעומת זאת ראיתי עד כמה לידת בית מאפשרת לאישה לבטא את העוצמות שלה‭."‬

 

ההפסד הכספי הכרוך בלידת בית מעולם לא גרם ללחמן לחשוב פעמיים. "אני אומנם מפסידה מענק לידה מביטוח לאומי, אבל לדעתי זה שווה את זה‭,"‬ היא קובעת. "אני יודעת שבהולנד המדינה מממנת לידת בית, רופא ואמבולנס צמוד. חבל שפה זה לא ככה. אני לעומת זאת משלמת למיילדת בלידת בית ‭5,000‬ שקל".

 

לדעתה של לחמן, אין זה מקרי שרבות מלידות הבית מתרחשות ביהודה ושומרון. "מי שגרה ביהודה ושומרון עושה זאת בדרך כלל מתוך מחשבה פתוחה ורוחב אופקים‭,"‬ היא אומרת. "יש אצלנו פתיחות לחפש אמת אחרת, וזה אחד הדברים שמובילים נשים ללדת בבית".

 

"בשורה התחתונה לידת בית טובה בהרבה גם עבור האמא וגם עבור התינוק‭,"‬ מסכמת לחמן. "כל מי שילדה בבית לא מבינה איך אפשר ללדת בבית חולים. חברה שלי הגדירה את זה יפה: היא אמרה שלידת בית היא לידה, ולידה בבי"ח היא מאבק".

 

איפה היו הכי הרבה לידות בית ב-‭?2009‬

ירושלים - 78

יהודה ושומרון - 71

תל אביב - 40

עכו - 35

צפת - 30


 

השתתף בהכנת הידיעה: עקיבא נוביק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מותר ליילד בבית רק נשים בריאות עם הריון תקין
צילום: shutterstock
מומלצים