שתף קטע נבחר

שרים: דגן נכשל קשות, עדיף היה שיסגור את הפה

התבטאויותיו של ראש המוסד לשעבר זיכו אותו בחיבוק משמאל, אך בימין תוקפים את הדברים שאמר על האחים עופר, איראן ומלחמת יום כיפור. השר הרשקוביץ קרא לשקול להעמיד לדין את דגן: "זקנתו מביישת את בחרותו". השר שטיייניץ: בעבר הוא התנגד לפטפטת

השרים ממשיכים בהתבטאויות נגד מאיר דגן  ולראשונה אחד מהם אומר כי יש לשקול להעמידו לדין. שר התשתיות, עוזי לנדאו, אמר הבוקר (יום א') כי "היתה תקלה כשהוא אמר את מה שהוא אמר. הוא עתיר זכויות בדברים שעשה, אך נכשל קשות בדברים שאמר, בעיקר כאשר מדינת ישראל מנסה ליצור דימוי כלפי איראן.  

 

לפני ישיבת הממשלה השבועית, אמר לנדאו: "גם לנפוליאון היה את הווטרלו

 שלו. חבל שהוא אמר את מה שהוא אמר". בקרב ווטרלו נפוליאון הובס, איבד את כיסאו והוגלה לסנט הלנה, שם חי את שארית חייו.

 

שר המדע, דניאל הרשקוביץ, היה בוטה יותר. הוא אמר שיש לשקול להעמיד לדין את ראש המוסד לשעבר בעקבות התבטאויותיו האחרונות. הוא הוסיף: "זקנתו מביישת את בחרותו. אם יש פגיעה בביטחון המדינה, צריך לעשות את מה שהיו עושים במקרים אחרים. אולי יש מקום להעמיד אדם לדין על כך".

 

לדבריו, יש דברים שבין אם הם נכונים או לא, אסור לומר אותם. "אם היה יוצא מישהו מישיבת קבינט ומדבר על יכולות או אי יכולות של מדינת ישראל, הוא היה עומד למשפט על פגיעה בבטחון המדינה. א'-ב' בביטחון המדינה זה עמימות ואני מתקשה להבין את ההתנהלות של מאיר דגן", אמר השר הרשקוביץ. "יש בדבריו גם פגיעה באנשים שמאחוריו. במקרה הזה עדיף היה פשוט לסגור את הפה".

 

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, יצא נגד ראש המוסד לשעבר: "אני זוכר את דגן בתחילת דרכו, כשהתנגד בתוקף לפטפטת של יוצאי שירות הביטחון. נאה דורש ונאה מקיים ואת הכלל הזה גם הוא צריך לקיים".

 

ביום רביעי הפתיע מאיר דגן, כאשר התייצב בפומבי לצד האחים עופר בפרשת הספינות שעגנו באיראן: "אני לא מגן של משפחת עופר, אני לא נציג משפחת עופר, אלא דואג למדינת ישראל. אין חוק שאוסר לעגון באיראן. אני דואג לאלפי העובדים של משפחת עופר שעלולים להיפגע מהנושא ופרנסתם חשובה לי מאוד". דגן דיבר על ההיבט החוקי: "הם לא סחרו עם איראן. הם בכלל חברת תובלה. וחוץ מזה אין חרם על איראן".


נתניהו מקבל טנא בישיבת הממשלה (צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

בישיבת הממשלה לא התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאמירות של דגן, אלא למשא-ומתן המדיני ולהצעה הצרפתית שהתקבלה על-ידי הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן. "שמעתי את ההצעה שהביא שר החוץ הצרפתי, איתו נועדתי ביום חמישי. אנו

 מעיריכם מאוד את ידידנו הצרפתים ואשיב להם לאחר שנשקול את הדברים. נלמד את ההצעה ונדון בה גם עם ידידנו בארה"ב".

 

הוא רמז על תוכנית מדינית משלו: "גם האמריקנים רוצים לקדם יוזמות, וגם לנו יש מחשבות משלנו. נבחן כיצד ההצעה משתלבת עם היוזמות האחרות. מובן שלא ניתן ליישם את כולן, רצוי להתרכז ביוזמה אחת ולקדמה. גם כאן ראוי להדגיש את מה שאנו שבים ואומרים: משא ומתן לא יתבצע מול ממשלה פלסטינית שחציה חמאס, ארון טרור שמבקש להשמיד את ישראל. הבהרתי לשר החוץ של צרפת שהחמאס חייב לאמץ את עקרונות הקוורטט, ואם יש רוח חדשה מצד חמאס, שישחררו את גלעד שליט. אבו מאזן יכול ללחוץ על החמאס בענין הזה. בכל מקרה, החמאס לא פטור מעמידה בתנאי הקוןרטט".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים