שתף קטע נבחר

20 הרוגים בגבול, במג'דל שמס הצטרפו לעימותים

מחאת "יום הנכסה": יותר ממאה סורים נשארו ליד הגדר גם אחרי רדת החשכה, חיילי צה"ל ממשיכים לשמור ולירות בעת הצורך מהצד השני. דמשק טוענת: 20 נהרגו, 325 נפצעו. תושבי מג'דל שמס יידו בלוקים על שוטרים, ופצעו באורח קל אחד מהם

אחרי כחצי יממה של אש שהופנתה לצד הסורי, לראשונה גם תושבי רמת הגולן נוטלים חלק במהומות "יום הנכסה" . בעקבות ירי רימוני גז על המפגינים הסורים שהתקרבו לגדר הגבול, החלו הערב (יום א') תושבים במג'דל שמס לזרוק בלוקים לעבר כוחות הביטחון. צה"ל והמשטרה ירו בתגובה רימוני גז גם על תושבי הכפר הדרוזי. דמשק טענה הערב כי עלה ל-20 מספר המפגינים הסורים שנהרגו בגבול, וכי מספר הפצועים עומד כבר על 325. לטענת הסורים בהרוגים אשה ונער.

 

לאחר ירי רימוני הגז לעבר המפגינים שהתקרבו לגדר הגבול, נסו הסורים בחזרה לראש "גבעת הצעקות", הצופה על הגבול מן הצד הסורי. בעקבות זאת, הגיבו תושבי מג'דל שמס - והעימות הגדול גם כך רק התרחב. כתוצאה מהאבנים הגדולות שהשליכו תושבי מג'דל שמס נפצע שוטר אחד באורח קל. כמה עשרות בני אדם נוספים נזקקו לטיפול רפואי בעקבות העימותים הערב, בהם אנשי תקשורת, אחרי שנפגעו מרימוני גז שירו השוטרים.

 

מעט אחרי השעה 20:00 בערב המשיך עדיין צה"ל לירות אש צלפים לעבר המפגינים מול מג'דל שמס, שמספרם ירד לכ-120. המפגינים נמצאים ליד הגדר המעכבת, הסמוכה לגבול עם ישראל. צה"ל ירה פצצות תאורה באזור מג'דל שמס, ומנגד הבעירו המפגינים הסורים כמה מוקדים בין גבעת הצעקות לגבול.


התפרעות תושבי מג'דל שמס, הערב (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

מוקדם יותר הציתו המפגינים שני צמיגים בתעלה שנחפרה לאורך הגבול בעקבות אירועי "יום הנכבה". כמה מהם ניסו להצית את הצמחייה, על מנת להפעיל את המוקשים שנמצאים במקום. בקוניטרה ניסיון דומה הצליח - וגבה תוצאות קשות. ארבעה מוקשים ישנים, חלקם כנראה מוקשים נגד טנקים, התפוצצו בשטח הסורי, כמה מאות מטרים מהגבול. גורמי צבא אמרו כי הפיצוצים אירעו אחרי שהמפגינים השליכו בקבוקי תבערה וגרמו לשריפה. האש הביאה לפיצוץ - ולנפגעים בקרב המפגינים.


חיילי צה"ל יורים גז מדמיע באזור הגבול, הערב (צילום: אביהו שפירא)

 

הערב התקרבו שלושה סורים לאזור הגבול בקוניטרה, ונעצרו על-ידי כוח צה"ל אחרי שנכנסו לשטח המפורז, אך לא עברו את הגבול. הם הוחזרו לשטח הסורי.

 

קצין בכיר שנמצא עם הכוחות באזור מג'דל שמס אמר כי המפגינים הסורים אינם מפגינים תמימים, אלא בהפגנה מאורגנת ואלימה. לדבריו, צה"ל מפעיל אך ורק כלי נשק מדויקים, כדי לא לגרום מספר גדול של נפגעים. גם חיילי האו"ם בגבול הצפון דיווחו כי נקלעו למטר אבנים של מפגינים סורים.


העימותים בין צה"ל לתושבים (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

פצוע נוסף ב"יום הנכסה" הוא ילד בן שמונה ממג'דל שמס, שנפגע באורח בינוני עד קשה מנפילה מגג בית, בזמן

שצפה בעימותים הסמוכים לגבול. צוות מד"א-ירדן פינה אותו במסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס הערב לאירועים בצפון, והדגיש כי הוא והדרג המדיני הנחו את צה"ל לפעול בנחישות ובתקיפות כדי למנוע פגיעה בריבונות ישראל, ומאידך לשמור על איפוק כדי לצמצם ככל הניתן פגיעה מיותרת באזרחים. "האחריות לאירועים ולנפגעים מוטלת על מבצעי הפרובוקציות ועל כל מי שעודדו אותם לפעול כך", אמר ברק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפגינים במג'דל שמס
צילום: אבישג שאר ישוב
מיידים אבנים על חיילי צה"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים