שתף קטע נבחר

גרמניה: "בהלת הסלט" פרצה בפסטיבל?

המדענים הגרמנים התחקו אחר שני מוקדים אפשריים בצפון גרמניה להתפרצות הזיהום החיידקי. 18 בני אדם מתו עד כה, ו-1,700 נדבקו. התגלה מקרה הידבקות גם בארה"ב

היכן התפרץ חיידק המלפפונים בגרמניה? האם במסעדה בעיר ליבק, בפסטיבל שהתקיים בנמל המבורג או אולי גם שם וגם במקומות אחרים? לרשויות הבריאות בגרמניה אין עדיין תשובות. הניסיון להתחקות אחר מוקדי ההידבקות בחיידק הצואתי אשריכיה קולי (אי-קולי), שגרם עד-כה למותם של 18 בני אדם ולהידבקות של יותר מ-1,700 סך הכול, נמשך בסוף השבוע ללא תוצאות.

 

שירותי הבריאות ובקרת המחלות חקרו אתמול (שבת) את בעלי מסעדה בעיר ליבק, ש-17 מלקוחותיו בחודש שעבר חלו. במקביל, דיווח המגזין "פוקוס" כי נבדק חשד שהחיידק התפרץ גם בקרב אזרחים שהשתתפו בפסטיבל ענק בהמבורג בחודש שעבר, שהגיעו אליו יותר מ-1.5 מיליון בני אדם.

  

"ברור שהמסעדה אינה אשמה בחיידק. אנחנו מנסים לבדוק מי החברות שמספקות לה את המלפפונים, וכך אולי נוכל לגלות כיצד ומאיפה הגיע החיידק", אמר ורנר סולבק, מיקרוביולוג בבית החולים האוניברסיטאי בליבק, לאחד העיתונים בגרמניה.

 

"יהיה קשה לאתר את מקורות החיידק"

לפחות 520 מהנדבקים בחיידק פיתחו תסמינים מסכני חיים וסיבוכים שעלולים לגרום לקריסת הכליות. לפחות 90 מקרים התגלו בעוד 10 מדינות באירופה ובארה"ב. בכולן, למעט שתיים, נמצא קשר ישיר בין הנדבקים לבין גרמניה.

 

"עלינו להמשיך להיות עירניים. אנו עובדים ללא הרף בניסיון להתחקות אחר מקורות החיידק, אך מהתפרצויות שאירעו בעבר אנו יודעים שיהיה קשה וכי במקרים רבים לא ניתן לגלות אותם", אמר שר הבריאות הגרמני דניאל בר. השר שב על אזהרתו הגורפת לאזרחי גרמניה שלא לאכול מלפפונים, עגבניות וחסה.

 

בתוך כך, נמשך המאמץ המדעי ללמוד מהר ככל האפשר את מאפייני החיידק אי-קולי. על-פי הידוע עד כה, מדובר בחיידק חדש שלא נראה קודם לכן. הריצוף הגנטי הראשוני שנערך לחיידק העלה כי מדובר במוטציה של שני זני אי-קולי אחרים. אחד המדענים שעוסקים במלאכה הביע תקווה, שעד השבוע הבא ייאסף מספיק מידע כדי למנוע הידבקויות חדשות וכדי להעניק טיפול טוב יותר לנדבקים.

 

ארגון הבריאות העולמי המליץ שכדי לא להידבק במחלה, יש לרחוץ את הידיים, יש לשמור על בשר נא בנפרד משאר המזון, יש לבשל את המזון באופן יסודי ויש לשטוף פירות וירקות. מומחים מסוימים הוסיפו כי מומלץ לקלף קליפות מפירות וירקות טריים, אם אפשר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בהלת המלפפונים. עדיין אסורים למאכל
צילום: AFP
השמדת חסה בהנובר
צילום: AFP
מומלצים