שתף קטע נבחר

אולמרט נזכר בשבץ של שרון: "הכל השתנה"

מעל דוכן העדים בבית המשפט, שיחזר אהוד אולמרט מה קרה לאחר שאריאל שרון לקה בשבץ והוא נאלץ להחליפו כרה"מ: "הראשונים שהתקשרו היו הנשיא מובארק והמלך עבדאללה"

"אתה יודע שמאותו רגע - זהו, זה אתה. לא אף אחד אחר, והאחריות היא עליך". ביום השני לעדותו בבית המשפט, התייצב ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מעל דוכן העדים ופתח את דבריו ברגע בו "הכל השתנה", כשהפך לממלא מקומו של ראש הממשלה שאריאל שרון, לאחר שלקה בשבץ. "'קיבלנו חוות דעת מוסמכת שראש הממשלה במצב של נבצרות הואיל וכך, עוברות כל סמכויות ראש הממשלה אליך. אנחנו מאחלים לך בהצלחה'. הנחתי את השפופרת, ומאותו רגע השתנה הכל".

 

אולמרט, שבאותו זמן שימש שר התמ"ת ומשנה לראש הממשלה, שיחזר בפרטי פרטים את ה-4 בינואר 2006 ואת הרגע  שבו קיבל את הטלפון שבישר לראשונה על הידרדרות במצבו הבריאותי של שרון. לדבריו, השעה הייתה 21:30 ובאותו זמן סעד במסעדה יחד עם ראשי התורמים לפרויקט תגלית.


אולמרט בבית המשפט. "מאחלים לך בהצלחה" (צילום: עומר מירון)

 

"אז הגיע טלפון ממזכיר הממשלה, והוא אמר לי שראש הממשלה מרגיש לא טוב, הוא חושש שזה משהו יותר רציני מהפעם הקודמת והוא מובל באמבולנס להדסה. שאלתי אם יש לו ידיעה קונקרטית הוא אמר 'לא', יצאתי החוצה", שיחזר אולמרט.

 

"אחרי חצי שעה, הוא התקשר עוד פעם ואמר לי שכדאי שאסע הביתה כי ברגעים האלה ראש הממשלה מגיע להדסה והמצב נראה רע מאוד. הייתי עם עליזה, נסענו הביתה, ובעצם כאילו קריאת איתות או הכנה לקראת מצב שבו הדברים יהיו יותר ברורים ואני אצטרך לדעת מה בדיוק קורה".

 

הוא הוסיף: "בערך בשעה 23:00 נכנסתי לשטוף פנים להתרענן. זו היתה שעה של יום עבודה רגיל, אבל שעה מתקדמת. הגיע טלפון ממזכיר הממשלה שאמר לי 'על הקו נמצא היועץ המשפטי של הממשלה. על דעת היועץ המשפטי קיבלנו חוות דעת מוסמכת שראש הממשלה במצב של נבצרות הואיל וכך, עוברות כל סמכויות ראש הממשלה אליך. אנחנו מאחלים לך בהצלחה'. הנחתי את השפופרת, ומאותו רגע השתנה הכל".


אולמרט עם שרון בכנסת. "האחריות היא עליך" (צילום ארכיון: AFP)

 

אולמרט ציין כי מאותו רגע החל מבול של טלפונים. "כל רגע מצלצל נשיא של מדינה. הראשונים שהתקשרו היו הנשיא מובארק והמלך עבדאללה", נזכר, "זה היה בשבילי התרגשות גדולה מאוד, אני מאמין שיש שלום, עניין ואמפתיה, לא דבר שמובן מאליו במציאות שלנו. הכרתי את שניהם היטב, בכל זאת זה היה משהו מיוחד".

 

על הרגע שבו הבין את גודל וחשיבות התפקיד שהוטל עליו, סיפר אולמרט: "אתה יודע שמאותו רגע זהו, זה אתה, לא אף אחד אחר, והאחריות היא עליך.

 

"צלצלתי לשולה זקן"

"זה היה ערב ארוך מאוד, שיחות עם הרופאים - מה המצב והתחזית והאפשרויות. שיחה עם מקורבים לראש הממשלה והצוות שלו שהיו שם ובניו. שיחות קשות, כי כולם בטראומה, בשוק. אתה עצמך מנסה איכשהו לנתב, גם להתמודד עם המצב הזה, וגם בכל זאת להתחיל לחשוב קרה משהו, אתה נושא באחריות, איך אתה מתנהל? מה אתה עושה?".

 

אולמרט נזכר כי לאחר מכן ביקש מכל אנשי הצוות של שרון להגיע לפגישתו במשרד התמ"ת, למחרת בשעה 06:30. "אני זוכר שבאיזושהי שעה בחצות היו דפיקות בדלת, גרתי ברחוב כ"ט בנובמבר, ירדתי, פתחתי את הדלת ובחורינו הטובים זינקו קדימה. אמרו לי 'אדוני, אתה עכשיו מאובטח כראש הממשלה'. ראיתי שכל הבית מוקף. במשך הלילה כשיצאתי, ראיתי שכל האזור של החניה כולו מוסתר על-ידי ברזנטים. פתאום המעבר הזה, פסיכולוגית כל הלילה אתה עסוק, פתאום מומחש לך באופן מאוד ציורי. צלצלתי לשולה זקן וביקשתי שתהיה נוכחת".

 

כולם התייצבו למחרת במשרד התמ"ת ולדברי ראש הממשלה לשעבר, היתה זו ישיבה עצובה מאוד. "כולם אהבו מאוד את שרון, השוק היה קשה מאוד. כשעמדו לצאת, ניגש אליי המזכיר הצבאי ואמר 'אני צריך לדבר איתך בארבע עיניים'. הוא אמר צריך לאשר מבצע היום. 'אנחנו לא יכולים לדחות את זה'. מתישהו בשעה 17:00 או 18:00, אמרתי לו שיתאם עם שולה ותהיה ישיבה לאישור המבצע. ראש הממשלה שילב אותי בכל הנושאים הרגישים, בעיקר במה שקשור לידיעה של כל מיני נושאים רגישים, ושל מעורבות בסדר היום המהותי של הנושאים הללו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. "כולם אהבו את שרון"
צילום: עומר מירון
צילום: רויטרס
שרון
צילום: רויטרס
מומלצים