שתף קטע נבחר

אלעד רוצה להתרחב, ישי מנע הקמת שמורת טבע

במשך 17 שנה קרמה עור וגידים תוכנית להכרזה על שמורת טבע באזור נחל שילה - עד שנדחתה על ידי שר הפנים. הסיבה הלא רשמית: רצונה של העיר אלעד הסמוכה לבנות באותו השטח. החברה להגנת הטבע פנתה לבג"ץ: השמורה חיונית לאיזון הטבעי

למעלה מעשור מתגבשת במוסדות התכנון תוכנית להכרזה על שמורת טבע בנחל שילה שבשומרון. היוזמה, שנועדה להגן על שטח של כ-11,000 דונם, נדחתה באחרונה על-ידי שר הפנים אלי ישי. הסיבה: רצונה של העיר החרדית אלעד להתרחב על חשבון שטח זה. "השר, בהינף קולמוס, מבטל החלטות שנידונו במשך שנים", מוחים בחברה להגנת הטבע, שתעתור היום (ב') לבג"ץ בדרישה לבטל את החלטתו.

 

הכרזה על שמורות טבע נחשבת לאחד הכלים המשמעותיים ביותר בשמירה על שטחים טבעיים - אולם מדובר בהליכים מורכבים, שנמשכים שנים, בשל הצורך לזכות באישורי מוסדות התכנון. הניסיונות לקדם את שמורת הטבע נחל שילה החלו עוד לפני 17 שנה, וחרף התנגדותה העיקשת של עיריית אלעד, שביקשה לבנות בשטחים אלו מבני ציבור ולהביא לשיפור איכות החיים ביישוב, צלחה התוכנית את המשוכות הביורוקרטיות – בין השאר, הודות לתמיכת נציגי שר הפנים עצמו.


 

הטבע והעיר. "ריאה ירוקה" (צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע)

 

בחברה להגנת הטבע מייחסים זאת גם לעובדה כי מדובר בשטח בעל ערכי טבע רבים, וחשיבות סביבתית גבוהה לאזור. "מדובר בריאה הירוקה הטבעית היחידה באזור המרכז", ציינו בעתירתם, "אזור שבו שטח הזנה חשוב למעיינות ראש העין, המהווים מקור מי שתייה מרכזי לתושבי המרכז".

 

השטח אף מוגדר מסדרון אקולוגי, האזור היחיד המחבר בין שני אזורים – סביבת רמות מנשה והרי ירושלים וגבעות השפלה, והינו הכרחי לשמירת המגוון הביולוגי. באזור זה חיים עדרי צבאים, צבועים, שועלים, ומינים רבים של יונקים ועופות, בהם עופות דורסים. לדברי גורמי שמירת הטבע, חשיבותו של השטח עלתה דרמטית מאז הקמת גדר ההפרדה בגבולה המזרחי של התוכנית, שכבר יוצרת קיטוע ופוגעת באיזון הטבעי.

 

בחברה להגנת הטבע הבהירו עוד כי תוכנית שמורת הטבע תואמת לחלוטין את תוכניות המתאר הארציות (תמ"א 35), שנועדו לשמור על איזון בין בנייה חדשה להגנה על הטבע – זאת, בעוד שתוכנית ההרחבה של העיר אלעד טרם אושרו כלל.

 

לפני כארבעה חודשים הגיעה התוכנית לשולחנו של שר הפנים – השלב האחרון בדרך לאישורה – אולם הוא בחר להתנגד. השר ייחס את החלטתו לעובדה כי שמורת הטבע עתידה לכלול שטח נוסף מלבד אזור נחל שילה, שם תוכנן לקום יער פארק. מאחר שאינו יכול לאשר רק חלק מתוכנית, הוא נאלץ לדבריו לדחות את התוכנית כולה.


לא לפגוע בצבי הארץ-ישראלי (צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע)

 

אנשי רשות הטבע והגנים, יש לציין, הבהירו במהלך הדיונים בתוכנית את החשיבות שבהחלתה גם על השטח שיועד כפארק. בחוות הדעת שהגישו, צוינו מחקרים שהוכיחו כי אי-הכללת האזור שבמחלוקת בתוכנית תצמצם משמעותית את שטח המחייה של הצבי הארץ-ישראלי, מין הנמצא בסכנת הכחדה,

ותפגע בטווח הרחוק בהמשך קיומו.

 

גם בעתירתם הבהירו נציגי החברה להגנת הטבע כי "השר, בהינף קולמוס, מבטל החלטות שנידונו במשך שנים על-ידי כל הגורמים המוסמכים ואנשי המקצוע, שסברו כי מדובר בתוכנית ראויה וחשובה".

 

ממשרד הפנים לא התקבלה תגובה עד שעת פרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטח הטבעי. אין תוכנית להתרחבות אלעד
צילום: אלון רוטשילד, החברה להגנת הטבע
מומלצים