שתף קטע נבחר

חיל הים נערך למשט: "לא ניתן לפרוץ את הסגר"

קצין בכיר הבהיר כי חיל הים לא יהסס להשתלט על הספינות שישתתפו במשט לעזה בחודש הבא. לדבריו, הצבא נערך "במגוון היבטים" ומוכן גם להפתעות

בצבא מקווים שהמשט הבא לרצועת עזה לא ייצא לדרך בסופו של דבר, אך בינתיים בצה"ל מפיקים לקחים מהמשט הקודם - שהגיע בדיוק לפני שנה - ומתכוננים גם להפתעות: קצין בכיר בחיל הים אמר היום (ג') כי "אנחנו מתאמנים ונערכים במגוון היבטים, הן מבצעיים והן במישורים אחרים, כדי להיות מוכנים למשט הבא, לרבות הפתעות מסוגים שונים שיכולים להיות בו".

 

"אנו מקווים שבסוף המשט לא ייצא לפועל, אך בסופו של דבר לא נאפשר לפרוץ את הסגר שהוטל על עזה", הבהיר הקצין הבכיר, "אם יהיה צורך, נדע גם להשתלט על הספינות ולעצור אותן". מוקדם יותר התייחס הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, למשט ואמר כי "המארגנים פועלים מתוך כוונה ללבות שנאה ופרובוקציה כלפי ישראל, ולא מתוך רצון לסייע לאוכלוסיית עזה".


ה"מרמרה" בניילונים, מוכנה למשט הבא 

 

המשט הבא אמור להפליג לכיוון רצועת עזה לקראת סוף יוני, וישתתפו בו בין 15 ל-20 ספינות

שיישאו כ-1,250 בני אדם. הארגון הטורקי IHH, כמו בפעם הקודמת, הוא הגורם המרכזי שעומד מאחורי המשט.

 

אחד היעדים המרכזיים במקרה שיהיה צורך להשתלט על ספינה, הוא להעלות בזמן קצר ביותר כוחות על הספינות - וליצור בכך יתרון שיאפשר להשתלט על הספינה. בצה"ל נערכים עם מגוון אמצעים לאפשרות זו, לצד היערכות לתרחישים קיצוניים יותר, כמו ניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל דרך אמצעי חבלה למיניהם.

 

ההצעה: עגינה בנמל ישראלי או מצרי 

במסגרת המאמצים למנוע את המשט, מציעה ישראל, כמו בפעם הקודמת, לפרוק את הציוד בנמל ישראלי או באל-עריש שבמצרים. בדרך זו, יהיה ניתן לבדוק שהספינות לא נושאות אמצעי לחימה המיועדים לארגוני הטרור ברצועת עזה, שכן אין דרך אפקטיבית לביצוע בידוק בלב ים.

 

כל ספינה שתחליט לעשות את דרכה לעזה תיעצר על ידי כוחות חיל הים, בראשות שייטת 13, שתהווה את הכוח המרכזי גם במשט הבא לצד יחידות נוספות של חיל הים וצה"ל כולו, שמתאמנות יחד גם בתקופה הזו.

 

ועדת טירקל, שחקרה את אירועי המשט הקודם, אישרה בסיכומיה את חוקיות הסגר על עזה

ולפיו אין לאשר לאף כלי שיט להגיע לאזור ובמידה ונעשה ניסיון כזה מוכרזת הספינה ככלי שיט צבאי שניתן לפעול נגדו בכוח.

 

לצד זאת, בצה"ל אומרים כי ברצועת עזה אין כל משבר הומניטרי - ציוד נכנס דרך המעברים, חולים יוצאים לטיפולים בישראל וכעת גם מעבר רפיח שמחבר את הרצועה למצרים נפתח. כל אלה ממחישים, על פי הצבא, כי המשטים לא נועדו לסייע לתושבים אלא ליצור פרובוקציה.

 

המאמצים לפרוץ את הסגר על עזה לא מסתכמים במשט המתוכנן לחודש הבא. בשבוע שעבר ניסתה ספינה עם דגל מולדובה, שנשאה על סיפונה צינורות ביוב, להגיע מאזור מצרים לכיוון הרצועה. כלי שיט של חיל הים ירה באוויר וגרם לספינה לשוב על עקבותיה. בימים האחרונים ניסתה ספינה נוספת להתקרב לרצועה, אך שבה על עקבותיה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרמרה. תשתתף גם במשט הבא
חייל צה"ל מותקף במשט הקודם
צילום: AFP
מומלצים